1 000 000 семейства затънаха в блатото на мизерията
1 000 000 семейства в България живеят с по-малко от 180 лева на месец, показват данните на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ.
60 на сто от членовете на домакинствата разполагат с не повече от 195 лв. месечно. Само през март прагът на бедността е стигнал 186 лв.
За издръжката на един човек от четиричленно домакинство са необходими около 450 лв. всеки месец, твърди експертът от института Виолета Иванова. За да бъзат покрити основните нужди от храна, дрехи, образование и здраве, семействата трябва да разполагат с 1794 лв. месечно.
За издръжката на един тийнейджър са необходими повече от 400 лв. месечно. Според изчисленията на синдикатите издръжката на малките деца пък струва 238 лв. на месец.
За една година скокът на цените на хранителните стоки в България е направо шоков и е най-значителен в сравнение с останалите страни-членки на Европейския съюз като е стигнал до потресните 21,8%.
Според данните на Евростат за сравнение, средното поскъпване на цените в ЕС е 6,8 на сто.
В България само през първите три месеца на годината цената на ориза се е покачила с 18 на сто, а пшениченото брашно с 4,2 на сто. Рекордът при поскъпването обаче държи олиото – след като предходното тримесечие бе отбелязан ръст от 44 процента, сега то се е увеличило с нови 17,3 на сто. Пилешкото и агнешкото месо пък са поскъпнали съответно с 6,2% и с 5%. С повишени цени са и плодовете, зеленчуците, цигарите. Ръст на цените от 16 процента отбелязват и болничните услуги. Съществена разлика в цените има при бръснарските и фризьорски услуги. За една година те са поскъпнали с 30 на сто.
На целия този фон заплатите са се увеличили едва с мизерните 10%.
В контраст с тези данни, изследване на "Индъстри Уоч" показва, че българинът става все по-богат и тази тенденция ще продължи въпреки световната криза. Това показва представеното изследването на "Индъстри Уоч" "Богатството на домакинствата в България".
С 28,5 на сто е нараснало богатството на българските домакинства през първите три месеца на 2008-ма година в сравнение със същия период на миналата година. Стойността му достига 31 милиарда лева и показва утвърждаване на тенденцията за нарастване с около 20 на сто, която се налага през последните години.
Най-голям дял в богатството на българина имат жилищата и банковите депозити. Според методологията на "Индъстри Уоч" сборът от финансовото богатство и жилищата на гражданите достига 165 млрд. лева. Въпреки поскъпването от около 32 на сто за изминалата една година, жилищата остават с най-висок дял за богатството на домакинствата.
Очакванията на "Индъстри Уоч" са, че няма да има сериозни сътресения на пазара на масови жилища, а като цяло богатството на българина ще продължи да нараства. 50 на сто се увеличават кредитите на домакинствата за изминалата една година, въпреки песимистичните прогнози.
На кого да вярвяте – изберете сами.
Яна Маринова