« Върни се назад Публикувано на 03.01.2011 / 14:16

Службите изпускали информация за манипулиране на общественото мнение

(Има подозрения, че вместо да събира улики срещу Трактора, Божидар Налджиев му е изнасял информация – б.р.) По-големият проблем е, че се наложи практика в българския обществен живот умишлено контролирано да се пуска информация, за да се провокират скандали с цел да се отклонява вниманието от други по-големи теми. Това е специфичен метод на репресивния апарат на комунистическия режим, функциониращ и днес, добави генералът.

Според него, голямо е предизвикателството към България, с оглед на евентуалното ни членство в Шенген. Институциите, обаче, не могат да се справят с организираната престъпност и корупцията и всякакви приказки, че ние технически сме били готови са несериозни.

Тази оценка, която Европа дава означава, че има много сериозни проблеми в страната. По въпроса с напускането на Божидар Налджиев от ДАНС, след като е заловен да изнася поверителна информация към Алексей Петров и групата заподозрени по разработката „Октопод”, Атанасов твърди, че жената на дансаджията е била деец на РЗС в Петрич, а самият Налджиев – бил любимец на Петканов. Опитът да се направи скандал идват от среди на партията на Трактора. Тя е тази, която работи с такива къртици, каза Атанасов.

По повод думите на Ваньо Танов, че не се притеснява от подслушване, Атанасов каза, че хората, които водят нормален живот, няма от какво да се притесняват. Нека Борисов и Цветанов да си контролират хората, но това трябва да бъде законно, каза Атанасов. Има примери, че се злоупотребява с тези средства, каза той и даде пример със случая в Горна Оряховица, където, според него, има тежка политическа злоупотреба.

Директорът на болницата в Горна Оряховица е лидер на СДС в района и дори може бе ще бъде кандидат за кмет. Според Атанасов, информацията с нежизнеспособния плод е странична, след като лекарите са били подслушвани уж за някакво стопанско престъпление, което никой не е обяснил какво е. Подозирам, че зад това стои политическо решение, каза Атанасов.

Този случай трябва да бъде едно предупреждение. Не трябва да се допуска злоупотреба, заяви той. Предстоящите местни избори са много сериозно изпитание за управляващите, ето защо казвам, че има много сигнали, че се злоупотребява със СРС. В определени региони и общини политическите конкуренти се наблюдават с оперативни средства, което е злоупотреба с власт. Предстои година, в която ще бъдем свидетели на редица политически гадости, прогнозира той и каза, че това щяло да е така заради профила на управляващите. Важни са местните избори и целта е хората да бъдат омаскарени, твърди Атанасов.

Според него, по въпроса за агентите на ДС, той не се решава с отстраняването на Божидар Димитров и Павлин Димитров. Борисов има объркана ценностна система, каза Атанасов, според когото трябва да бъдат освободени и областните управители – агенти на службите, а не да се казва, че те са изпълнявали държавни задачи. Няма нужда от закон за лустрацията, а да има политическа воля, че тези хора са нежелани, каза още Атанасов.

afera.bg

«