« Върни се назад Публикувано на 23.05.2013 / 20:05

Разрухата в Перник – паметник на една престъпна власт

Цветанов си играеше с милиарди, но никой все още не му е потърсил сметка за това как ги харчеше. Фургони, напукани къщи, мизерия, заеми и безнадеждност – това представляват Перник и околните села една година след земетресението. 18 000 разрушени сгради и необходимост от 25 милиона лева е равносметката на щети и пари. Парите не бяха дадени в този размер, а по-малко от половината – 13 милиона. Подхвърлени много по-малки, жалки суми на перничани, което бе една от последните гаври на политиците от ГЕРБ с българите.

От трибуната на парламента Симеон Дянков обяви, че в сметката на Междуведомствената комисия, с председател Цветан Цветанов имало 85 милиона, всъщност парите са били 10 млн по-малко. Къде отидоха тези над 70 милиона лева, защо на Перник бе отпуснат по-малко от милион?

Над 5 хил. домакинства в Софийска и Пернишка област все още очакват обезщетение от Междуведомствената комисия към Министерския съвет след земетресението, което се случи точно преди година, съобщи БНР.

Някои от сградите бяха съборени. Голяма част от хората живеещи в местата, засегнати от трусовете все още нямат домове и живеят в разрушени жилища или във фургони. Много семейства вече са заробени в големи заеми и не виждат надежда.

Държавата отпусна еднократна помощ от 325 лв. на домакинство за ремонт на по-леките щети. Организирана беше и дарителска кампания в помощ на пострадалите.

Преди три месеца сайтът „Хроники” отбеляза, че министър Цветан Цветанов си е отмъстил на перничани и ги е оставил сами да се справят с последиците от земетресението.

Нито една медия не поде темата.

Фактите говореха, че МВР-министърът е отрязал над 4403 перничани от помощи за земетресението!

80 процента от жителите от най-пострадалия град Батановци, Пернишко бяха отрязани за плащания по земетресението от Междуведомствената комисия за възстановяване и развитие с председател Цветан Цветанов. Причината бе, че кметът на Перник, Росица Янакиева е от БСП, а кандидатката на ГЕРБ загуби на местните избори.

Според кмета Янакиева, правилата за изплащане са се сменяли в движение, и това е ощетило чувствително пострадалите. Янакиева обясни, заедно с юридическия екип на Община Перник подготвила бланки, които хората да изпратят до Върховния съд, за да обжалват решението на Междуведомствената комисия, което отряза над 4000 перничани да не получат пари за подпомагане от земетресението на 22 май 2012г.

„Вече 35 от тези жалби са разгледани и се чака да излязат решения, с които вероятно ще се създаде съдебна практика, която да ползва и останалите хора, които обжалват решението на Междуведомствената комисия“, заяви пред БНР кметът на Перник, Росица Янакиева.

В 2:58 часа на 22 май преди година регионът на Перник беше разлюлян от трус с магнитуд 5,8 по Рихтер. Последваха и два вторични труса. Земетресението беше усетено в София и други райони на Западна България.

Повтарям: 18 000 засегнати сгради и щети за над 25 милиона лева е равносметката до днес.

Година по-късно бедите все още са налице и надежда за нормализиране на жилищата на хората, от тези райони угасват.

„Има опасност да се скъса стената на язовир „Студена“ – предупреди кметицата на Перник в предаването „Лице в лице“.

На одобрените за помощ домакинства, над 50 на сто, година по-късно половината пари са орязани. Преди нова година в решенията се предоставяше помощ за общите части на помещенията, сега всички етажни собствености, които са останали за разглеждане се отказват за помощ от държавата.

Работата на междуведомствената комисия бе силно критикувана, защото много от пострадалите от труса не бяха одобрени за помощта, а сред одобрените повечето трябваше да получат крайно недостатъчни суми за поправка на щетите.

Кметът Росица Янакиева още септември месец заяви, че има пострадали хора, които са в много тежко финансово състояние и за тях ще бъде непосилно да се справят сами с възстановяването на своите жилища.

Община Перник разполага с 55 апартамента, в които ще бъдат настанени нуждаещи се от подслон след земетресението на 22 май граждани, съобщи кметът Росица  Янакиева. По изготвения списък към момента 186 са домакинствата, които няма къде да изкарат зимата.

Обитателите на общински жилища няма да заплащат наем, но консумативите ще бъдат за тяхна сметка. Приоритетно ще бъдат настанявани семейства с деца, хора с увреждания и самотно живеещи възрастни. Най-тежко пострадалите в селата се предвиждаше да бъдат подслонени в очакваните сглобяеми къщи.

Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане предостави общо 782 490 лева за преодоляване на последиците от бедствия – общо. От тях 510 777 лева бяха определени за преодоляване на последиците от земетресението през май. За възстановяване на 40 жилищни сгради в общините Перник и Радомир бяха отпуснати 321 575 лева.

„Близо 500 семейства остават без никаква помощ… пред списъците на Общината хората плачат и се чудят какво да правят. Аз оценявам това като чиста гавра с перничани”, каза Валентин Пешев от Инициативния комитет.

„Таванът от 2000 лева, под който няма да се изплащат помощи за нанесените от земетресението щети на частни имоти в Перник, остава. Всеки от казусите за поискано обезщетение ще се гледа поотделно, като се въвежда гъвкав подход”, гарантира според кореспонденция на Дарик радио командированият заради земетресението в Перник министър Томислав Дончев, който бе командирован в Перник докато кабинетът „Борисов” бе все още на власт.

Земетресението беше май месец, а през септември Томислав Дончев обяви, че се очаква финансов ресурс за първите сглобяеми къщи за семействата,останали без покрив!

Тепърва предстоеше да се изготвят критериите за определянето на най-нуждаещите се за настаняване в постройките!

„Гъвкавостта за разпореждането на Министерския съвет ще се прилага в случаите за наложително конструктивно укрепване на сградите вследствие трусовете. Дори и разходите по него да са 500 лева, средствата за укрепването ще бъдат предвидени от Междуведомствената комисия”, коментира преди три месеца министърът, като добави, че изключения ще се правят за лица, и семейства, които са в тежко социално положение.

„Ние инвестираме в проекти, които носят ползи и на останалите европейски държави – това е ключът към успеха”, коментира Дончев пред журналисти. Според него аргументи като „ние сме бедни, дайте пари“ не вървят при договарянето. „Работи аргументът „ние имаме нужда от тези пари, защото трябва да създаваме стойност и за нас, и за вас“, подчерта Дончев.

Но как да се свърже човешкото нещастие след земетресението с това да се носят ползи на други европейски държави?

И докато чакаме да се състави действащо правителство в рамките на този парламент, нека припомним следното:

Министерството за бедствия и аварии имаше бюджет от над милиард лева за мандата на Тройната коалиция. След изборите от 2009 година, Цветан Цветанов реши, че може да разтури това министерство и да прибере бюджета му.

Вследствие на това решение, достойно за един учил за даскал по физическо, но не и изграден държавник – в един момент се оказахме с проблем с поддръжката на язовирите, по които ГЕРБ стигнаха до спор по собствеността, но не и до отговорност и конкретни мерки за решения.

Крайно време е да се спре с впечатлението, че Цветанов е бил само министър на вътрешните работи и вицепремиер. Този човек прибра бедствията и авариите, интеграцията на малцинствата зад които стои сумата от над повече от милиард лева.

Както спешно трябва да се намери Симеон Дянков, за да дава обяснения за парите на държавата и къде и как ги похарчи, така и другият бивш вицепремиер Цветан Цветанов трябва да дава обяснения как се справи с бедствията, дали ефективно подпомогна пострадалите, и не на последно място – защо перничани и жителите на околните села живеят още във фургони година по-късно, затънали в заеми и безнадеждност.

Кой ще ревизира харченето на парите за бедствия и аварии, кой прокурор ще посмее да образува проверка по каква причина един министър в оставка, си позволява да реже 4000 семейства от някакви символични помощи?

В началото на 2013 година посред зима стана ясно, че Цветан Цветанов е дръпнал и отпускането на тези пари за орязани лимити!

А в „холивудската” си предизборна кампания ГЕРБ похарчи в пъти повече пари от тези, които трябваше да спасят перничани от ужаса на следващата зима.

Другият начин е той да бъде „входиран” във фургон и да сподели уюта на трите квадрата жилищна площ на перничани.

Всички сме хора, даже всички сме били равни…

Люба Манолова

http://lubamanolova.info

 

«