СЪДЪТ ГИЛОТИНИРА ЗАПОВЕДИ НА МВР ЗА ДИСЦИПЛИНАРНО УВОЛНЕНИЕ НА РУСЕНСКИ КАТАДЖИИ. ЛЪСНА НЕКАДЪРНОСТТА НА МВР-ШЕФОВЕ!
След като бяха разнасяни по медиите като корумпирани и дисциплинарно уволнени, русенски катаджии един по един безапелационно осъдиха МВР в лицето на шефа на ОД на МВР – Русе. Иначе, в пропагандна шумотевица преди време бе обявено, че десет служители на „Пътна полиция” – Русе са уволнени дисциплинарно заради обвинения за взимане на подкуп. Преди Нова година двама осъдиха ОД на МВР, като Административният съд в Русе отмени заповедта им за уволнение.
С решение от 15 януари 2013 година Русенския административен съд отмени дисциплинарното уволнение по дело №296 и на катаджията М.Р.И.
Съдът приема, че по показания единствено на анонимен „защитен свидетел”, неподкрепени с други докадателства, вина няма как да бъде призната:
„Свидетелските показания на защитения свидетел /чл.123 от НПК/ са гласни доказателствени средства, които се събират по предвидения в НПК специален ред. Те не се ползват с презумтивна доказателствена сила и проверката им се извършва в рамките на наказателното производство /чл.107 от НК/. В този смисъл, единствено те не могат да служат за обосноваване на дисциплинарна отговорност на полицейския служител по реда и при условията на ЗМВР, в какъвто смисъл жалбоподателят основателно е направил възражения в хода на дисциплинарното производство. Процесуалната им годност следва бъде изследвана от наказателния съд. Те не могат да бъдат подлагани на анализ и оценка от други органи, вкл. и от съд, извън рамките на наказателното производство, поради спецификата на способа за събиране на доказателството по НПК /чл.141 от кодекса/. Следва да бъде съобразено и това, че интерпретацията на доказателствената стойност на доказателственото средство – показанията на свидетел с тайна самоличност, в наказателното производство се извършва при съобразяване на императивното правило по чл.124 от НПК, а именно – показанията на свидетели от тази категория, дадени по реда на чл.141 от НПК, да бъдат подкрепени от други, различни по вид доказателства като предпоставка за изграждане на обосновано обвинение срещу конкретно лице и за неговото осъждане. Съгласно забранителна разпоредба на чл.124 от НПК обвинението и присъдата не могат да се основават само на показанията на свидетели с тайна самоличност. По аргумент от нея, дори да се приеме че тези показания са допустими средства по закон по смисъла на чл.229, ал.3 от ЗМВР, то само и единствено с тях не може да се обоснове фактически състав на дисциплинарно нарушение.”
Съдът отвят заповедта за дисциплинарно уволнение като осъжда ОД на МВР – Русе да заплати разноските по делото в размер на 510 лева.
Afera.bg