« Върни се назад Публикувано на 03.08.2013 / 8:00

ПРОТЕСТИ ЗА НЯКОЛКО ХИЛЯДА ДОЛАРА В ПОВЕЧЕ

В петък (02. август)  сутрешният блок на БНТ беше решил да направи равносметка на протестите. С две думи какво постигна летният уличен карнавално-цирков фест и докъде го до докараха крясъците, врясъците и скандиранията. Да отчетат успеха се явиха Антоанета Цонева – директор на института за развитие на публичната среда и Асен Генов, представен като съосновател на фондация „14 януари“. И двамата активни участници в протестите. И двамата, свързани с неправителствени организации, финансирани от американския Тръст за гражданско общество с десетки хиляди долари.

И двамата с претенция, макар и негласна, да правят фрейминг. Обяснено на езика на интелигентните тази дейност се свежда до следното: избиране на отделни аспекти от реалността и превръщането им в забележими за обществото, чрез популяризиране на определена трактовка, съпътствана с даване на морална оценка и разсъждения за причините, които са ги породили. А по-просто казано – моделиране на общественото мнение.       Разбира се за успех изобщо не стана дума, но зрителите нямаше как да не забележат смущението и неумелото бягане по тъч линията на двамата гости по три теми, които очевадно разклатиха увереността им. 

       Задкулисието. Онова, срещу което протестиращите А. Цонева и А. Генов изпълниха до краен предел студиото на БНТ с клиширани фрази изведнъж ги вцепени, когато водещият запита за  другото задкулисие, онова надничащо зад тях. То не било интересно. Нито предмет на дискусията. И не е по темата.  

   С кого искате да водите диалог, на кого имате доверие – на реформаторския блок, на президента, на Саша Безуханова или на някой друг, опита се да разбере журналистът. Мълчание. Почти като онова на едни агнета. Цонева само призна, че вярва единствено в себе си и успя да каже, че в момента разговорът не е този.

     Искате оставка сега и веднага, а после какво – пита отново водещият. Още по-оглушително трещи мълчанието на гостите. Спасението идва в мантрата за „върховенството на закона“ като рецепта срещу задкулисието и алтернатива на случващото се. Изречена от протестиращите, които многократно ежедневно нарушиха не една от действащите норми в страната, точно тази фраза звучи най-малкото неубедително. С газене на закона да зовеш за „върховенството“ му е меко казано цинично.

    Онова, което истински разгневи гостите обаче беше въпросът за произхода на парите, с които се финансират организациите им. До там, че водещият беше принуден да се оправдава, че е попитал. Неудобната истина е, че Тръстът за гражданско общество, разпределил 75 млн. долара до края на 2012 г. за финансиране на НПО-та, е създаден от  група частни американски фондации. Институтът за развитие на публичната среда, чийто директор е А. Цонева е финансиран съответно със 76,500 долара за периода 1 юли 2011 г. – 1 октомври 2012 г. и със 75 000 долара за периода 15 юни 2012 г. – 15 юни 2013 г. по проектите „Граждански дневен ред 2.0” и „Програма за развитие и устойчивост”. Фондация „14 февруари“, чийто съосновател е Асен Генов, който е и администратор на събитието #ДАНСwithme е получила 79 960 долара от Тръста за гражданско общество по проект „Отговорни политики, прозрачност и неприкосновеност на личния живот в дигиталната среда”.
     Съмненията, че „нашенски“ НПО се създават отвън с цел намеса във вътрешните работи на държавата очевидно съвсем не са безпочвени. Няма смяна на системата в призива „Оставка“! Има интереси и пари. Долари. Десетки хиляди …

Светла Василева

 

«