« Върни се назад Публикувано на 10.08.2008 / 18:12

BG консулът в Мароко проваля проект по анти-тероризъм, пита ще прави ли мароканец секс у нас

 

 

Външно министерство отказва виза на мароканец под предлог, че в България има активна емигрантка вълна, че не знае какво прави, и че е “въздух под налягане”. Това са думи на нашия нов консул в Мароко, чието име дни наред не успява да научи Екатерина Маринова, оценител към EFQM. Екатерина Маринова обаче твърди, че думите на българския консул в Мароко в този разговор са записани.

По време на интервюто мароканецът Аbdel Akhyal е бил питан и дали Екатерина, която го кани в България е стара, млада, дебела или слаба и дали ще прави секс с нея.

Над 10 години Екатерина Маринова работи с хора с множествени увреждания и по социални програми, както в страната ни, така и в чужбина, включително и в следвоенни територии. Дейността и се финансира от проекти.

В емоционално обръщение към свои приятели Екатерина пише: “Сега един човек, пък бил той и мароканец ще знае, че цената на достойнството е 75 евро и подвеждащи въпроси. Той, може би, ще загуби интерес да идва в „ти си земен рай”, защото втори път, на второ интервю, може би няма да иска да отиде… първо защото няма време и второ, защото аз не мога да му гарантирам, че пак няма да е отхвърлен. Сега един човек, пък бил той и мароканец, ще знае, че бюджетът на един проект е разбит тотално.

Сега един човек, пък бил той и мароканец, ще знае, че никак не е лесно да се дойде в България, сега той може би ще загуби интерес да идва в тази страна, а покрай него и колеги от Ирландия, които няма да дойдат, понеже екипът не се е сформирал.

Сега един човек, пък бил той и мароканец, ще чете с насмешка информацията за проектното финансиране и мултикултурността в Европа, както и за комуникацията с друг свят – 3-ти страни, понеже с него никой не пожела да си общува така, че да търси решения. Сега един човек, пък бил той и мароканец, заедно с ирландци, ще изтриват всички предложения за сътрудничество, идващи от България.

Сега една жена, пък била тя и българка, ще съди с ответните институции за пропуснати ползи и ще ги съди в качеството си на Excellence Assessor в Европейска Фондация за Управление на Качеството в Брюксел; сега една жена, пък била тя и българка, ще покаже, че много я бива в защитата на загубен каузи и това може и да е солов спектакъл за г-н посланика ни в Мароко, моите уважения към него! Сега една жена, пък била тя и българка, вместо да работи, ще се вкара с театри и трагедии, за да покаже, че и да не иска, може и трябва да фабрикува документи, за да си започне проекта отново, въпреки неустойките; сега една жена, била тя и българка, има готовността да каже „Работа в България…… социална и младежка сфера…. ЕМОЦИОНАЛНО не си струва…. финансово – още по-малко! Тази жена съм аз!”

В сиви-то на Екатерина Маринова се чете, че е оценител и консултант към European Excellence Assessor, EFQM Assessor, E-EN, Innovation Management Lead Auditor, ISO 9001:2000, ISO 18001, ISO 14001,Instructor ISO 14001 for Kids(UNESCO/ARTECH),Consultant EVI Incubator program
Работила е в Нагорни Карабах и Осетия.

Проектите, които осуетяват странните доводи на консула ни в Мароко за спиране на виза на мароканеца Абдел са в статус на подготовка. На всичкото отгоре Абдел е идвал в България през зимата тази година

Единият проект е свързан с Европейска асоциация по анти-тероризъм, която е базирана в Ирландия. Останалите участници в него е трябвало да дойдат на 11 август т.г. и в продължение на два дни е трябвало да се проведе работна среща със българската организация – Международна организация по анти-тероризъм за разработване на проект – концепция.

Другата програма е младежка програма в действие, провеждана в сътрудничество със страни от Европейския съюз, Марко, Тунис, Алжир, Израел, Западен бряг, Газа. По програмата трябва да има представител на трите страни и затова се налага да бъде поканен и мароканец.

Практиката е такава, че когато няма техен представител, арабите не отговарят, губят интерес и така се неглижират дати и проекти. Когато е посочен този аргумент за издаването на виза на мароканеца Абдел, българският консул в Марко репликира, че трябвало да намерят арабист или някой културен човек /?!/.

Екатерина Маринова обаче е работила с арабисти преди това и е наясно, че не те, а арабите познават най-добре особеностите на страната си. А и целта на подобни проекти е да има “мултикултурна среда”, и да се работи със хора с увреждания.

Абдел трябва да дойде в България и във връзка с проект, свързани със защитено жилище за хора с увреждания. Работи се с Асоциация за социални настанявания, базирана в Украйна. И България, и Мароко имат проблеми с жилищата за социално слаби граждани и малцинствата. В Мароко обаче, за разлика от България, вече има стратегия за премахване на гетата до 2010 година.

Във Варна има защитено жилище за хора с увреждания и това е била задачата на Абдел – да представи проект за професионално обучение на “строители” с увреждания.

Afera.bg направи опит да се свърже по електронната поща с консула на България в Мароко, чието име, според данни в Интернет е – Сентиси ел Идриси Хасан. Като отговор се върна обаче съобщение, че пощата не е валидна.

Екатерина Маринова прави настойчиви опити да разбере защо е спряно идването на Абдел в България. От свои източници тя разбира, че във Външно министерство документите по случая не са погледнати, заради името и страната, от която идва човека.

На всичкото отгоре е ясно, че в България работата с хора с увреждания не е особено предпочитана. Маринова работи с такива хора и едно от нещата, с които е щял да се занимава в България и мароканецът Абдел, е именно това. Момчетата с увреждания в това защитено жилище са шест. “Мароканците заради религията и възпитанието са много състрадателни хора. Той сам поиска да помогне.”, казва Екатерина. Във Фондация "Съпричастие" във Варна също ги очакват.

Всичко обаче се проваля. Според Екатерина Маринова, която е бясна, се проваля и голям проект с Ирландия в сферата на обществената сигурност и анти-тероризма.

“EFQM – Белгия, където съм оценител спират интереса си към българските проекти. Не може да няма пари за проекти, а аз същевременно да пилея за визи, самолети, хотели! Сега казах, че са му отказали виза, а после като не го пуснат, какво да кажа, че е тръгнал за планината Арарат ли?”, възмутена е българката.

И се зарича дори и да стигне до съд, тъй като тук не става дума толкова за загубени пари, а за унижението, на което са подложени и провалянето на проекти, за които иначе страната ни се тупа в гърдите, че дава мило и драго, те да се осъществят.

Веселина Томова

«