« Върни се назад Публикувано на 01.08.2008 / 19:15

Отмениха присъдите за бивши шефове на оръжеен завод

 

 

Новината съобщи пред медиите съдия Силвия Кръстева, пресаташе на окръжната съдебна инстанция в града. Апелативните магистрати са заседавали по жалбите на тримата осъдени по делото „Бета” на 7 юли тази година и по закон до 30 дни трябваше да оповестят становището си. Решението обаче стана ясно седмица преди предвидения срок. Припомним, че съдът в Плевен постанови ефективни присъди за трима обвиняеми по това дело, двама от тях бивши директори на „Бета”.
Това са бившите изпълнителни шефове на оръжейния завод в Червен бряг Руслан Иванов и Людмил Георгиев, както и председателят на стопанска кооперация “РИК” в Казанлък Николай Кратунов.
Тримата получиха общо 32 години затвор заради скандалната "суданска" сделка на фирмата. Георгиев и Иванов, заедно с председателя на Търговско-стопанската кооперация "РИК"-Казанлък Кратунов бяха признати за виновни по обвинение за незаконен износ на стоки с двойна употреба през 2004 година от “Бета” към ембарговата тогава държава Судан.

По време на разследването е станало ясно, че през бургаската митница тримата са организирали износа на детайли за артилерийски установки, като контрабандата е за над 1 млн.лв. Чрез казанлъшката кооперация за Судан са били изнесени елементи от 112 мм самоходна гаубица, производство на “Бета” – Червен бряг.
15 вещи лица трябваше да кажат професионалното си мнение по делото. По време на разследването са били разпитани и над 300 човека, а пред съда свидетелстваха над 100 души.
Като свидетел се яви и бившият външен министър Соломон Паси, по време на когото е сключена въпросната сделка. Заради извършването на нерегламентираната суданска сделка през 2004 година бе отнет и лицензът на оръжейната фирма за търговия със специална продукция. Съдебното разследване на суданската афера продължи близо 2 години.
В крайна сметка 49-годишният Людмил Георгиев бе осъден на 12 г. затвор и 14 години без право да заема ръководна държавна длъжност и да управлява материални ценности.
Същите права за 12 г. загуби и Руслан Иванов,който бе лишен от свобода за 10 г. Посредникът Николай Кратунов също получи ефективна присъда от 10 г. затвор.
Тримата трябваше да заплатят и солидарно стойността на контрабандата, която е в размер на 1 118 905 лв.
И тримата обаче обжалваха присъдите си пред Апелативния съд, който в крайна сметка реши, че становището на плевенските магистрати трябва да бъде отменено.
Възивната инстанция е приела, че с действията си плевенският съд е нарушил правата на подсъдимите и ги е лишил тотално от възможността им за пълноценна защита.
Освен това от обвинителния акт не ставало ясно в какво точно са обвинени тримата и какъв е бил механизмът на присвояване на средства, за който се говори от прокуратурата.
Тази липса на яснота, точност и пълнота на обвинителния акт е станала пречка подсъдимите да организират защитата си срещу обвинението, се посочва в мотивите за решението на Апелативния съд. По обвиненията за митническа контрабанда апелативните магистрати са на мнение, че липсват данни за това в какво се изразява подбудителската и помагаческата дейност на Людмил Георгиев и Руслан Иванов и това също пречи за организиране на тяхната защита.
Най-фрапиращото нарушение, довело до ограничаване правото на защита на тримата обвиняеми обаче, е препращането на обвинителния акт към предходен такъв, който е бил прекратен и не е бил връчван на практика на подсъдимите, се казва още в становището на Апелативния съд. 

Георти Стоянов

 

 

 

«