ПОТУЛИХА ПРОВЕРКА ЗА БЕЗОБРАЗИЯ В „ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ”. НЕ „ВЪТРЕШНА СИТУРНОСТ”, А „ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЯ” ПРОВЕРЯВАШЕ СЕБЕ СИ!
Станалите кражби на имущество на МВР -„Гранична полиция”, намиращо се в частност в база Гранични полицейски кораби – Видин /БГПК/, извършено през периода от 11.2007г. до 01.2011г., в резултат на което на 03.2011г. се образува проверка от ГД”ГП” за която проверка се знаеше предварително.
Случаите във връзка с горе написаното са следните:
В периода 11.2007г. до 02.2011г.
-В края на 2007г. от БГПК – Видин се поиска на Н-к автотранспорт към ГПУ-Видин Мишо Рангелов да бъде предоставена тежка техника тип Т-150 за почистване на района на БГПК. Предоставената техника бе използвана за изтегляне на тежки метални части „горивни цистерни и корабни танкове” от потъналия при пожар през 1984 година м/к „Георги Димитров”, собственост на БГПК-Видин. Рязането, извозването е осигурено от изкупвателен пункт за метали в гр.Видин на фирма „Али Ко” /тонажа на предадения метал е неизвестен/, парите от предаденото желязо не са отчетени в БГПК. Свидетели на операцията са водача на техниката, гл.инсп. Румен Лозанов, пол. Борислав Здравков, пол М.Йоцов, служителите от ЛРТП и служителите вписани в граничната книга с дежурства за деня.
-През 2008г. изчезва и алуминиев двигател на снет от въоръжение бързоходен торпеден кораб с тегло на алуминия около 300кг.
-През 2009г. по информация от Славей Маринов стругар в БГПК останал да риболува след работно време в района на базата е забелязал офицер от БГПК заедно със служител също полицай в БГПК да товарят голям действащ трифазен ел. двигател от професионална фуражомелачка в личния си автомобил, която е заведена по документи на БГПК. Първият работен ден след случая Славей Маринов информира Н-к В.Филипов за липсващия двигател без да споменава за видяното. Следващия ден от забелязания офицер взел двигателя, идва разпореждане да се съберат пари за закупуването на двигател от всички служители даващи дежурства в БГПК.
-В района на БГПК се намираше голямо количество желязо /понтони, понтонни конструкции, стъпели, ламаринени плоскости всякаква дебелина, тръби всякакъв размер, винкели с всякакъв размер и форма, ламаринени покривни конструкции от сграда в района на БГПК „животновъден комплекс” и 4 бр. корабни валове, всичко това беше необходимо за поддържането на материалната част и най вече за докуване на корабната техника /материалите се намират в БГПК от преди 2005г./. Всичко изброено по заповед на ръководните служители на БГПК-Видин М.Ценов и Р.Лозанов беше нарязаха и предадено през периода 2009 – 2010г. на вторични суровини с помощта на няколко курса с техника / авто – кран камион/ и работници на изкупвателен пункт за метали, намиращ се до „бивш месокомбинат” в гр.Видин.
-През периода 2009-10г. по молба на гл.инсп. М.Ценов се предоставени от М.Рангелов, Н-к автотранспорт към ГПУ-Видин товарни превози /зил, ифа и бордови уаз/ за извозване на материали от бившата учебна база на Гранична Полиция – „Дружба” като е обяснено на служителя на ГПУ, че материалите са необходими за изграждане на „сходни”, понтони и други приспособления нужни за работата на БГПК.
Направени са над 10 товарни курса от „Дружба” с не по-малко от два тона материали на всеки курс от желязо /портални и обикновени метални врати, метални каси, всички решетки заграждащи прозорците на първите етажи на сградите, тръбопроводни системи, огради и циментови стълбове, панели от учебни укрития, кухненски печки, оградни мрежи и др./. Материалите са превозвани до БГПК и в последствие на 20.09.2010г. когато с техника /авто – кран, камион/ и оксиженни, работници на горепосочения изкупвателен пункт за метали, нарязаха и с няколко товарни курса транспортираха желязото до пункта за скрап. По същото време се наряза и предаде 2бр. понтонни „балони” идентични на размер с понтона на ПМБ-с.Ново Село и 3 бр. с по малък размер. Очевидци на станалото са гл.инсп. Румен Лозанов, гл.инсп. Милен Ценов, инсп. Петьо Петков, инсп. Светослав Василев, пол. Борислав Здравков, пол.Спас Рачев, четиримата служители от ЛРТП и служителите вписани в граничната книга на съшитe дати.
-От всички изредени материали за нуждите на базата са използвани 24м. леери /парапет/ и 24м. с дебелина 35мм. винкел вложени в сходната намираща се в ПМБ-Ново Село която е с дължина-12м. Всички останали материали за поддръжката на материалната част и изработката на сходната са събирани средства от целия личен състав и дарение от кмета на община Ново Село.
-От складовете се предаде на вторични суровини 2бр. медни корабни винта, 13 бр. алуминиеви глави от „кразови” двигатели, 1бр. двигател „VOLVO PENTA” от граничен кораб, тип „МБ”, даден в гр. Лом, най малко 48 бр. акумулатори 180 Ач. и други корабни части. Поради простата причина, че материалите не са заведени никъде през периода 2009-2010г. се изнесе и предаде на вторични суровини, всичко от изброеното с минимум на общо тегло над 35 000кг. черния метал, над 450кг. алуминий, над 200кг. мед и месинг, и също така около 2400 кг. олово във вид на акумулатори. Изброените количества са занижени, но съм убеден, че тяхното количество и разнообразие може да е по- голямо.
-През февруари 2011г. ГДГП прави проверка в следствие на която се изготвя докладна от БГПК, че въпросното желязото е предоставено за съхранение от Людмил Маринов собственик на „варов възел” граничещ с базата, която докладна е с невярно съдържание поради простата причина че, гореописаните метали се намират в БГПК с давност много преди 2005г. Наемател на варовия възел до 2007г. е Димо Скорчев, а след това е Людмил Маринов. От 2005г. до 2011г. не е предоставяно нищо за съхранение. По лична молба от гл. инсп.Милен Ценов към бившия си колега Людмил Маринов/ бивш военен в ДОСО-Видин/ собственик на варовия възел и същия се съгласява да потвърди тезата за предоставяне на желязо за съхранение.
-През пролетта на 2010г. с техника от същия изкупвателен пункт бяха предадени за скрап 3700кг. хладилници оставени за съхранение от РУ Митници – Видин. Свидетели на товарните работи са гл.инсп. Владимир Филипов, гл.инсп. М.Ценов, гл.инсп. Р.Лозанов, инсп. Светослав Василев, инсп. Петьо Петков, пол. Борислав Здравков, пол. Лъчезар Петков, пол. Валентин Димитров, четиримата ЛРТП и други служители вписани в граничната книга за деня. Изпратен да присъства при тегленето и получаване на парите е изпратен пол. Валентин Рангелов Димитров който в последствие предава парите и кантарната бележка на Милен Ценов и Р.Лозанов, парите не са заведени в счетоводство.
-В района на БГПК се организира добив на дървен материал през лятото на 2010г. от гл.инсп. М.Ценов и Р.Лозанов като претекст, че същия е необходим за сходните и понтоните в БГПК. В бригадата участваха гл.инсп. М.Ценов, гл.инсп. Р.Лозанов, инсп. Светослав Василев, инсп. Петьо Петков, пол. Борислав Здравков, пол. Емил Ангелов, пол Владимир Владимиров и др. Добити са над 20куб/м. като дебелите стволове са изчезнали през почивните дни, а по тънките трупи под ф50см. са закарани в ГПУ-Видин с предоставен от тях превоз, за да бъдат обработени с наличната при тях техника. Дървения материал под формата на дъски около 6 куб/м. се връща в склад на БГПК, след което повече от 5куб/м. изчезват. Един от служителите превозвал дървения материал по частните домове на М.Ценов и Р.Лозанов е Васко Василев, шофьор към ГПУ – Видин. Гореописания материал не е използван по предназначение като служители в пункт за Базиране /ПБ/ в с.Ново Село със собствени средства подменят износените дъски от понтона и сходната в пункта. Приблизително по същото време служителите от ЛРТП групово отсъстваха от работа, като са използвани за ремонт на частните къщи в гр. Видин и с. Бела Рада собственост на Гл.инсп. Милен Ценов и Гл.инсп. Румен Лозанов.
-Екипажите от ПБ-Ново Село и Лом и в частност полицаите, М.Шанков, Н.Джунински, Н.Вергилов, И.Каменов, В.Гилов, Р.Кнезов, Б.Пепиев, Г,Милчев, В. Боев и др. сигнализираха, че са принуждавани да подписват документи за получаване на дизелово гориво от 50 до 70л. в повече от реално полученото на всяко зареждане на корабите за които са материално отговорни в БГПК. Преди проверка в цистерната за дизелово гориво на Плавателна База Несамоходна № 600 при БГПК – Видин е доливана вода за компенсация на липсите и в последствие източвана.
-Превоза на дизелово гориво в ПБ-Козлодуй до края на 2010г. се извършваше със служебен автомобил с повишена проходимост /марка „Джип”/ и частно ремарке на служител от ЛРТП Иво Генадиев в туби и варели при което се получаваше голяма разлика при натовареното количество гориво в БГПК и разтовареното в ПБ-АЕЦ Козлодуй. За прикриване от части на тези деяния през 2010г. от гл.инсп. Р.Лозанов за повишение в длъжност „главен боцман” е предложен МОЛ Борислав Здравков отговарящ за ГСМ в БГПК и от гл.инсп. М. Ценов за издигане в длъжност и звание служителите на ПБ. АЕЦ-Козлодуй гл.пол. Любомир Лозанов брат на гл.инсп. Р.Лозанов, и в звание пол. Емил Ангелов.
-Авто – цистерните разтоварващи горивни материали не разтоварват пълния обем на заявените количества в ГСМ в БГПК, и съответно си тръгват с част от горивото. Организирани са множество проверки от ръководни служители под претекст, че са за подобряване носенето на службата в ПБ-Козлодуй през 2008,09,10г.
-По молба на гл.инсп. М.Ценов и Р.Лозанов са искани различни видове материали от лицето Стефан служител, отговарящ за плавателната техника на АЕЦ и други служители на АЕЦ-Козлодуй за нуждите на БГПК-Видин при което около 90% от тях не са достигали до същата.
Очевидци на случилото се са гл.инсп. М.Ценов, гл.инсп. Р.Лозанов, пол. Борислав Здравков и служителите на ПМБ-Козлодуй и ГПУ-Козлодуй.
-Злоупотреби могат да бъдат констатирани и при събираните парични дарения от БГПК за периода от 2009г. до 01.2011г. в размер от 600 до 1000 лв. месечно. За същия период са правени по 4бр. а в някои случаи и 5бр. дарителски акции месечно, като са отчитани не повече от 2бр. и са внасяни по малки суми от събраните за едно парично дарение. Сумите събирани от един брои парично дарение е над 300лв./ 5 бр. х 3 лв. – служител ЛРТП, 60 бр. х 5 лв. – полицейски служител, 5 бр. х 10 лв. – инспекторски състав/ от „дарителската” акция е задължителна и са освободени само служителите в болничен.
Организацията по събиране на средствата и предаването им по банков път е извършвана от М. Ценов. Списъците с подписи на дарителите изчезват.
От Н-к БГПК Владимир Филипов, Н-к 01гр. кораби Милен Ценов и Н.к корабно-техническо осигуряване Румен Лозанов бях набеден аз, старши щурман на БГПК за информатор и подбудител на протеклата проверка от 03.2011г.
Основания за техните предположения вероятно са множеството пререкания и несъгласия от моя страна с начините на работа от някои ръководни служители, които са в разрез с полицейската дейност, в последствие довела до проверката. Също така съмнително за тях може да се е сторило моето желание да се преместя в друга дирекция за което официално написах заявление в деловодството на ПУ-Видин с регистрационен № 8555 от 12.05.11г., но ми бе отказано без да разбера причините.
По време на направената проверка от ръководния състав само аз не бях разпитан, което дълбоко ме убеждава, че това не е случайно.
В резултат на това тяхно убеждение бях компрометиран и набеждаван в различни провинения и нарушения, но след като не доведоха до желания от тях резултат, постепенно в продължение на няколко месеца бяха ми забранени с устни заповеди от Н-к БГПК В.Филипов да изпълнявам моите служебни задължения, свързани с длъжностната ми характеристика, както ми беше отнет достъпа до ежедневна информация, необходим ми за изпълнение на служебните задължения, които съм изпълнявал до 03.2011г. С писмени заповеди рег.№ 1389,1391/17.05.11г. и 595/09.03.12г. ми беше наредено да извършвам дейности извън длъжностната ми характеристика, при изпълнение на които имаше възможност да получа дисциплинарно наказание, за което съм написал съответните докладни рег.№ 8887/19.05.11г., 12345,12349/28.07.11г., 12685/03.08.11г. и 4889/23.03.12г.
От 03.2011г. Н-к БГПК Владимир Филипов ми е поставил една единствена задача с рег.№2307/30.01.12г., която съм изпълнил писмено.
Останалите няколко задачи са ми поставени от зам.Н-к БГПК-Видин В.Славчев намиращ се в Русе, в случаите, когато се е явявал по заместване на Н-к БГПК Владимир Филипов /заместване при излизане в отпуск/. За всяка от поставените ми задачи съм докладвал писмено.
По време на мой отпуск със заповед на Н-к БГПК В. Филипов ми бе прибран служебния компютър с което ме лишиха от останалата възможност да изпълнявам служебните си задължения.
През периода с описаните затруднения в работата чрез Н-к БГПК Владимир Филипов, Н-к 01 гр.кораби Милен Ценов и Н.к КТО Румен Лозанов многократно са информирали нашите началници в РДГП – Русе и ГДГП –София за моето бездействие, което доведе до проверка на служебната ми дейност за периода от назначаването ми в структурите на МВР, по време на проверката проверявания период бе променено за срок най-малко от една година. Промяната се наложи поради най-малко две причини: През 2010г. съм повишен в звание а по късно и в длъжност, като ми бе направената отлична писмена оценка от зам.Н-к БГПК-Видин Венцислав Славчев,/ гр.Русе./ и утвърдена от Н-к БГПК-Видин Владимир Филипов /гр.Видин/.
Проверката довела до моето уволнение се оглавяваше от комисия в състав, председател зам. Н-к РДГП-Русе Любомир Николов /гр.Русе/ и членове Н-к БГПК-Видин Владимир Филипов /гр.Видин/ и зам. Н-к БГПК-Видин Венцислав Славчев,/ гр.Русе./. Втория член на комисията Н-к БГПК-Видин Владимир Филипов е заинтересуван лично от отстраняването ми от длъжност поради причините описани по-горе, както и факта многократно споменаван от него на публични места, че съм заплаха за неговата длъжност. Причината за това е, че само двамата в БГПК-Видин сме завършили специалността корабоводене в ВВМУ
– Варна, която специалност е условие за заемането на длъжността Н-к БГПК-Видин. Н-к БГПК-Видин Филипов, които се явява пряк началник на третия член на комисията зам. Н-к БГПК-Видин Венцислав Славчев, което води до съмнение за въздействие на обективна му оценка по време на протеклата проверка. Служителите в БГПК от който е искано мнение за мен са предварително избрани и подготвени, тъй като те също са подчинени пряко на втория и третия член на комисията.
В неофициален разговор с председателя на комисията по време на проверката обясних същината на проблема и от къде произтича, като се убедих, че той е запознат с някои от нещата описани по горе, но се и упражнява определено влияние върху него.
След разговора с председателя ми стана ясно, че резултата от проверката е предварително предрешен.
Част от описаното по горе се знаеше в РДГП – Русе, но успешно се прикри поради това, че отговорността за присвояването, самоуправството и най-вече безстопанствеността в БГПК пада и върху тях. След като Дирекция – Русе беше информиране за случващото се в БГПК и не предприе твърди мерки, а се задоволи с тихо и скромно предупреждение и размахване на пръст, това насърчи повече определени служители да продължат своето самоуправство. Като усетиха притеснението на нашите началници в Русе за неразгласяване на случаите, и след като разбраха, че ще им се размине, започнаха да изпращат в ГД”ГП” своите лъжи и полуистини за мен, като знак на отмъщение, а и може би за това, че се явявам пречка за по нататъшни кражби от тяхна страна. Според мен най–малко нямаше да доведе домоето отстраняване ако поне някои от ГД”ГП” ми бе поискано обяснение за нещата в които бях обвинен неофициално от тримата си колеги. За тези действия по всичките стъпала на йерархията бях своевременно предупреждаван, но не взимах никакви мерки за предотвратяване на получения краен резултат поради това, че чувствайки се прав в своите действия не би трябвало да търся защита от когото и да било.
Бих искал да знам, защо служителя на вътрешна сигурност в ГПУ – Видин, след като бе информиран от служители на БГПК и ГПУ за случващите се кражби не успя да постъпи адекватно? Защо след като разбра, че открито съм се конфронтирал със служителите извършващи тези деяния не поиска информация от мен и не ми оказа помощ? Колко по агресивни трябва да бъдат кражбите от по горе описаните за да се задейства вътрешна сигурност? Възможно ли е върху служителя на вътрешна сигурност да се упражнява натиск, ходатайство или е обикновена немарливост!? Някои от кражбите биха могли да се характеризират като дръзки поради това, че са извършени в работни делнични дни и при голям брои свидетели което показва, чеизвършителите се чувстват недосегаеми.
Съпоставката с големите разходи за поддържане на БГПК-Видин /като например разход на огромно количество безотчетно гориво/ с нищожните резултати, които се изразяват в няколко на брои акта по чл.6 от ЗБДС и няколко констативни протокола по ТЗ „РК” и нищо повече за една година, като същите тези резултати са видни и не могат да бъдат скрити.
Ние като служители би трябвало да се борим против корупцията въобще, а в същност я генерираме, други от нас поради своята преклонна възраст опасявайки се от скандали в които могат да бъдат въвлечени и съответно да доведат до скорошното им пенсиониране не смеят да назначават проверки за установяване на истината и разрастващите се проблеми.
Изказванията за нашия напредък в сферата на Вътрешните Работи по пътя ни за присъединяване на страната към „Шенген” е възможно да се окажат преувеличени. Не би трябвало реалната борба против корупция да се води единствено чрез медиите, но изглежда, че другите алтернативи са изчерпени.
Като служител, завършил ВВМУ-Варна тенденциозно ме изкараха некомпетентен на 16.10.2012г. бяха прекратени служебните ми правоотношения по чл.245, ал.1 т.7, буква”б”. Неясни остават критериите по които се подбират и назначават служителите в ГД”ГП” и причините по които напускат или се отстраняват, но уверявам, за второто не са само финансови.
Гореописаното изпратих с препоръчано писмо до Министъра на вътрешните работи Ц.Цветанов, което е получено в МВР на 22.11.12г. Той от своя страна го праща за проверка до ГД”ГП”, дирекцията косвено отговорна за описаните случаи. Директора на ГД”ГП” възлага на главен инспектор Пламен Димитров /служител в ГД”ГП”/ да извърши проверката от 14.01 до 18.01.2013г. завършила с тържество организирано от проверяваните съвместно с проверяващите във вилата на Гранична полиция – с.Ново село.
Г-н Димитров се свърза един единствен път с мен по телефона на 10.01.2013г. и ме уведоми за предстоящата проверка. Повече не бях потърсен в връзка със случая.
На 27.02.13г. получих официално писмо от Директора на ГД”ГП” с рег.№5801/01.02.13г., като ме уведоми, че във връзка с моя сигнал и протеклата проверка не са намерени никакви доказателства за злоупотреби и нарушения на ЗМВР в БГПК-Видин.
Според мен не е нормално при всичките конкретни факти и посочени свидетели описана от мен да няма намерени доказателства, но всъщност след като разбрах, че не Дирекция „Вътрешна сигурност”-МВР, а ГД”ГП” ще проверява себе си, резултата бе очакван и не ме изненада.
В случаи, че проверката бе потвърдила моите твърдения, то ГД”ГП” как ще обясни най-малко предходната проверка от 03.2011г. по същия случай, останала без резултат, как ще обясни моето отстраняване и как ще обясни, че служители без нужната квалификация и със съмнително минало са назначени на високи и отговорни постове в БГПК-Видин, като на същите им бе позволено с години да вършат нещата описани по горе? Учудваща е също така и информираността на същите служители от БГПК за точните действия от страна на Дирекциите, касаещи ги лично.
Двете проверки направени от Главната Дирекция, проверявайки свое структурно звено, образувани по два различни сигнала за един и същи случаи, не довели до никакъв резултат, въпреки подробното описание за начина на извършените нарушения, води до съмнение за евентуално прикриване в последствие на останалите доказателства по случая.
Не може да има случаи на кражби и покровителство в МВР, който да бъдат класифицирани като маловажни и без приоритет.
С. Василев