Първанов пак завъртя милионите от дарения
От кампанията "Българската Коледа" ще спечелят и мобилните оператори М-Тел, Глобул, Вивател и БТК, които чрез фирмите си за "услуги с добавена стойност" събират ДДС-то от есемесите. А то е от порядъка на милиони. М-Тел се присъединява към президентското семейство със собствена рекламна кампания на новата си Prima, като за всяка активация на новозакупена или презареждане на съществуваща предплатена карта ще дари… по 1 лев (с ДДС) за "Българската Коледа". С това дарение ще бъде подпомогнато закупуването на съвременна апаратура за ранна диагностика на генетични заболявания – една далавера, чиято спорна етика е обект на критики в целия цивилизован свят.
Ще си направят реклама, ще просят добро отношение от обществото, ще перат мръсни далавераджийски физиономии и всички останали "дарители", или поне онези 296 юридически и физически лица, изброени на сайта на кампанията. За да "подарят надежда на едно дете", както ги призовават Зорка и Георги Първанови, пари са превели скандални, а нерядко и мафиотски фирми, известни с това, че правят бизнес с политическа подкрепа,
като например "Градус-1" (информации за нечисти сделки с пари по САПАРД), "Международен пловдивски панаир" (на президентския спонсор Георги Гергов), замесената в нотариалната измама на Петър Драшков фирма "СИМЕОН 2 ООД" и други. Дарители са и от картела на топлинните счетоводители като "Бруната" и "Техем". Тук е и държавната фирма "Техноекспортстрой ЕАД", замесена в сложна мрежа от връзки с далаверата "Магистрала Тракия". През 2005 г. държавното дружество, управлявано от Емил Коцев, имаше договор за юридически услуги с фирмата McGuireWoods LLP за концесията на магистралата, а с цяла друга система от връзки се оказа замесено в аферата "Шимон Шевес", която трябваше да направи Първанов за втори път президент на България и да гримира оцапания му образ в САЩ и ЕС. (За схемите виж "Портал Европа" от 13 декември 2006 г.) "Техноекспортстрой" ЕАД притежава офиси в Сирия, Либия и Ирак, както и богат опит в арабските страни и конкретно в Ирак, където дружеството е изградило голям брой инфраструктурни проекти. Шевес е получавал пари от България през 2005 г., за да лобира за връщане на иракския дълг на България. Българската държава бе платила общо на четири частни фирми да лобират в чужбина в периода юли – декември 2005 г., установи проверка на "Портал ЕВРОПА". Има фирми, в които съдружник е г-н Шимон Шевес, а в описанието на дейността, които тези фирми са извършвали по поръчка на българската държава. Две от четирите фирми не са декларирали колко пари са взели от България, а другите две са получили (само за периода юли-декември 2005!) общо 371 519 щатски долара и 58 цента. Това бе записано в доклад на американския главен прокурор и правосъден министър до Конгреса на САЩ, отнасящ се за второто полугодие на 2005 година по американския Закон за регистрация на чуждестранните агенти (Foreign Agents Registration Act), които се изготвят на всяко шестмесечие.
А помните ли аферата, в която фирмата "Тобако кепитъл партнърс", на адвокатите Асен Джингов, Георги Гугински, Стефан Кючуков и Мариус Величков, се опита да лапне "Булгартабак Холдинг" при първия мандат на коалицията НДСВ-ДПС-БСП
(2001-2005 г.)? Тогава четиримата излъгаха, че зад тях стояла германската "Дойче банк". Оказа се, че стои само тъмният лондонски кръг на княз Кирил. Малко по-късно стана ясно, че карето адвокати държи 26% от капитала на АК "Балкан". Собственик на миноритарния пакет от някогашния национален превозвач през пролетта на 2000 г. стана дружеството "Зет Би Ай Ей" ЕООД, което пък е притежание на "Зет Би Ай" АД. В него адвокатите си бяха разделили по 25% от капитала. Само Мариус Величков имаше 24.8% от акциите, а 0.2% (1 акция) е собственост на Барух Чакъров, управител на авиокомпания "Балкан". (В. "Капитал", 23 юни 2000 г. ). След като усвои колкото можа от далаверите "Балкан" и "Булгартабак", Мариус Величков се озова в центъра на далаверата с БТК. След като телекомът бе препродаден на AIG, управлението му бе поето от хора, близки до Симеон и неговия син Кирил, сред които и Величков. В борда на БТК влизат още няколко адвокати – Иван Марков и Владимир Пенков от "Лега Интерконсулт", Георги Спасов, Дейвид Кун-Уо Янг и Ион Богданерис. През август м.г. американският застраховател придоби чрез дъщерното си "НЕФ телеком" 90% от БТК срещу 2,77 млрд. лв. Комисията за финансов надзор каза, че ще провери сделката, тъй като не беше ясно дали прехвърлените акции са на деклариралия се като продавач Тор Бьорголфсон и свързани с него фирми.
Досега чакаме да чуем какво е установила
И последственият Христо Лачев се е отчел пред Първанов със скромна сума за "Българската коледа". Сред радетелите за здравето на бедните български деца е и Бокородо" ООД – една от фирмите-дистрибуторки на "Булгартабак", които, както се оказа миналата година, от 1993 г. насам били задължавани да отделят най-малко по 1 процент, за да хранят покровителите си (виж медиите от 21 май 2007 г.) Така намери обяснение и фактът, че дистрибуторите много рядко се сменят. Девет компании бяха окупирали полето на т. нар. първа ръка търговци – "Симеон-2" ООД, "Табак Трейдинг" ООД, "Леопард трейдинг" ООД, "Зора – Делчо Стоянов" ЕООД, "Лилплам Корпорация" ООД, пловдивските "Спийдстар" ЕООД, "Миртаб" ЕООД, "Дафна таб" ООД и плевенската "Бокородо" ООД.
Всъщност обаче кръгът е съвсем стеснен, защото деветте дружества са отчасти свързани с най-много четирима души. "Симеон 2" ЕООД е собственост на Емил Димитров, а "Зора Делчо Стоянов" е на Делчо Стоянов. Двамата имат общ бизнес чрез "Бороинвест 98" АД. Емил Димитров е собственик на 2 на сто от "Слънчев бряг 2002", където е съдружник на шефа на "Дафна Таб" ООД – Ангел Пепелешев. Съдружниците на "Леопард Трейдинг" ООД и "Табак Трейдинг" бяха едни и същи – Красимир Синеварски, Христо Арсов, Евгени Стамов. Собствениците на "Миротаб" ЕООД – Мирослав Праматаров, и на "Спийдстар" ЕООД – Георги Видолов, са съдружници в "Арон" ООД. Разбиването на този своеобразен монопол се оказа трудна работа, както показа опитът на софийската фирма "Авенди", която води неуспешно дело срещу дистрибуторите в Комисията за защита на конкуренцията през 2005 г. Антимафиотите разследваха и какво се случи след неуспешното дело за нелегалното производство на цигарите "Бахман". "Според оперативната информация, стари линии на "Булгартабак-Благоевград" продължават да произвеждат и да изнасят за Дубай цигарите, но вече за частна сметка. Производството било изнесено в Турция", писаха вестници. Работата замря, което обяснява защо всички, замесени в нея са станали щедри дарители на президентската инициатива.
Магдалена Ташева
В. “Атака”