« Върни се назад Публикувано на 17.03.2008 / 19:17

Новите демократи се разцепиха

Водещи фигури от най-голямата опозиционна група в парламента (Българска нова демокрация) водят тайни преговори с лидери на ГЕРБ, ДПС, БСП и СДС, за да оцелеят в политическия живот. Причината е, че не вярват тяхната политическа формация да намери място в следващото Народно събрание.
"Знаем, че шансът ни за парламента е малък, затова мислим как да запазим позициите си в местната власт", призна зам.-председателят на тяхната парламентарна група Валентин Милтенов.
"Всичко, което правят (обиколки из страната, инициативен комитет и учредителен конгрес) е свързано единствено с това да се шуми около тях и да вдигат цената си пред потенциалните им бъдещи патрони", твърди царистът Станимир Илчев, зам.-председател на ПГ на НДСВ.

вътрешни брожения

Седемнадесетте депутати от БНД водят люти битки за вътрешнопартийни позиции още от края на миналата година, когато напуснаха НДСВ. Колкото по-висок пост заемат в новата партия, толкова по-лесно ще могат да се пласират във водещите партии.
Борислав Ралчев вече успя да се пребори за поста председател на ПГ. На дневен ред е кой да е партийният шеф. Бившият най-доверен човек на царя Пламен Панайотов си е запазил старата роля на сив кардинал. Неговото юридическо лоби е доминиращо и в БНД. На практика той определя кой каква позиция да заеме. Цялата му енергия в момента е насочена как да бъде неутрализирана амбициозната Лидия Шулева, бивш вицепремиер и министър на икономиката в правителството на Симеон Сакскобургготски. Тя се е прицелила във висшия партиен пост.
"Вярно е, иска всички постове, но не бива да го допускаме", лаконичен е нейният колега Светослав Спасов.
На същото мнение е и Атанас Щерев: "Едва ли ще е тя лидерът, може да е Николай Свинаров (бивш военен министър) или някой друг, може дори да не е от парламентарната група".
Шулева вече има един провал. Тя не можа да осъществи идеята на царските отцепници да създадат Интерпарламентарен съюз, който да обедини опозицията в лицето на ОДС, ДСБ и независимите народни представители.
"Шулева, не разбираш ли, че няма как нашите избиратели да ви припознаят като свои", директно й заяви Асен Агов от ДСБ в кулоарите на парламента.
В ОДС пък избухна бунт, тъй като лидерът на СДС Пламен Юруков беше готов за създаването на обща група. Но сините парламентаристи се обявиха против. И в крайна сметка Юруков бе принуден да се съгласи с тях.
Провалът на бившата вицепремиерка беше първият знак, че царските отцепници са нежелани партньори. Затова, независимо от привидното единство, което демонстрират, всеки един от тях започна да се спасява поединично.

кой е кого се пазари

Пламен Панайотов бе първият, който потърси контакти с БСП, първо – за да запази своите министри Даниел Вълчев, Николай Близнаков и Николай Василев, нарочени от царя за смяна, второ – за да проучи възможностите на червените да ги вземат под крилото си. Но срещна отпор. След отказа Панайотов официално обяви БНД за опозиция и ориентира своите към ГЕРБ. През последните дни той и доверените му депутати Владимир Дончев и Светослав Спасов могат да бъдат забелязани да се усукват около единствения явен гербер в парламента Лъчезар Иванов.
"Няма как да вземем Панайотов при нас – заяви Иванов. – В програмните документи е записано, че не можем да приемаме за наши членове компрометирали се политици. За Светослав Спасов обаче вратата е отворена".
Към ГЕРБ гледа и известният пловдивски кръг "Пожарната", съставен от бивши царисти. В него водещи фигури са Владимир Дончев и областният управител по време на миналото правителство Гьока Хаджипетров.
"Имаме голям ресурс, разполагаме с общински съветници, това може да се използва", показва цената на групата Дончев.
Атанас Щерев също е на крачка от решение да напусне БНД. Той е известен с десните си убеждания.
"Мога да се включа в редиците на СДС, но само като редови", декларира той.



Председателят на ПГ на БНД Борислав Ралчев също се оглежда. От известно време се опитва да възстанови старите си контакти с ДПС.

 

Той получи подкрепата на движението като кандидат за кмет на Варна по време на местните избори през 1999 г. Тогава Ралчев не успя, но благодарение на двата мандата като депутат от НДСВ продължава да е ключова фигура в града. Всички съветници от НДСВ в сегашния местен парламент са негови хора.
Проблемът е, че той е загубил доверието на Доган. Освен това лидерът на ДПС не включва в плановете си БНД. Той смята да разшири връзките си с техните вече върли противници от НДСВ, като използва марката "Симеон". Стремежът на Доган е ДПС да не се възприема като етническа партия. Шансът му е в създаването на Либерален алианс с царистите. Идеята му е стара, още отпреди десетина години, когато Симеон и Доган се явиха заедно на избори във формата Обединение за национално спасение.

какво ще се случи

Актуалната цел, която единствено обединява БНД, е как до края на мандата да се навреди на техния бивш патрон Симеон Сакскобургготски. Всички доедин се чувстват излъгани от него и горят от желание да си отмъстят. Ударът ще бъде насочен за изземването на царските имоти. Юридическото лоби ги познава в детайли, а и доскоро ги пазеха от посегателствата както на БСП, така и на опозицията. Сега едва ли ще пропуснат да се възползват да намалят царското богатство, ако от БСП им дадат знак, когато му дойде времето.
На 18 март се събира инициативният комитет за учредяването на новата партия. Тогава може да се появи и някой неизвестен досега кандидат за партийния пост. На 11 май ще се учреди и самата партия. Засега фаворит за поста е Свинаров.
Отсега е ясно, че БНД няма да стане значима партия. На сбирките в Монтана и Кюстендил, където целите организации на НДСВ се вляха в БНД, присъстваха не повече от 50 потенциални избиратели. Затова очакванията са новите демократи да изчезнат от политическата сцена. Както се случва с повечето отцепници.

 

Троян Попов

 

 

«