Тръгва електронна Държавна сигурност, най-застрашени са журналистите
Новите досиета се наричат социограми. Те съществуват и в момента. На този етап съдържат ЕГН-то на човека, адрес по лична карта, къде се намира в момента, с кого е говорил по телефона през последната година и къде се е намирал по време на разговорите. След като промяната влезе в сила, към тази информация ще се добави и кои в сайтове влиза, какъв е прякорът му във форумите, в които пише. В МВР ще са наясно и с е-мейл адресите на хората, от къде влизат в мрежата и колко време прекарват там.
Какво, кога и колко често пише в интернет. С кого. Съдържанието на сайтовете, които посещава. С тази информация ще разполага МВР за всеки един от българските потребители на мрежата, когато Народното събрание (НС) гласува промените в Закона за електронни съобщения.
„По този начин МВР, ДАНС и други служби ще имат достъп до всичко, което правите в интернет", каза адвокатът Александър Кашъмов по време на пресконференция. „Всички искания вече са обединени в едно. То е оставка на циничната олигархия, която управлява страната", каза Ивайло Стоименов от „Електронна граница".
С наредбата, която МВР се опитва да прокара в закона, ще бъде даден достъп на службите до личната кореспонденция на потребителите, които са заподозряни в подготовка на престъпление. От „Електронна граница" са категорични, че това може да бъде всеки българин, тъй като няма ясни критерии, пише още deltanews.bg „От вътрешното ведомство се позовават на текстове, записани в директива на Европейския парламент. Тя касае така наречените мерки за подслушване в интернет", каза Александър Кашъмов. Той обясни, че документът се тълкува неправилно от нашите власти. Адвокатът посочи, че в ЕС такава информация се събира за тежки престъпления. В разпространена декларация от „Електронна граница" предупреждават за последствията, след като парламентът одобри поправката. В документа се посочва, че най-застрашени са журналистите. Те няма да могат да защитават източниците си, тъй като МВР ще има право да следи тази информация. Кашъмов обясни, че промяната е предпоставка и за фирмен шпионаж. „Ще се появят тарифи за продажба на събраните данни. Поправката предвижда срокът за съхранение на информацията да бъде удължен от една на две години. Според мен е опасно тя да стои в МВР и един ден", каза Константин Павлов от „Електронна граница".
Afera.bg