« Върни се назад Публикувано на 03.01.2013 / 18:51

Фирма на Плевнелиев награбила земи по схемата „Цецо и кумецо“

Прокуратурата мълчи, вместо да образува дела за ощетяване на държавата.Фирма, близка до президента Росен Плевнелиев също се е облажила от министерството на Земеделието по порочната схема „Цецо и кумецо“.Апетитни земи се вадят от горския фонд, продават се на занижена цена на подставени лица, после се препродават няколко пъти по-скъпо на приближен на властта инвеститор – по тази тактика кумът на Цветан Цветанов е придобил дюните в Несебър, но тя се повтаря и в други сделки с апетитни земи по морето, разкрива Биволъ.

На 19.11.2010 г. Министерството на Земеделието продава терен от 8902 кв/м. на фирмата „Крим 2002“ за 316 666,67 лв. или 35 лв на кв/м.

На 20.09.2011 Крим 2002 продава същия терен на инвеститора „Форт Нокс“ ООД за 900 000 лв. или близо три пъти по-скъпо от цената на закупуване от държавата.

Инвеститорът може да потрива доволно ръце, защото реалната пазарна цена в района е около 240 лв/кв.

Така всички по веригата са удовлетворени за сметка на държавния и общинския интерес. Вероятно ще бъде удовлетворена и службата БОРКОР, която вече може да опише подробно тази схема и да изготви стратегии за противодействие. Не е ясно обаче кой ще потърси сметка на тези държавни служители, които са ощетили обществото с милиони, тъй като до момента прокуратурата е големият липсващ в скандала „Дюнигейт“.

На въпросния терен има красива гора с дълготрайни и вечнозелени дървета, която скоро ще се превърне в общежития от социалистически тип, каквито „Форт Нокс“ вече са настроили на много места по Черноморието.

„Форт Нокс“ е голяма българо-украинска строителна фирма, която е специално обгрижвана от бившия регионален министър, а сега президент Росен Плевнелиев.

На 29.01.2010 той лично прави първа копка на бизнес центъра „Капитал форт“ на входа на София – бул. „Цариградско шосе“ откъм Пловдив и хвали проекта.

Инвеститор в сградата е „Форт Нокс“, а консултант е „Линднер Иммобилиен Мениджмънт“, оглавявана от Росен Плевнелиев преди да стане министър.

Скандалът с тези сделки има два плана. От една страна се унищожават последните красиви кътчета – гори по морето, а както се вижда – посяга се дори на защитени зони като дюните. От друга страна преките сделки на министерството без търг и на силно занижени цени са очевидно обществено неизгодни, ощетяват сериозно държавия бюджет и попадат под хипотезата на член 220 от Наказателния кодекс: от една до шест години лишаване от свобода или от три до десет години при особено тежки случаи.

След като скандалът „Дюнигейт“ стана факт, ведомството на Мирослав Найденов дължи на обществеността и на медиите пълния списък на преките продажби без търг на земи отчуждени от горския фонд за последните три години.

Този списък би трябвало да бъде проверен подробно и от прокуратурата, която засега спи зимен сън в очакване на встъпването в длъжност на новия главен прокурор, който е известен като специалист по симулативни имотни сделки.

http://faktor.bg

 

«