« Върни се назад Публикувано на 18.09.2017 / 21:43

ОТВРАТИТЕЛНО! БЪЛГАРИЯ ПРЕДАЛА НА ЕРДОГАН ОЩЕ 9 ПОЛИТИЧЕСКИ БЕГЪЛЦИ ОТ ТУРЦИЯ! СРЕД ТЯХ „ТЕРОРИСТ“, ПИСАЛ СТАТИИ СРЕЩУ ДИКТАТУРАТА НА ЕРДОГАН

ЕРДОГАН И БОРИСОВСлед като миналата есен МВР предаде седем турски граждани, които искаха убежище у нас и за случая се разбра от турските медии, тъй като той бе укрит у нас, България продължава да играе по свирката на режима в Турция и да пренебрегва политиката на Европейския съюз, който осъжда остро масовите гонения след опита за преврат на 15 юли 2016 г. Страната ни все така масово отказва закрила на турци, поискали убежище по политически причини, показва справка на Държавната агенция за бежанците (ДАБ), пише вестник Сега.

От началото на годината до края на август 12 граждани на Турция са поискали закрила в България. Девет от тях са получили отказ за бежански или хуманитарен статут, останалите трима очевидно са избягали от страната, защото производствата им са прекратени. Според справката на агенцията става дума само за мъже на възраст между 18 и 64 г. В справките за предоставен бежански и хуманитарен статут не фигурира нито един турчин. Ог агенцията не отговорят на въпросите на вестник „Сега“ с какви мотиви отказват на южните ни съседи, но от съдебните решения в Софийския административен съд може да се добие представа за какво става дума.

Показателно е делото на Джихан Седефоглу. Той е поискал статут у нас с аргумент, че се страхува от преследване в родината си, където е осъден да влезе в затвора като пропагандатор на терористична организация – Турската работническа партия, заради 2 статии в местна медия. Той е потърсил спасение у нас, за да не влезе в килията, където трябва да изтърпи над 2 г. затвор. Мъжът очевидно е нямал намерение да остава в България, но е заловен на Дунав мост и в ареста е подал молба за бежански статут. Въпреки това е осъден на 1 г. затвор условно и у нас.Седефоглу е заявил пред административния съд в София, където обжалва отказа на ДАБ да му даде бежански статут, че се страхува. Той смята, че в затвора ще бъде подложен на физически репресии и друг вид принуда, тъй като ще бъде възприеман като защитник на кюрдите. Като причина за напускането на Турция той е посочил, че е бил осъден поради това, че е изразявал писмено мислите си в пресата.

След като прочитат статиите му, от Агенцията за бежанците признават, че Седефоглу пише в защита на човешките права, демокрацията и правата на работещите, както и че не пропагандира тероризъм. Въпреки това му е отказан статут, защото нямало доказателства, че е преследван по политически причини. Присъдата му даже била малка в сравнение с наказанията за тероризъм, които се дават в Европа, заключава ДАБ.

Отхвърлени са доводите на Седефоглу, че процесът срещу него в Турция е бил несправедлив и накърняващ свободния печат и журналистическата му дейност. Като довод Агенцията за бежанците посочва, че Турция е правова държава и не се третира по друг начин от световната общност, както и че подсъдимият е имал всички права да се защити. Съдът приема тези аргументи.

Изводите на българските чиновници са направо цинични, като се имат предвид крайно изострените отношения между Турция и ЕС именно защото режимът на Ердоган не спазва човешките права. Единствено България се оказа поддръжник на случващото се в Турция и неслучайно при посещението на премиера Бойко Борисов в Истанбул Ердоган нарече страната ни „истински приятел на Турция“, информира вестник „Сега“.

Иначе в Турция вчера започна делото срещу 31 служители на турския вестник „Заман“, обвинени в съпричастност към неуспешния опит за преврат в страната през 2016 г. Изданието беше свързвано с ислямския проповедник Фетхулах Гюлен, за когото властите в Анкара твърдят, че стои в основата на заговора. Обвиненията са „членство във въоръжена терористична организация“ и „опит за сваляне“ на правителството. Сред подсъдимите има автори и представители на ръководството както на „Заман“, така и на англоезичния му вариант „Today’s Zaman“. Контрола върху двете издания беше поет от турската държава през март 2016 г., а през юли същата година те бяха закрити.Според сайта за медийна свобода Р24 в момента 171 турски журналисти се намират в затвора.

Afera.bg

«