« Върни се назад Публикувано на 20.05.2013 / 21:34

ЦВЕТАНОВ – ПОЛИТИЧЕСКИЯТ ТРУП, КОЙТО СЕ ИЗВИНЯВА

Хората, които до вчера трепереха от бившия вицепремиер, днес му размахват пръст, а самият той падна в капана на собствените си методи. Тези дни Цветанов е мек като памук, диалогичен е и дори се извинява. За същия човек ли става дума?! За онзи Цветанов, който громеше корумпираната съдебна система, раздаваше присъди от парламентарната трибуна, четеше СРС-та, кръщаваше полицейски операции на магистрати, чупеше гръбнака на организираната престъпност, вслушваше ще се уж само в гласа на жертвите на престъпления, неуморно обясняваше, че всяка критика срещу него идва от хора, чийто житейски път е описан в Наказателния кодекс?

Сега същият човек се извини на лекарите от Горна Оряховица за това, което им е причинил, макар и с половин уста и отричайки собствените си думи отпреди три години. Тогава, когато театрално прочете от парламентарната трибуна, монтираната отблъскваща пиеса от СРС-ата. Лекарите Стефан Лазаров, Катя Гецова, Михаил Милатович и Димитър Сотиров бяха обявени за убийци. Нещо повече, за убийци на бебе, което оставили да умре във фризера.

Три години след като медиците бяха арестувани, претърсвани и унижавани,прокуратурата във Велико Търново прекрати това безсмислено разследване.

На практика просто официализира това, което стана ясно още в началото – лекарите нямат вина. Преди три години обаче бе достатъчно само да се създаде впечатление, че в горнооряховската болница се е случило нещо ужасно. Да се прочетат от най-високото място в държавата шокиращи реплики от подслушаните им на съмнително основание разговори, а четящият да е самият вътрешен министър. Стана скандал, обществеността бе абсолютно убедена, че лекарите трябва да се изпратят най-малко на електрическия стол и прокуратурата започва разследване, което не води до нищо.
През последните дни силно впечатление правят изненадващи обрати по серия казуси, свързани помежду си от едно обстоятелство – Цветан Цветанов вече не е на власт и до дни може да се превърне в обвиняем. В тази ситуация някои представители на съдебната власт, които досега се притаяваха в кьошетата, излязоха на светло и геройски показаха, че в България справедливост може да има.

Особено когато Цветанов не ги заплашва с целия ресурс на МВР.
„Завоят“ започна от самия главен прокурор

Сотир Цацаров, който дни преди изборите посочи бившия вътрешен министър като бъдещ обвиняем за незаконно подслушване. В деня за размисъл пък прокуратурата оповести за заловени в печатница в Костинброд 350 000 хил. бюлетини. Държавното обвинение създаде впечатление за разкриване на ужасна злоупотреба, като за доказателствата и повдигането на обвинение ще трябва да почакаме.
На воплите на партия ГЕРБ, че прокуратурата реши изборите, неочаквано отговори Висшият съдебен съвет (ВСС), който в мнозинството си беше формиран от същата тази партия. ВСС излезе с остра декларация в защита на главния прокурор Сотир Цацаров и храбро, макар и индиректно, се опълчи срещу Цветанов, който няколко дни по-рано заяви, че прокуратурата участва в сценарий за дестабилизация на държавата. Едно от най-силните изказвания по време на този съвет бе направено от бившия апелативен съдия в София Камен Иванов. Същият имаше доста сериозен сблъсък с Цветанов преди 3 години. Тогава Иванов направи нещо немислимо – освободи от ареста Алексей Петров. Впоследствие му бяха приписани какви ли не грехове, а проправителствените вестници го наричаха „съдията на Октопода“.

„Темида е с привързани очи, но не е сляпа, още по-малко – глуха. Темида знае кога и как е насилвана“, заяви в четвъртък той.

И ако неговият сблъсък с Цветанов не е от вчера и позицията му е обяснима, не така стоят нещата при други членове на съвета. Например адвокат Васил Петров също подкрепи декларацията срещу изказването на Цветанов. Петров е известен с това, че детето на медийния магнат и депутат от ДПС Делян Пеевски му е внуче. Преди няколко месеца, когато тогавашният вътрешен министър остро нападаше друг член на ВСС – съдията Калин Калпакчиев заради решението му да оправдае Марио Николов и Людмил Стойков по делото САПАРД, ВСС не посмя да защити Калпакчиев срещу Цветанов. Тогава ключов бе същият адвокат Петров, който настоя и постигна от проектодекларацията да отпадне името на Цветанов. Аргументът му беше, че като заеме принципна позиция, на ВСС няма да му се налага всеки път да реагира срещу нападките на изпълнителната власт. Днес това е минало и сега Петров подкрепи независимостта на ВСС и на съдебната система чрез декларация срещу „партийни лидери“, позволили си да говорят срещу прокуратурата. Преди няколко месеца съветът не посмя по същия начин да назове името на Цветанов и когато плахо изрази неодобрението си за това, че МВР кръсти своя операция на търновския съдия Теодор Милев. Акцията бе кръстена М.И.Л.Е.В. (Мастит Измамник Лицемер Е Вреден – според дешифровката на МВР) и напълно съвпадаше с фамилията на съдията, оставил под домашен арест крадец рецидивист, който извърши отново престъпление и бе заловен от полицията.

Единственото логично обяснение за внезапната промяна в отношението на ВСС към Цветанов е промяната в политическата обстановка и смяната на силните на деня. Иначе кой би повярвал, че хора от парламентарната квота, избрани с подкрепата на ГЕРБ, изведнъж ще се обърнат срещу Цветанов.

Впрочем имаше случай на ясно изразена лоялност на бившия депутат от ГЕРБ Юлияна Колева. Тя отказа да подкрепи декларацията в защита на прокуратурата, което поне е последователна позиция. Самият ВСС имаше нужда само от няколко дни, за да разбере накъде духа вятърът и да се ориентира правилно – да защитава главния прокурор и да размаха пръст на ГЕРБ с перспективата, че тази партия няма вече да управлява. Няма съмнение, че през последните три години и половина Цветанов действаше брутално и бе готов с всички средства да прегази всеки застанал на пътя му. Но именно хората, които трябваше да защитават независимостта на съдебната система и правата на гражданите, му позволиха да извършва всичко това. Днес същите се обявяват в защита на правдата. Последователността им е колкото на ветропоказател.
Още един фрапантен случай показа политическата преориентация в съдебната власт. Върховната административна прокуратура внезапно обяви, че напълно подкрепя жалбата на бившата съдийка Мирослава Тодорова срещу уволнението й от ВСС. Това се случи при заседание на петчленен състав на административния съд, т.е. на последната инстанция. Няма никакво съмнение, че Тодорова бе уволнена, защото си позволяваше да се противопоставя на вътрешния министър, който остро нападаше съдиите и кадруваше в системата. Освобождаването й като съдия в Софийския градски съд бе логичният завършек на калната медийна кампания, по време на която Цветанов даваше интервюта срещу нея, а контролираните вестници успяваха всеки ден да изкопаят по едно ново дело със забавени мотиви. Фактът, че Тодорова бе уволнена, а други съдии с подобни нарушения само мъмрени или оставени без каквато и да е санкция, говори достатъчно. Старият ВСС бе в края на мандата си и членовете му бяха по-заинтересувани от бъдещето си, отколкото от това да вземат правилно решение.
Позицията на прокуратурата по делото е изненадваща, тъй като пред тричленката на ВАС прокурорите бяха на точно обратното мнение.

Какво се случи от тогава до сега? Просто Цветанов падна от власт, дори няма да бъде номиниран от патрона си в бъдещото експертно правителство, което пък няма да мине през парламента. Ясно е, че е политически труп. Бившият вицепремиер и неговата партия бяха повалени и сърбат попарата, която самите те надробиха през мандата си. Горчив урок, който и той, и ГЕРБ, и доскорошните му поддръжници, а днес новоизлюпени врагове от съдебната власт трябва да научат.

Самуил Димитров

В.Сега

«