« Върни се назад Публикувано на 02.02.2012 / 14:27

Реставрация на милицията

 

 

Криминогенната обстановка в страната се характеризира с бушуваща криминална престъпност – убийства, грабежи, палежи на автомобили, превърнали се вече в хитов сериал. Над 80 автомобила бяха обект на огненото погребение в края на миналата и началото на сегашната година. Освен това – кражби и насилие. И в като че организирания хаос привнася своя дан и полицейската некадърност и калпавата подготовка с поредните случаи на полицейско насилие, достигнали своя пик със станалото в Мировяне. Отвратителният случай с отвличането, убийството на Мирослава от Перник и подозрителното самоубийство на основния заподозрян в резултат на некачествена, бездушна и некомпетентна работа, доля масло в огъня.

В същото това време бяха оповестени резултати от редица изследвания на наши и международни организации, насочени към полицейското насилие и доверието в МВР.

Центърът за изследване на демокрацията установи в задълбочено изследване от 2011 година, че по-малко от половината българи (43.6%) дават добра оценка за работата на МВР.

 

Хората се страхуват, че ще станат жертви на престъпление и дори започват да приемат престъпността като естествено явление в България

 

По-малко от 18% от анкетираните са на мнение, че полицията е ефективна при предотвратяване на тежки престъпления, а едва 13% мислят, че ще залови извършителите на кражби с взлом. Това ниско обществено доверие в МВР е свързано с мнението на гражданите за корупция в системата. Едва 10% твърдят, че полицаите не вземат подкупи.

Изследване на друга социологическа агенция сочи, че доверието в полицията започва рязко да пада, а недоверието да се качва от началото на 2011-а, като в момента е в своя пик.

Според The European Social Survey (ESS) – най-мащабният социален научно-изследователски социален проект на Европейската комисия за 2011 година, израелци, руснаци и българи отговарят най-често с “никога/не много често”, когато са запитани: колко често полицията взема честни и безпристрастни решения. Хората, групирани на базата на собственото им мнение за тяхната финансова ситуация (трудна, средна, комфортна), които мислят, че когато се сблъсква с жертвите на престъпление, полицията третира бедните по-зле от богатите, са най-много в Русия, Израел, България и Полша.

Заместник-министър на вътрешните работи Веселин Вучков признава: “Наистина в последните няколко седмици в тази сгъстена атмосфера на говорене по повод на два-три случая, които несъмнено, разбира  се, показаха, че има слабост в професионалното ръководство на по-ниско ниво.”

Ако приемем хипотетично, че проблемът на МВР е действително в низовите ръководни кадри, то логически следващият въпрос е каква тогава е функцията на намиращите се над тяхното ниво ръководители – какво става с взимането на решения за качествено функциониране на структурата, планирането, прогнозирането и контролът? Явно няма как системата да буксува, а за това да са виновни низовите ръководители.

 

Това напомня за въвеждането на ред в различните министерства по време на социализма, когато при неудачи се извършваше разследване и най-накрая се наказваха и уволняваха портиерите и чистачките.

 

Няма как в случаите на полицейско насилие да са виновни само шефове от ниски нива, когато цяла година гледахме клипове, заснети от пресцентъра на МВР, изпълнени с нарушение на закона и насилие, определени публично от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов за брилянтно извършени акции. Очевидно насочената към гражданите пропаганда се извъртя и рефлектира върху самите полицейски служители, които решиха, че побоят и превишаването на необходимото насилие е правило.

Клин клин избива – случаят с “контролираното насилие” в Катуница се позабрави след старта на продължаващите и до днес палежи на автомобили в цялата страна, те пък от своя страна избледняха пред безобразието в Перник, а то пък отстъпи пред чутовния подвиг на 20 тежковъоръжени полицаи, заловили 5 кутии безакцизни цигари.

Масовата пропагандна акция, стартирала тази седмица в медиите, наречена “Плавно извършена и завършена реформа в МВР”, е пореден опит да се отклони интересът на гражданите от демонстративно лошата работа по отвличането и убийството на Мирослава и безславната, но пресилена и шумна акция по случая в Мировяне.

 

Оказва се, че МВР е работило прекрасно в изпълнение на програмата на ГЕРБ в частта, свързана с обществения ред и сигурност. Няма да повтарям натрапваните ни “успехи”, които всеки в страната е усетил на свой гръб.

 

Но е важно да се разчепка така наречената реформа.

В какво се състои тя?

“Някак си темата за административната реформа в МВР остана на по-заден план, но независимо от всичко мисля, че не е редно да се отклоняваме от нашия дневен ред. Тези цели, които сме си поставили преди 2 години и половина, последователно да си ги изпълним, така щото, от една страна, вътрешното министерство да стане една малко по-прозрачна и публична институция. От друга страна пък да не изоставаме темповете на реформи, които сме си начертали преди две години и половина, и мисля, че днес това, което ще обявим като събития, които са се случили, погледнато ретроспективно назад във времето, така, ще бъдат разбрани от медиите и от широката публика. В същото време ще начертаем и това, което предстои да се случи до средата на тази година, защото смятаме, че общо взето това е хоризонтът, който трябва да гледаме напред“, казва зам.-министър Вучков.

 

Стана ли вътрешното министерство по-прозрачно? Това резултат от административната реформа ли е?

 

“Идеята беше да съкратим ръководните звена и да увеличим хората, които са на улицата. От началото на миналата година обединихме “Гражданска защита” и “Пожарна безопасност”, плюс това обединихме Главна дирекция “Криминална полиция” и “Досъдебно производство”. Две редукции, сериозни, непознати досега. Сега предстои да се случи още нещо.  Ще се интегрират две главни дирекции, които в момента паралелно  функционират, това са двата стълба на всяка национална полиция – “Криминалната полиция”, която разследва престъпления по правилата на НПК, и униформеният състав, който се нарича у нас “Охранителна полиция“, продължава зам-.министърът.

Всъщност какво се случва? Нищо по-различно от архаичната пирамидална структура на МВР до 1989 година Вследствие на редица размествания в него

отново се концентрира огромна власт,

а то придоби познатия вид отпреди демократичните промени. В крайна сметка в министерството ще съществуват няколко големи блока – управленско-административен и логистичен, Национална полиция, Главни дирекции “Борба с организираната престъпност”, “Гранична полиция” и “Пожарна безопасност и защита на населението”.

Преди 1989 година аналози на тези конструкции бяха Управленският блок на министерството – т. нар. “шапка”, Дирекция на Народната милиция, Държавна сигурност (ДС), Пожарната, Тилова служба – МВР-Тил. Всички промени, които се направиха в периода на демократизация, целяха децентрализация и специализация, а също и намаляване на административния персонал, който съществуваше и в шапката, и във всяко подразделение. Няма никаква гаранция, че окрупняването няма отново да доведе до свръхнатрупване на чиновници, които и до момента представляват около 1/3 от служителите на МВР.

 

Така прокламираните съкращения ще се извършат на базата на незаети 3000 щатни бройки и няма да засегнат реално работещите служители. Познайте в кои структури са най-много незаетите щатни бройки – администрация, оперативни работници или униформени, работещи на улицата сред хората?

 

Вътрешно преструктуриране на щата и бюджета очевидно няма да има, въпреки че само вследствие на пренасочване на ресурси от администрацията към местата за пряка защита на гражданите от престъпността може да се постигне прелом в плавното спускане по пътя, който води надолу.

Нещо повече, свидетели сме на поемане на все по-отговорни и познати от миналото функции от страна на ГДБОП и нейните регионални структури. Тази носталгия по Живковите времена съвсем откровено бе споделена от директора на ГДБОП Станимир Флоров пред медиите. Случаят с Мировяне показва, че дирекцията започва да заприличва на печално известното VI управление на ДС. Единственото логично обяснение на реализацията на задържането може да бъда осъзнато като опит за сплашване на дъщерята на семейството, осмелила се да създаде страница в Интернет, агитираща да не се гласува за Бойко Борисов и ГЕРБ на следващите избори (помните ли прословутия член 108 от НК?). Настоящи служители споделят шушукайки, че се подготвя преминаване на служба “Вътрешна сигурност” към ГДБОП, а в средите на експертите по национална сигурност обикаля идеята ДАНС да се върне отново в МВР.

В тази светлина реформата на полицията изглежда като реставрация на милицията, а прозрачното управление и плавното изпълнение на програмата на ГЕРБ в областта на сигурността и обществения ред – като реполитизация на МВР.

 

Доцент д-р Николай Радулов

http://argumenti-bg.com

 

«