„Не ми се подсмихвай, ти си го избра!“
И сегашната, и вчерашната прокуратура се интересува единствено защо някой записва разговорите на Борисов, но си запушва ушите за съдържанието им. Той е доброто ченге, хиперактивен е, определя темите на деня. Знае какво иска публиката и й го дава. Ако беше политик, щяха да го обвинят в популизъм. Но не е. Той е човекът, който може да съсипе или спаси всяка политическа кариера – главният прокурор Сотир Цацаров.
Цацаров знае кога и кого да обвинява. Например, обществената нагласа е срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов. Внася се сигнал, следва проверка, установяват се нарушения и шумно се обявява, че Цветанов ще бъде обвинен. Обществото е възхитено, сваля шапка, създават се фейсбук групи в подкрепа на главния прокурор, граждани, ръководени от телевизията на Пеевски, обграждат Съдебната палата в София и скандират името му.
Публиката не може да повярва на очите и ушите си – представяте ли си, главен прокурор да спазва закона?! Уникално!
Но сред неугасналия още възторг Цацаров изведнъж губи усета си на преследвач и подчинената му прокуратура не открива никакво престъпление в онези прословути разговори от Банкя. И няма абсолютно никакво намерение да повдига обвинения нито на експремиера Бойко Борисов, нито на земеделския му министър Мирослав Найденов, още по-малко на бившия градски прокурор на София Николай Кокинов, чиято оставка прие заради същия запис. Да не говорим за споменатите в разговора лица, за които се коментират удивителни факти. Но това няма значение.
Прокуратурата приема, че е абсолютно в реда на нещата един обвинен (Найденов) да си прави тайни срещи с прокурор (Кокинов), да обсъждат делото срещу него и всичко да се случва под благия поглед на Борисов, който, между другото, получава предварително данните от проверката за незаконно подслушване в МВР и ги предава някому по телефона (по всяка вероятност Цветанов), за да знае как да реагира.
Според държавното обвинение няма следи за нещо нередно в думите на бившия земеделски министър:
„Знаеш ли кое е лошото, като са го разпитвали тоя Симеонов (бившия шеф на фонд „Земеделие“, дал показания срещу Найденов и пратен заради това аташе в Брюксел), те са го питали вътре: Борисов ли ти предложи да отидеш в Брюксел… Я си представи, че утре го вкарат в зала т’ва и тоя го изправят пред 100 човека и той ще каже – ми те ме викнаха горе и ми предложиха да отида в Брюксел, за да си мълча.“
Няма проблем и в думите на Борисов: „Това да ти е проблемът, не е тоя човек, който пет пъти е сменял показания. Той не ти е проблем. Проблем е тая, която може да те накисне по най-безобразния начин (бившата пиарка на Агенцията по храните Кристина Спасова). Там отивай и се оправяй… “
Не са съмнителни медийните поръчки, които, по думите на Найденов, ако се разровят, ще стане страшно, понеже „един вид през медиите са давани пари, които са се връщали“.
Нищо притеснително и в следното изявление на Борисов: „Аз съм го (Боян Томов – съветник на служебния транспортния министър) изгонил преди, като бях главен секретар, от мене 60 000 лв. събра за деца сираци и ги открадна. От мое име ги беше събрал“.
Нееднократните злоупотреби с европейски пари, които политиците споменават, очевидно изобщо не са интересни за прокурорите. За какво тогава Найденов се кахъри: „Притеснението ми е, ако продължават да ровят там, утре, като почнат да ги викат, някой от тия да не издъни“?
Борисов пък е чист като сълза, когато казва по телефона, очевидно на Цветанов: „И ако тоя, където казваш, дали заместник или нещо (явно служител от МВР – бел. ред.), е знаел за нещо нередно и им е казал, не го знам кой е, маминката му да…“.
Резултатът от цялата дандания в медиите е едно жалко, все още неповдигнато обвинение срещу неизвестен извършител за това, че е направил въпросния запис.
Значи могат да се мачкат дела срещу бивши министри, висши прокурори да считат бивш премиер за „шеф“, но единственото престъпление е, че някой е записал разговора им. Правилно, Цацаров спазва конституцията, където е записано, че никой не може да бъде записван, сниман и филмиран без негово знание, това си е престъпление. Особено ако записваният преиграва в ролята на жертва и не остана град или село, в което да не се оплака, че го записвали в тоалетната в дома му.
Сега предстои да започне разследване по чл. 339 а от НК, който гласи, че „който без надлежно разрешение, което се изисква по закон, произвежда, използва, продава или държи специално техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация, се наказва с лишаване от свобода до три години“. Само че този филм вече го гледахме. Публиката имаше по-високи очаквания от Цацаров, а сега трябва да гледа повторение на прокурорските гърчове, като в записите с Мишо Бирата. Тогава единственото, което вълнуваше държавното обвинение, бе как е записван Борисов, а не съдържанието на разговорите.
Можем да посочим на прокурорите няколко сайта и поне два-три магазина, които продават точно такива „специални технически средства“. През последните години те се използват, за да се хване съпруг в изневяра, да се заснема нелоялен бизнес партньор или просто така, за майтап. Означава ли това, че прокуратурата ще се самосезира за тези търговци или пък за хората, които използват камера, скрита в запалка или химикалка? Ами медиите, които понякога използват скрита камера? Трябва ли да започнат разследвания срещу тях?
Истината е, че от онези записи от Банкя в съзнанието на хората се запечатаха най-вече дебелашките шеги на тримата. Запомни се един просташки разговор. Е, какво от това? Така каза и прокуратурата –
поведението им е укоримо само в морален аспект
А че Найденов разкрива схема за злоупотреба с европейски средства и купуване на медиен комфорт за правителството, как са се писали правила за печеленето на тези пари от жената, с която живее по това време – голяма работа! Впрочем същата – Кристина Спасова, бивша пиарка на Агенцията по храните, също ще се размине с обвинение за необяснимото си забогатяване в рамките на няколко месеца, при това със семплото обяснение на прокуратурата, че нямало „документално необосновани сделки“. Обществена тайна е, че за 9 месеца всеки би могъл да се сдобие с всякакви „документални обосновки“.
Очевидно главният прокурор е решил, че едно обвинение срещу Цветанов ще крепи рейтинга му до края на мандата.
Самият Борисов обаче е друга работа – той все още не е изчерпан като политически проект и пак събра най-много гласове на изборите, нищо че лошият късмет му попречи отново да е премиер. Кой знае дали няма да има пак предсрочни избори и той отново да се окаже начело на правителство. Как ще се случи това, ако има проблеми с правосъдието? От друга страна, Цветанов е мразен от чужди и от свои, историите с апартаментите, лекарите от Горна Оряховица и подслушването свалиха рейтинга му, така че защо да не бъде пожертван, за да се спаси бъдещето на Борисов. И много намясто звучи забележката на Кокинов от онзи запис към бившия премиер по отношение на главния прокурор:“Не ми се подсмихвай, ти си го избра“.
Самуил Димитров
В. Сега