« Върни се назад Публикувано на 12.12.2024 / 20:18

ОТКРИВАНЕ НА УЗБЕКИСТАН: СТРАНА НА ЧУДЕСАТА ЗА БЪЛГАРСКИ ПЪТЕШЕСТВЕНИЦИ

Узбекистан и България установяват дипломатически отношения през 1992 г., с което се поставя началото на двустранните отношения между страните. През последните 30 години между България и Узбекистан са осъществени различни партньорства, особено в областта на търговията и логистиката, тъй като България има стратегическо местоположение в Европа. Въпреки това все още има много неизползвани възможности в различни области, включително туризма. В тази статия са разгледани причините, поради които Узбекистан би могъл да бъде чудесна дестинация за българските любители на пътуванията.

Разположен в Централна Азия, Узбекистан е дом на една от най-ранните цивилизации в света с история, продължаваща повече от 3000 години. Освен това той е играл ключова роля в древния Път на коприната – търговски маршрут, който е свързвал Изтока и Запада, насърчавайки културния и икономическия обмен в продължение на векове. Днес това наследство е запазено в историческите градове и забележителности на страната, което прави Узбекистан уникална дестинация за тези, които се интересуват от история и култура.

В продължение на много години Узбекистан е затворен за чуждестранни туристи и само ограничен брой пътници имат право да влизат в страната. Днес Узбекистан се популяризира като автентична дестинация, която позволява на посетителите да се върнат назад в историята и да се запознаят с уникалното наследство на Узбекистан по Пътя на коприната и колоритната узбекска култура. В Узбекистан се намират няколко обекта на световното културно наследство на ЮНЕСКО и няколко града, които са на повече от 2500 години. Гражданите на България могат да се възползват от безвизово пътуване, което им позволява да посетят Узбекистан и да останат до 30 дни.

Ташкент е столицата на Узбекистан и е известен със своите модерни сгради, красиви паркове и уникална съветска архитектура. Той е най-населеният град в Централна Азия. Някои от най-посещаваните забележителности в града са телевизионната кула в Ташкент, която някога е била третата най-висока кула в света; базарът Чорсу – традиционен узбекски базар, който ви връща в предишните векове; и паркът „Магически град“, който е известен като Дисниленд на Узбекистан. Освен това метрото в Ташкент също е чудесна дестинация за пътниците. Ташкентското метро не е просто метро, а музей. Всяка метростанция е внимателно проектирана така, че да представя уникалната архитектура на Узбекистан. Интересен факт за метрото е, че снимките не са били разрешени до 2018 г.

Самарканд се смята за най-стария град в Узбекистан с над 2750-годишна история. Някога той е бил столица на Тимуридската империя, която е била най-голямата и най-могъщата империя през XIV в. Тимуридската империя е известна и като най-силната империя, излизала някога след падането на Монголската империя. Основателят на Тимуридската империя, Амир Тимур, събира архитекти и дизайнери от цял свят и дава нареждане да се построят най-добрите структури за онази епоха. Някои от тези постройки са комплексът Шахи-Зинда. Джамията Биби Ханум и мавзолеят на Гури Емир. Тези постройки все още очароват света с автентичната си архитектура.

Бухара, Хива и Коканд също са известни със своите архитектурни постройки. Тези градове също са били разположени на древния Път на коприната и са изиграли решаваща роля за свързването на Изтока и Запада. Сред тези градове Коканд е известен най-вече като център на занаятите. Освен това градът е домакин на международен фестивал на занаятите. Бухара се смята за един от най-старите градове на земята и някога е бил център на ислямското образование. Хива е бил столица на Хивинското ханство и е известен като музей на открито благодарение на добре запазеното си архитектурно наследство.

В Узбекистан са се родили и много исторически личности, които са допринесли за формирането на света. Една от тези исторически фигури е ал-Хваризми. Той е роден в съвременната Хорезмска област на Узбекистан и променя света с изобретенията си като алгоритъм и алгебра. Днес всяко устройство – от нашите смартфони до компютрите – работи с алгоритми. Освен това алгебрата, предметът, който той е основал, се изучава в цял свят. Друга известна историческа личност е Ибн Сина. Той е роден в град Бухара в Узбекистан и допринася за развитието на медицината. Бируни, известен историк и географ, създава първия глобус в Централна Азия и пише, че зад океана има континент, като „открива“ Америка 5 века по-рано от Колумб. Има още много известни учени и исторически личности, родени в земите на Узбекистан и допринесли за развитието на света, в който живеем днес.

Узбекистан е чудесна дестинация и за любителите на природата. Пустинята Kyzyl-Kum, която обхваща голяма част от територията на Узбекистан, е дом на уникална флора и фауна. Посетителите често обичат да къмпингуват и да отсядат в юрти в тази пустиня. В Узбекистан се намират и няколко планински вериги, като Тиен-Шан и Чаткал, тези планински райони предлагат спиращ дъха пейзаж за любителите на природата. Аралско море също е друг район, който туристите обичат да посещават. Аралско море, което някога е било четвъртото по големина езеро в света, е загубило повече от 90% от площта си и сега е един от най-големите екологични проблеми в света.

В заключение е важно да се спомене, че чрез проучване на нови партньорства, независимо дали в областта на търговията, туризма или образованието, България и Узбекистан могат да отворят нова глава в отношенията си, като насърчат културния обмен и по-дълбокото разбиране между тези два народа.

   Адхамжон Джанобидинов

«