Скандален частен съдебен изпълнител желае да оглави Камарата
На своето общо събрание частните съдебни изпълнители трябва да изберат Съвет на Камарата, който ръководи дейността , Дисциплинарна комисия, която се грижи занаказване на нарушенията на закона от страна на членовете на
Камарата иКонтролен съвет, който контролира работата на другите органи.
През последните шест годиниорганизацията е оглавявана неизменно от Георги Дичев, който обаче няма право натрети последователен мандат и ще трябва да предаде ръководството на друг свойколега. През изминалия период новата и все още прохождащата професия на частниясъдебен изпълнител стъпи здраво на краката си, постигна сериозни успехи
всъбирането на вземания и изпълнението на съдебни решения и почти успя да сепребори с негативните очаквания на обществото към нея. Малко преди да преминепрез първите си седем години обаче, Камарата се изправя пред важни избори.Гладкото предаването на властта в институцията е много важно за нейното бъдещоразвитие.
В дните преди гласуването станаясно, че претенции към председателското място официално е предявил и частниятсъдебен изпълнител Иван Чолаков от град София. Последния стана скандалноизвестен в средата на миналата
година, когато запорира сметките на Столичнаобщина и прехвърли акциите в Централни хали АД, по думите на юристи и кметаФандъкова, изцяло в нарушение на закона. За извършените закононарушения от ИванЧолаков, Столична Община е сезирала прокуратурата и срещу него текат проверкиза извършено престъпление във връзка с превишаване на служебните му правомощия.
Частния съдебен изпълнител ИванЧолаков образувал изпълнително дело и предприел извършване на изпълнителнидействия във основа на решение на АССГ по а.д. № 3585 / 2009 г., с което решение е определена нова оценка на подлежащ на отчуждение недвижим имот натериторията на град София.
Съгласно закона обаче това решение не подлежи напринудително изпълнение
и в този смисъл са и мотивите на ВърховнияАдминистративен Съд по адм. д. № 13271 / 2011 г.: „ С Решение № 3722 от25.07.2011 г., постановено по адм. дело № 4508/2011 г., постановено впроизводство по реда на чл. 294 и сл. от АПК от АССГ са отменени действията наЧСИ Иван Чолаков по изп. дело № 73, представляващи налагане на запори върхуизвън бюджетните средства, нагодящи се в банковите сметки на СО, извършено съсзапорни съобщения до 31 банки в страната, с изходящи номера от №4268/17.05.2011 до № 4297/17.05.2011 г., като незаконосъобразни и е задълженЧСИ да не
предприема действия по принудително изпълнение на решение № 38 от11.08.2009 г., постановено по адм. дело № 3585/2009 г. В мотивите си съдът е посочил, че специалният ред, предвиден в ЗОбС, относно процедурата поотчуждаване изключва възможността за принудително изпълнение, изразяващо се всъбиране на сумата в размер на определеното от съда равностойно паричнообезщетение. Това е така, тъй като отчуждителната процедура не приключва домомента на изплащане на признатото като равностойно парично обезщетение, т. е.имотът не се смята за отчужден до момента на изплащане на това обезщетение насобственика. До този момент собственикът запазва имота си, а Законът предвиждаи възможност той да поиска отмяна на отчуждаването в случай, че определенотообезщетение не бъде платено в определен срок. Ако и това не бъде поискано, същов предвидения от ЗОбС срок, отчуждаването се отменя по силата на закона(съгласно ЗИД на ЗОбС публ. ДВ, бр. 15 от 18.02.2011 г.). При това положениеизводът на съда е, че изменението на административния акт в частта досежнопаричното обезщетение не подлежи на събиране по реда на принудителнотоизпълнение и действията на ЧСИ са незаконосъобразни.“, както и на самотоРешение № 3722 от 25.07.2011 г. , постановено по адм. дело № 4508/2011 г. наАССГ: “…Визираните действия на ЧСИ Иван Чолаков са незаконосъобразни, тъйкато определеното от съда обезщетение не подлежи на събиране по реда напринудителното изпълнение…. Със съдебното решение по чл.27 ал.3 от ЗОС невъзниква изискуемо парично задължение за общината да заплати на правоимащияопределения размер на парично обезщетение, а единствено се решава възникналия междутях спор досежно този размер.“
Към настоящия момент частния съдебенизпълнител Иван Чолаков изпълнява длъжността Председател на Комисията попрофесионална етика към Камарата на частните съдебни изпълнители и би трябвалос професионалните си действия да е пример за останалите свои колеги. Срещусъщия обаче през годините е имало множество подадени жалби до Министерството на Правосъдието и до КЧСИ с искания за образуване на дисциплинарни производства иналагане на дисциплинарни наказания във връзка с работата му. Наложени са муняколко наказания, най-тежкото от които – „ последно предупреждение за лишаванеот права “ – е потвърдено от Върховния Касационен Съд и е влязло в сила. /Решение № 42 от 16.02.2010 г. на ВКС по гр. д. № 126/2009 г., IV г. о., ГК /.Според частни съдебни изпълнители и други юристи евентуалното избиране запредседател на Камарата на Иван Чолаков ще постави пред сериозни изпитания цялата гилдия и ще компрометира завоюваните до този момент позиции вобществото.
Колегите му се надяват, че все пак сред техните редици има достатъчно достойни хора, с високи нравствени, морални и професионалникачества, които да застанат начело на съсловната организация и да работят занейното развитие, а не за личните си интереси.
По неофициална информация отгилдията още поне трима частни съдебни изпълнители са предявили претенции даоглавят Камарата – по един от София, Русе и Пловдив. Очаква се битката за постада е ожесточена и не се знае кой има по-големи шансове за успех. Отново по непотвърдена информация, досегашният председател вероятно стои зад кандидатурата на колегата си от София Иван Чолаков.
Красимира Георгиева