Скандал в развитие
Отминаващата седмица е белязана от изострянето на вътрешнопартийната битка в БСП. Това "изостряне" стана в следствие на уволнението на заместник-шефа на ДАНС Иван Драшков. Повод за следните размишления на Явор Дачков.
Заместник-шефът на ДАНС Иван Драшков бе уволнен в четвъртък след серия от скандали, избухнали след побоя над журналиста Огнян Стефанов. Миналата седмица говорих за това, че скандалите в ДАНС останаха неясни за по-голямата част от публиката. Това е едно от доказателствата, че
скрити мотиви движат този скандал
който завърши с отстраняването на Драшков. Впрочем „завърши“ не е точната дума. Скандалът е в етап на развитие. В петъчния брой вестник „Труд“ публикува странна информация на първата си страница. Казвам странна, защото беше в условно наклонение, а заглавието гласеше: „Румен Петков иска оставките на Станишев и Сертов?“ То бе сложено под централното заглавие на вестника, което само по себе си е красноречив знак. Искам да добавя, че тази информация не присъстваше на страниците на другите вестници.
Впрочем информация не е точната дума, защото това, което беше написано, приличаше по-скоро на достоверен слух. Според него Румен Петков побеснял, когато научил новината за уволнението на Драшков и обмислял, според очевидци, да поиска оставката на Станишев на предстоящия конгрес на партията. Появата на този текст в „Труд” също не е случайно за онези, които познават политиката на вестника и кухнята на българската политика. Това е знак, обърнат към определен тесен кръг от читатели, най-вече премиера.
Подтекстът може да бъде разчетен като предупреждение
нещо като „внимавай какво правиш от тук нататък, защото вече прекали“! Публична тайна е, че Румен Петков е една от най-влиятелните фигури в БСП и ако той тръгне на фронтална битка със Станишев ще се случи доста силен сблъсък. Не е тайна и че ДАНС бе създадена, за да се вземе от властта на Петков, който тогава бе все още вътрешен министър. В началото той силно се противопоставяше на идеята за нова агенция, но след като видя, че не може да предотврати основаването й, предпочете да играе стратегически, като прокара свои хора по върховете й. Иван Драшков бе един от тях. Неговата принадлежност към кръга около ген. Любен Гоцев бе публично известна, а източници от службата твърдят, че именно той е бил в дъното на разработките срещу политици и журналисти.
Запознати с работата на службите твърдят, че отстраняването му от поста е вторият по-големина удар срещу Петков, след като бе принуден да напусне министерското кресло. Той идва, след като репутацията на ДАНС бе сериозно разклатена след последните скандали, които бяха инициирани от служители на самата агенция. От тук нататък ни предстои да видим дали силите на премиера ще стигнат, за да се справи едновременно с вътрешно-партийната си опозиция и с вътрешния саботаж в една от най-важните агенции. До сега
Станишев проявява хладнокръвие и твърдост
която сигурно малцина са очаквали от него. Той има куража да се опълчи срещу онези, които го поставиха на поста с надеждата да го манипулират. Първо спечели битката с Овчаров, после издържа на публичните атаки на Първанов, а с отстраняването на Румен Петков премиерът показа, че има свой собствен път в политиката и че може да се еманципира от ретроградните сили в най-ретроградната българска партия.
Дали ще успее до край, е друг въпрос, засега обаче е възможно да спечели симпатиите дори и на хора, които никога не са гласували за левицата, но които категорично искат България да скъса с пост-комунистическото си минало. Днес то е по-силно от всякога и чрез лицата на хора като Първанов, Петков и Драшков. Лично аз пожелавам успех на Станишев в тази битка, въпреки че никога не съм би симпатизант на неговата партия.
Явор Дачков
Дойче веле