Шуробаджанаци изядоха САПАРД
Шуро-баджанашки връзки са оплели в змийско кълбо чиновници от фонд "Земеделие", консултантски фирми и бизнесмени, изплюскали милиони евро по земеделската предприсъединителна програма на Европейския съюз САПАРД. Резултатът: едва 200 души от 60 хиляди регистрирани земеделски производители в България са прибрали над 1 милиард и 264 милиона лева субсидии от европейската програма като са ползвали контактите си с висши чиновници във фонд "Земеделие". Които са оцелели на постовете си през мандатите на три правителства – дясно, центристко и лявоцентристко.
Близо 80% от одобрените по САПАРД 2834 проекта са минали през ръцете на… 3 консултантски фирми. Случайно или не, техните собственици се оказват с преки или косвени бизнес връзки с някои от висшите чиновници във фонда, както и с ръководители от земеделското министерство през последните 7 години, включително и с бивши министри на земеделието.
Разследването на "Политика" установи, че голяма част от парите по САПАРД са раздадени в нарушение на правилата за отпускането им. Например, една и съща фирма е вземала субсидии по повече от един проект в една и съща област за период по-малък от 5 години – нещо, което е строго забранено от ЕС.
Финансирането на проекти по САПАРД е в ресора на зам.-директора на Държавен фонд "Земеделие" Владимир Карамишев. На негово пряко подчинение е отделът "Европейско финансиране" във фонда, който определя дали субсидиите по осъществените проекти трябва да бъдат изплатени. Случайно или не, в същия отдел работят двама братовчеди, а трябва да ги контролира съпругата на единия от тях. Втора година и.д. началник на "Европейско финансиране" е Петър Михайлов, а на експертна длъжност в същия отдел е братовчед му Христо Панайотов. И съпругата на Михайлов – Даниела Златкова, е чиновник във фонд "Земеделие". Тя пък работи в отдела за вътрешен одит, т.е. звеното, което трябва да проверява и свършеното от мъжа й. "Политика" бедуспешно се опита да разговаря по цялата тема с Владимир Карамишев.
ЕС да спре парите от еврофондовете за България и Румъния заради покачващите се разходи при разпределянето на средствата от земеделските фондове, поиска на 8 юли германският евродепутат Манфред Вебер от Християн-социалния съюз. Вебер, който е говорител и експерт на Европейската народна партия по въпросите на вътрешните работи и сигурността, настоя за финансови санкции срещу България заради поръчковите убийства, ширещата се корупция и източването на държавни средства.
През първата половина на годината вече избухна един евроскандал за пари от САПАРД, след като Европейската агенция за борба с финансовите нарушения (ОЛАФ) засече в България кражбата на 7,5 млн. евро по програмата. Доскорошният шеф на фонд "Земеделие" Асен Друмев пък е заплашен от 10 години затвор, ако обвиненията на прокуратурата срещу него издържат в съда.
Два дни след ултиматума на германеца Вебер, във в. "24 часа" гръмна новината, че за да спре корупционните практики новият шеф на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков е подхванал чистка на чиновниците, свързани по роднинска линия. И дал на роднините срок до 10 юли да изберат кой от тях ще остане на работа във фонда и кой ще напусне. Пред "Политика" Тадаръков отказа коментар на решението си да спре практиката на пълно обгрижване на цели семейства от страна на фонд "Земеделие", но заяви, че предстоят разкрития. Най-вероятно след 18 юли изпълнителният директор ще обяви публично на пресконференция разкрития за сериозни нарушения в работата на фонд "Земеделие", който изпълняваше ролята на агенция за разпределяне на средствата по САПАРД.
Да свиеш гнездо под европокрив
Въпреки категоричния отказ на Тадаръков да оповести имената на роднините във фонд "Земеделие" пред отделни медии, няколко от тях се появиха през седмицата във в. "Труд". Според източници на "Политика" информацията може би е изтекла от кабинета на "свързан със случая зам.-директор на фонда".
Сред съобщените имена обаче липсва човекът, от чийто подпис зависи отпускането на европарите – и.д. шефа на "Европейско финансиране" Петър Михайлов. Който освен че е свил семейно гнездо в агенцията по САПАРД пряко ръководи и братовчед си Христо. Съпругата на Михайлов Даниела Златкова пък е натоварена с неблагодарната и тежка работа да одитира мъжа си. В момента Златкова е в отпуск по майчинство.
Петър Михайлов заема началническия пост като временно изпълняващ длъжността повече от две години. Той е човекът, който разполага с всички списъци на кандидатстващите с проекти по програма САПАРД, с които отдел "Европейски схеми" във фонда вече е сключил договори "на зелено". Михайлов посочва кой от 40-те експерти на негово подчинение трябва да провери как е реализиран проекта и слага парафа си под оценката, осигуряваща получаването на субсидията от бенефициента.Михайлов постъпва на работа във фонд "Земеделие" през 2001 г. с конкурс. Но сравнително бързо стига до сегашната си ключова позиция. Нагоре по чиновническата стълба пряк началник на Михайлов е зам.-директорът Владимир Карамишев.
Млад, но с лоби в Брюксел
Роденият през 1974 г. Карамишев е във фонд "Земеделие" още от създаването му през 2000 г. по време на земеделския министър Венцислав Върбанов от кабинета "Костов". И двамата са от един край на България – Плевенския, а за Карамишев казват, че по това време трайно симпатизирал на земеделските идеи, изповядване от партията на Върбанов БЗНС-Народен съюз – част от управляващата дясна коалиция, разбира се.
В момента 33-годишният зам.-директор на фонда бил олевял в политическия си уклон. Негови колеги свързват тази промяна с друг виден представител на Плевенския край – вътрешния министър Румен Петков. В БСП обаче смятат, че Карамишев се ползва с подрепата на още един плевенски социалист – депутатът Радослав Илиевски, бивш кмет на Долна Митрополия. По време на кметския мандат на Илиевски майката на сегашния зам.-директор на фонд "Земеделие" е управлявала захарните заводи в Долна Митрополия."Карамишев е във фонда от времето, преди дори да стана депутат в 39-то Народно събрание ("царския парламент" – б.р.). Той е най-добрият специалист в тази област. Зад него стои Брюксел, а не аз", обясни пред "Политика" Радослав Илиевски.
Червеният депутат има и своя версия за това как младокът е израснал професионално за 7-те си години във фонд "Земеделие": "Самообразовал се е на курсове, ходил е на семинари. Имал е достатъчно време да си създаде лоби на Запад и да изучи тънкостите на занаята."Според Илиевски няма никакви оплаквания "черно на бяло" срещу Карамишев или за начина на раздаване на парите по САПАРД, които да са постъпили в земеделската комисия на парламента. Депутатът е категоричен, че цялата отговорност се носи от шефа на фонда. "Сигурно Карамишев има принос (за лошия имидж на фонда – б.р.), защото не е сезирал съответните органи и солидарно трябва да поеме отговорността, ако умишлено е затаил факти", обобщи Радослав Илиевски.
Знакови далавери
Драстичен пример за порочното раздаване на пари по САПАРД е субсидирането на 7 проекта на фирма "Ролес" и разклоненията й. От април 2002 г. до юли 2005 г. тя е получила общо няколко милиона лева от предприсъединителната програма. Акционери в "Ролес" и разклоненията й са Всеволод Комитов и Стефан Стойков. В годините назад обаче професионалните пътища на Комитов са се пресичали с… Владимир Карамишев. През 2003-а двамата се срещат във фирма "Компенсационен фонд "Зърно". Карамишев е председател на директорския борд, а Комитов участва като съдружник чрез "Ролес".Само за две години – от 2002 г. до 2004 г., фирмите на Комитов вземат субсидии по САПАРД 7 пъти в една и съща област. Нарушението на "Ролес" и разклоненията й минава без съпротива от контролните органи във фонд "Земеделие".
На същия принцип в грубо нарушение на правилата за субсидиране по САПАРД силистренският социалдемократ и бизнесмен Стефан Райчев е усвоил над 30 милиона лева с 15 проекта по програмата. Чрез 9 фирми – негови, на жена му Росица Иванова и на дъщеря му Галина Райчева. Райчев е собственик на прочутата фирма "Меком" АД, която според свидетелствата на силистренци владее половината град. На парламентарните избори през 2005-а Райчев беше четвърти в силистренската листа на БСП като представител на Политическо движение "Социалдемократи". Наскоро името му беше замесено от медиите в скандал с покупката на камиони по САПАРД от друга фирма, върху които обаче се мъдреше логото на "Меком". Собственикът на камиона наивно обясни, че марката била просто реклама на фирмата на Райчев.
Дикме едва връзва двата края
Дали преди да олевее бившият привърженик на десните земеделски идеи Владимир Карамишев не е минал и през либералната идеология? Защото случайно или не, той запази поста си и при земеделския министър от ДПС Мехмед Дикме.
Консултанти – отличници
Cтройната схема за лапането на парите по програма САПАРД е пряко обвързана с консултантските фирми, разкриха пред "Политика" наблюдатели на шеметното усвояване на 1 264 308 095 лева по 1654 проекта. Експертите определят като отличници по бройка консултирани проекти три фирми – "Елана консулт", "Сибол" и фирмите на бизнесмена Марио Башев. След като бенефициентите внесат проектите си, ги връхлита телефонен терор.
Загрижени представители на консултантски фирми им обясняват, че в документацията им има значителни пропуски, които могат да бъдат отстранени, само ако експертите им се намесят в коригирането на проекта, разбира се срещу съответната 5 и 6-цифрена сума. Достъп до постъпилите проекти във фонд "Земеделие" имат ограничен брой лица, които са ръководени от зам.-директора на фонда Владимир Карамишев.Някои от фирмите вече са придобили толкова силна увереност, че са незаобиколим фактор при получаването на европари от агенцията, че дори не си правят труда да разговарят, а изпращат циркулярни писма с ултимативен тон до бедефициентите.
Рационализацията е въведена от фирма "Елана" на бизнесмена Камен Колчев. След като предупреждават, че "изискванията на отдел "Европейско финансиране" стават все по-високи и трудно изпълними", консултантите обещават: "Елана" предлага помощ във финалната и най-важна фаза от развитието на проекта – подготовката на документацията и заявката за плащане на субсидията". И за да ликвидират всички колебания на бенефициента, предупреждават: "Разходите по тази услуга са несравнимо по-малки в сравнение със субсидията, която можете да загубите!" В резултат на красноречивото си послание фирмата е консултирала над 80 проекта.В същото време през април 2006 г. "Елана Фонд за земеделска земя" гръмко оповестява, че е купила 30 хиляди декара, с което имотите й от фонда са се увеличили до 70 хиляди декара. Над 90% от закупената земя е концентрирана в 8 области на Северна България.
Холдингът се хвали, че 70% от капитала е на институционални инвеститори. Пълна загадка остава какво общо има с всичко това европрограмата за субсидиране на дребни и средни производители САПАРД, чиито пари прибира консултанската фирма на холдинга "Елана".Трите фирми на Марио Башев – "Еврофонд консулт", "Фютчър консулт" и "Център за обучение по програмите за европейско финансиране", пък разчитат на личен чар и изнудват бенефициентите директно. 100 000 лева поискаха представители на този консултант от бизнесмена Емил Желев, разкри "Политика" скандалния опит за рекет заради парите от САПАРД. Кумът на Башев е зам.-директорът на фонд "Земеделие" Владимир Карамишев.Безразборната дейност на близо 400 консултантски фирми е основното ядро на корупционните схеми във фонд "Земеделие".
Услугите на консултантите не са лицензирани и никой не контролира начина, по който те стават част от един или друг проект и в крайна сметка прибират значителни суми от европарите. "Министерството на земеделието и горите и ДФ "Земеделие" не определят фирмите, които консултират проектите по програма САПАРД. Право на всеки потенциален бенефициент е да избере консултантска фирма, с помощта на която да реализира проекта си или да подготви документацията си сам, без чужда помощ", гласи отговорът на пресцентъра на земеделското ведомство на въпрос на "Политика" как кандидатстващите по програмата откриват своите консултанти.
В същото време в самото министерство от 6 г. съществува Национална служба за съвети в земеделието, чиято задача е да съветва безплатно земеделските стопани. Службата има 28 клона в страната, в които работят 141 души. Според твърденията на министерството те са консултирали 1102 проекта по САПАРД, Инвестиционни програми на фонд "Земеделие", гаранционен фонд за микрокредитиране и др., без да се конкретизира колко точно са проектите за европарите. Одобрените проекти по САПАРД за 6,5 години са 2834, а платените – едва 1654. В същото време парите на земеделците изтичат в джобовете на консултантски фирми с нерегламентирани връзки с чиновниците от фонд "Земеделие.
Ива Николова
В.”Политика”