СГП И КПК ТАРАШАТ ИМОТИ НА РУМЕН ГАЙТАНСКИ – ВЪЛКА И СТОЯН МАВРОДИЕВ. „АФЕРА“ ИНФОРМИРА ПРЕДИ МЕСЕЦ, ЧЕ НЕ ДОГАН, А ВЪЛКА Е ПРЕД АРЕСТ, И ЧЕ ГАЙТАНСКИ ИЗБЯГА ОЩЕ ТОГАВА В ЧУЖБИНА
Преди месец, когато някои медии пишеха, че се готви арест на Ахмед Доган, единствена АФЕРА написа, че не Доган, а Румен Гайтански – Вълка е пред арест.
Малко по-късно, когато Доган използва не друг, а Вълка да разговаря по телефона от негово име с Пеевски, АФЕРА написа, че Вълка скоропостижно е напуснал България и е изоставил дружката си Доган.
Днес КПК влязоха в имотите на Румен Гайтански Вълка, влизат и в имотите на Стоян Мавродиев.
Под надзора на Софийската градска прокуратура КПК провежда разследване за присвояване на близо 150 млн.лв. от ББР.
Претърсване се извършва и на фирма с адресна регистрация в Кърджали, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит.
Има данни, че управителят на фирмите бенефициенти е напуснал страната, поради което същият ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР, съобщили от БНТ, нещо, което АФЕРА написа преди месец.
Договорът за кредита от ББР е сключен през 2019 г. и е предоставен на пътностроителната фирма „Роудуей кънстракшън“ с обезпечение на кредита сключен договор за доставка на инертни материали от „Пътстройинженеринг“ АД. Основен акционер в дружеството е фирмата „Биомайнинг“, свързана с Румен Гайтански – Вълка. ББР е реализирала почти 100% загуба от кредита за 150 млн. лв., отпуснат през 2019 г. на свързаната с Гайтански фирма „Роудуей кънстракшън“, сочи журналистическо разследване.
В използването на кредита се намесва и трето дружество – „Кристална вода“, което дружество погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка“. ТЕЦ „Варна“ е собственост на Ахмед Доган.
Вчера стана ясно, че Ахмед Доган иска да върне обратно собствеността в ТЕЦ „Варна“ на ексминистъра от правителството Орешарски Данаил Папазов. Това изтече от документи в Търговския регистър от 12 август, а искането е 100% от централата отново да станат собственост на фирма „Сигда“, която купи през 2017 г. от ЧЕЗ ТЕЦ-а.
„Налице е обосновано предположение за това, че се касае за извършени закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата“, казаха преди дни от КПК.
Afera.bg