« Върни се назад Публикувано на 03.03.2009 / 22:31

Ченгета заставят кримилица да подписват празни листове, после ги попълвали оперативните

 

 

Рязко увеличение на споразуменията с обвиняемите през 2008 г. отчита Софийската районна прокуратура. През 2007 г. те са били едва 321, а през 2008 – 1124, или увеличението е 350%. По закон споразумението между прокуратурата и обвиняемите се одобрява от съда и е равностойно на влязла в сила присъда, пише в. „Сега”.

В доклада на Софийската районна прокуратура за втора поредна година се критикуват ниската разкриваемост, мудната работа и неточната статистика на полицията. Най-скандални са констатациите за IV РПУ, където в нощта след протестите на 14 януари при неизяснени обстоятелства почина 60-годишният арестант Методи Маринов. Там полицаи незаконно са давали на хора от криминалния контингент да подписват празни листа, които по-късно са били попълвани от оперативните работници, за да заведат престъплението като разкрито. Порочната практика е установена от Инспектората на МВР и Военната прокуратура. От прокуратурата не уточняват какво точно е дописвано – видът престъпление или показания и самопризнания. След смъртта на Маринов в IV РПУ задържани около парламента, които са били в ареста заедно с него, твърдяха, че човекът многократно е искал лекар. МВР обаче отрече и съобщи, че починалият дори е подписал декларация за отказ от медицинска помощ.

Тревожни са констатациите на прокуратурата и за работата на оперативните работници. Разкриват се основно престъпления, за които още в началото има данни кой е извършителят. Обикновено самата жертва посочва заподозрения и така се събират доказателства и се повдига обвинение. А когато оперативната дейност действително е необходима, тя е незадоволителна.

"Качеството на разследване като цяло не е на достатъчно добро ниво, тъй като то е пряка последица от натовареността на разследващите органи (средно на един дознател в София се падат по 206 дела), текучеството при тях, условията, при които работят, квалификацията им и липсата на опит на някои разследващи полицаи", пише в анализа.

От доклада за пореден път става ясно, че МВР отчита разкриваемост на престъпленията, която в пъти надвишава реалната. Затова и данните на МВР и на държавното обвинение за решените казуси дори не се доближават. В МВР за разкрито престъпление се приема не само това, за което са събрани достатъчно доказателства за повдигане на обвинение на конкретно лице, но и това, при което има само оперативни данни за извършителя, които нямат стойност за съд. Генералният комисар Павлин Димитров дори каза, че за разкрито вече се води и само регистрираното престъпление.

Наскоро свой отчет направи и варненската окръжна прокуратура. За разлика от обективността на анализа на софийската прокуратура, варненци не обелиха и лаф за подобни проблеми. При тях очевидно всичко тече по мед и масло, особено с полицаите, които в повечето случаи се изживяват като техни преки ръководители.

 

Afera.bg

 

«