ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА ЕТИЧНАТА КОМИСИЯ НА ВСС: ПУБЛИКУВАНОТО В САЙТА „АФЕРА” ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА. ЩЕ ВЗЕМЕМ РЕШЕНИЕ ПО КАЗУСА „СИТНИЛСКИ”!
„След заседанието на Висшия съдебен съвет идната сряда Етичната комисия към него ще се събере, за да вземе решение по казуса „Камен Ситнилски“. Етичната комисия изслуша днес магистратите, чиито имена бяха замесени в скандала – окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев, председателя на Окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова, апелативния прокурор на Бургас Емил Христов, председателя на РС – Свиленград Христо Георчев и самият Камен Ситнилски. Лично се запознах с петте оперативни дела, въз основа на едно от които е образувано досъдебното производство за престъпление по служба срещу апелативния прокурор на Бургас Емил Христов.
Публикуваното в сайта „Афера“ отговаря на истината. Тоест, съдържанието на публикуваните в публичното пространство разговори, отговаря на съдържащото се в оперативните дела. Това, което е изнесено е едно към едно, но има и други СРС-тата, които се отнасят за различни неща, има и други разговори, в които има коментари и по темата с избора. Етичната комисия ще разгледа в сряда и предложението на Ситнилски за организирането и провеждането на анонимна анкета сред делегатите на събранието, избрало членовете на ВСС от квотата на прокуратурата. Не може да вземем прибързано решение, трябва да си свършим работата качествено. Безспорно срещу апелативния прокурор на Бургас има висящо наказателно производство. Това е факт. Той не е привличан в качеството му на обвиняем и не е задължително неговото отстраняване от длъжност, но самият факт, че има образувано производство дава възможност на главния прокурор или на 1/5 от членовете на съвет да внесат искане за отстраняване от длъжност на точно този магистрат. Това е един от вариантите, но оценката е персонална за всеки един от магистратите дали е извършил дисциплинарни нарушения. Случаят има три аспекта. Първи аспект са разработките срещу магистрати, оперативните дела срещу магистрати, и СРС-тата по тях. Там също има проблеми. Считам, че там трябва да бъде ангажирано вниманието на Народното събрание, главния прокурор, министъра на вътрешните работи, председателя на ДАНС относно основателността на образуване на оперативни дела, прилагането на СРС,искането за тях, използването им, съхраняването и унищожаването на информация, събрана със СРС след като тя не е постигнала целта си. Другият проблем, с който се сблъскваме, е образуване на досъдебно производство срещу неизвестен извършител, но в скоби е посочено „председател на еди-кой-си съд или прокурор еди-къде-си). Третата плоскост е поведението на магистратите, замесени в този сигнал“, коментира пред Агенция БГНЕС председателят на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров.
Afera.bg