« Върни се назад Публикувано на 19.07.2008 / 18:01

Sonsuza kadar Guven*

 

 

Спомняте ли си кога за последно сте гледали EuroNews да върти новина от България на всеки 30 минути и тя да е положителна? Не, нали? Това се случи преди седмица. Поводът беше затварянето на безмитните магазини по границите, което стана точно в полунощ на 9 срещу 10 юли. Камерите показаха как лично министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова инспектира граничния пункт Калотина, за да присъства на окончателната раздяла с duty free търговията по българските граници. Компания й правеха нейният колега Николай Василев, шефът на митниците Христо Кулишев и началникът на Гранична полиция Красимир Петров.
Всички единодушно сметнаха въпроса с безмитните обекти за приключен. А правителството можеше най-после да отчете поне едно дадено пред еврокомисията обещание за изпълнено. Известно е, че закриването на дюти фри магазините по границите с Турция, Сърбия и Македония беше решено на срещата в Катарино именно под натиск от Брюксел, след като в януарския доклад за България обектите по границата ни бяха наречени средище на международната организирана престъпност и корупцията.
Оказа се, че EuroNews и българските медии са прибързали, като обявиха края на търговията по границите. В началото на тази седмица се разбра, че бензиностанцията на фирма "Братя Василеви" на граничния пункт Капитан Андреево, за която се знае, че е собственост на турския бизнесмен Фуат Гювен, продължава да работи. Обектът се намира на входящо трасе между втора и трета бариера на ГКПП. Свидетели разказаха пред "Капитал" в понеделник, че бензиностанцията е била затворена, както всички останали обекти, в нощта на 9 срещу 10 юли. Ден по-късно обаче отново е отворила и оттогава продава безпрепятствено горива на влизащите от Турция автомобили и камиони пред погледите на митничарите и граничните полицаи. На практика Гювен се оказа единственият търговец на Капитан Андреево (и въобще по южната граница на Европейския съюз) след дългоочакваното "закриване" на безмитните обекти. Нещо повече – оказа се, че

Бензиностанцията на Гювен е законна

Така поне твърдят властите в Свиленград. В средата на седмицата, след като новината за подновената търговия с горива на Капитан Андреево се разчу, областният управител на Хасково Райна Йовчева разпореди спешна проверка. Тя установила, че бензиностанцията на "Братя Василеви" е работила и досега с платен акциз и данък. И по тази причина не попада в хипотезата на Закона за безмитната търговия, където пише, че "безмитните" обекти стават държавна собственост.
На територията на Капитан Андреево имаше досега три бензиностанции на "Братя Василеви" – две на изходящо трасе, които работеха като безмитни, и една на входящо, където горивата се продаваха горива с мито и акциз. Смята се, че трите обекта през последните години са правели впечатляваща част от продажбите на горива на дребно в страната. От митницата в Свиленград обясниха пред местния вестник "Стария мост", че трите обекта са били затворени едновременно в нощта на 9 юли, за да се извърши инвентаризация на количествата гориво в резервоарите им и да няма измами с прехвърляне на остатъчни количества от един обект към друг. След това обаче нямало проблем бензиностанцията на входящо трасе да отвори отново, защото тя не е работила досега като безмитна. Цената на литър дизел в нея е 1.29 евро. За сравнение – цените на други търговски вериги във вътрешността са с около 10-ина стотинки по-високи, а преди затварянето им двете безмитни бензиностанции на "Братя Василеви" там продаваха на 1.04 евро на литър.
Управителят на "Аида тур" Костадин Паришев, който управлява бизнеса на Фуат Гювен, се оказа в отпуск и препрати за коментар към заместника си Димитър Митев.

 

Той пък заяви в телефонно интервю, че Гювен няма намерение да затваря бензиностанцията, защото законът й позволява да съществува.

 

Властите на Капитан Андреево също смятат, че от формална гледна точка законът не е нарушен, въпреки че духът на последните поправки беше точно такъв – да се премахнат ВСИЧКИ търговски обекти по сухопътните граници, защото там контролът е затруднен и има предпоставки за измами. "Духът на закона, който българският парламент прие, априори забранява търговия в граничната зона. Идеята е там да бъде установена максимално висока степен на хигиена", коментира Гергана Грънчарова, министър по европейските въпроси.
Странно, но по силата на същите поправки преди дни бяха затворени двата магазина на "Аида тур" и "Трансимпекс" на входящо трасе, които също работеха в последната година и половина като обикновени ритейл обекти, а не като безмитни. По същия начин бяха закрити и останалите подобни магазини по другите ГКПП-та с Турция, Сърбия и Македония. Всички те бяха премахнати от границите с изключение на трите бензинови колонки на Фуат Гювен. Така турският бизнесмен, когото мнозина смятат за близък до ДПС, надхитри всички, включително и властелина на безмитната търговия Васил Божков, чиято фирма "Трансимпекс" имаше най-много такива обекти.

 

"Това са само три колонки"



В продължение на една седмица така и не стана ясно кой е виновен за гафа, който може да бъде изтълкуван от Брюксел като поредния провал на властите в София. И то в най-неподходящия момент – точно преди огласяването на междинния доклад за справянето с престъпността и борбата срещу корупцията.
В продължение на седмица институциите предпочитаха да си прехвърлят топката една на друга. Комендантът на ГКПП Капитан Андреево Иван Маджаров заяви, че няма отношение към този въпрос. "Има митници, има областна управа, питайте тях. Имаше комисия във вечерта на затварянето. Сега по каква причина е оставена аз не знам", каза той.
Заместник-началникът на митница Свиленград Георги Костадинов, който я представлява, докато шефът му Стефан Марашев е в отпуска, заяви: "Аз не съм тълкувател на закона, аз съм изпълнител в момента на закона. Ние сме направили ревизия, удостоверено е, че тя работи като нормален обект. И продава нормално гориво, тоест с платен акциз и ДДС. Това са само три колонки на вход. И те са на 500 метра след линията за митническа проверка, когато се влиза в страната от Турция.

 

Сега въпросът стои вече до областната управа или до Гранична полиция.

 

Това са си техни проблеми, които аз не мога да реша и да коментирам."
Областният управител на Хасково Райна Йовчева пък заяви, че още преди повече от месец е поискала становище от финансовото министерство за статута на обектите, които се намират на входящо трасе. "Тогава на дневен ред бяха магазините, но очевидно сега въпросът стои за бензиностанциите", каза тя в понеделник и поиска малко време за изясняване на казуса. Два дни по-късно тя заяви, че нова проверка е показала, че няма закононарушение и че въпросът дали въобще да има търговски обекти на Капитан Андреево предстои да бъде отнесен към междуведомствената комисия по въпросите на граничния контрол, чийто председател е Николай Василев.
Министър Василев заяви пред "Капитал", че е разбрал за казуса едва във вторник. И въпреки че е в отпуска, веднага провел разговори с колегата си Пламен Орешарски и с шефа на митниците Христо Кулишев. "Устното им становище е, че няма нарушение, тъй като промените в Закона за безмитната търговия не засягат този обект", каза той и обеща, че до две седмици ще свика извънредно заседание на междуведомствения съвет за казуса "Фуат Гювен".

*тур. – Гювен завинаги

В. “Капитал”

«