« Върни се назад Публикувано на 10.02.2020 / 9:30

НЕДОНОСЧЕТО НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА ПЪЛНО С НЕПРАВИЛНИ ФОРМУЛИ. ЕНЕРГИЯТА ОТ СГРАДНАТА ИНСТАЛАЦИЯ – ОТ 20 ДО 40 %

НЕДОНОСЧЕТО НА МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА ПЪЛНО С НЕПРАВИЛНИ ФОРМУЛИ. ЕНЕРГИЯТА ОТ СГРАДНАТА ИНСТАЛАЦИЯ – ОТ 20 ДО 40 %Наредбата за топлоснабдяване №16-334/06.04.2007 г.се променя вече два пъти в рамките на една година. През 2018 г. работна група, назначена от министъра на енергетиката, работи пет месеца и създаде нова наредба, която не удовлетворява никого. Тази нова наредба беше завършена с много зор и влезе в сила от началото на октомври 2019 г. Недоволството на абонатите на топлофикация беше огромно, размърдаха се и някои институции и това доведе до преработка на тази наредба. Реакцията на Министерството на енергетиката (МЕ) не закъсня и то предложи нов вариант в началото на 2020 г. Този нов вариант беше подложен на обществено обсъждане и такова се проведе под ръководството на бившия омбудсман Мая Манолова – сега основател на платформата „ИЗПРАВИ СЕ.БГ”.

Очаква се скоро да се появи и второто недоносче на МЕ. Името „недоносче” е много подходящо, защото проектът на втория вариант е пълен с неправилни формули, определения, членове и алинеи. МЕ се е оплело в тази наредба като пиле в кълчища.

За илюстрация на горните заключения ще разгледаме подробно само един проблем – предложението енергията, отдавана от вертикална сградна инсталация да се избира между 20 и 40 % от Общото събрание на етажната собственост (ЕС). Обяснението на съставителите на наредбата за тези проценти е, че при болшинството от изравнителни сметки през годините, процентът на енергията от сградната инсталация се движи в тези рамки. Според наредбата от 2007 г. и формулата в нея за изчисляване на тази енергия, тези цифри са приемливи. Но, точно тук възниква въпросът, защо, след като съдът отмени формулата за изчисляване на тази енергия, което означава погрешно изчисляване, се използват за статистическа обработка грешни изравнителни сметки. Защо тогава да смятаме, че предложените проценти са верни? Ето това никой не се наема да обясни.

На всичкото отгоре, в предложените нови, уж преработени наредби, отново се предлага същата формула. В нея коеф. 0,15 е заменен с буква β, а отдолу под нея е обяснено, че β е равно на 0,15. И това се води промяна на формулата. Използван е похват, който се прилага в писмения и говоримия език – употребата на синоними. Нищо не се изменя по същество. Формулата е същата, но е написана във вид, който да заблуди съда. МЕ се е подиграло с всички абонати на топлофикация и със съдебната власт.

Много голямо влияние за формиране на схващането, че енергията на сградната инсталация е между 20 и 40 % от енергията на всички отоплителни тела в сградата, оказва мнението на проф. д-р инж. Никола Калоянов от Техническия университет в София. Той беше един от участниците в работната група за извършване на промени в наредбата. През 2016 г. той и негов екип са извършили експеримент за определяне на енергията на сградната инсталация в многофамилна жилищна сграда в София.

Резултатите са написани в доклад, представен на тогавашния председател на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. С този експеримент той е доказал, че тази енергия съставлява 33,7 % от топлината за отопление. Точно този резултат оказва решаващо влияние в работната група относно процента на енергията на сградната инсталация.

Бихме повярвали на този резултат, ако експериментът беше извършен така, че да отрази обективната истина. При опита на проф. Калоянов измерването е направено при „затворени терморегулиращи вентили на всички отоплителни тела с изключение на тези на последния етаж, които са настроени за минимална циркулация на топлоносителя”. Това означава, че топлоносител тече по всички тръби на сградната инсталация – от първия до последния етаж. Защо не е направен експеримент при затворени терморегулиращи вентили на всички отоплителни тела с изключение на тези, които са на първия етаж? Тогава топлоносител ще тече само до първия етаж, а всички тръби към горните етажи ще бъдат студени. При този случай енергията на сградната инсталация ще бъде близка до 1-2 %. Или да беше направен опит като се затворят вентилите на всички отоплителни тела с изключение на тези, които са на третия етаж. Тогава отделената енергия от сградната инсталация ще бъде примерно 10 %. Всичко това показва, че експериментът на проф. Калоянов е частичен, непълен и направен така, че да докаже предварително набелязан от него резултат. Това не е научен подход.

Не се доказва обективната истина, но това не е попречило съставителите на наредбата от МЕ да получат увереност и да заковат процента между 20 и 40.

Всъщност много отдавна се знае, че сградната инсталация не работи пълноценно във всички свои участъци. Много абонати, поради лъжливите сметки и високите цени, се отказаха да ползват радиатори – намират алтернативни източници за отопление. Това е причината да не работят цели участъци от инсталацията, а на места цели щрангове. Бедата идва от това, че на мощностите на отоплителните тела силно влияе субективният фактор. От човека зависи колко и кои отоплителни тела да остави да работят и кои да премахне въобще от отоплителната инсталация. От човека зависи на кое деление ще завърти термостатния вентил или ще го изключи съвсем. От човека зависи кога ще излезе в отпуск или по болест и ще изключи цялото отопление в жилището си. При тези неконтролируеми и непредвидими манипулации се променят неконтролируемо и непредвидимо мощностите на отоплителните тела, при което се променя и топлоотдаването от тръбите на вертикалната сградна инсталация. Всички тези зависимости правят физическата формула негодна и съдът правилно я отмени. На всеки здравомислещ човек му е ясно, че етажната собственост никога няма да успее да избере определен процент за сградната инсталация. Абонатите, които ползват радиатори, ще искат по-висок процент сградна инсталация, за да плащат по-малко за отоплението, а тези, които са махнали радиаторите си ще искат по-малък процент. Текстът в наредбата за избор на процент от етажната собственост освобождава МЕ от всякаква отговорност и обрича абонатите на междусъседски войни. Поради тази причина никой няма да избира процент и изчисляването на енергията от сградна инсталация ще се извършва пак по грешната и отменена формула.

Откъдето и да погледнеш, изчисляването на енергията от сградната инсталация не е правилно. Правилният начин е да се спазва БДС EN 834, отнасящ се до употребата на топлинни разпределители, т.е. енергията за отопление в сградата да се измерва с топломер, монтиран след подгревателя за отопление в абонатната станция и тази енергия да се разпределя в зависимост от единиците на индивидуалните разпределители. Тогава енергията от сградната инсталация ще бъде автоматично разпределена и няма да е необходимо да се изчислява. МЕ, обаче, не желае да оборудва абонатните с втори топломер и не желае да прилага стандарта. При сегашните условия би било по-правилно енергията на сградната инсталация да не се изчислява по отменената формула, а да се определя като енергията за отопление от изравнителната сметка се умножи по коеф. 0,15. Този коефициент е определен още преди 2000-ната година от специалисти- топлотехници, вероятно и такива от Техническия университет и беше записан в наредбата още при въвеждането на дяловото разпределение. Но, тогава имаше и нещо друго много важно – дялово разпределение се въвежда само в етажни собствености, в които ползващите радиатори са повече от 90 %. Така беше записано в § 69, ал.15 от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката и енергийната ефективност (обн., ДВ,бр. 108 от 2001г). В следващите изменения на Закона за енергетиката, от лобистки подбуди, тези 90 % изчезнаха и това доведе до сегашното положение, когато дялово разпределение се прилага даже при 50 % и по-малко ползване на радиатори.

Но… при толкова малко радиатори сградната инсталация не работи правилно и изчисляването на отделената от нея енергия е невъзможно. Това направиха нашите народни избраници. Сега, както и да се въртят, както и да се усукват, колкото и да преправят наредбата, няма да се стигне до приемливо от всички решение. Ще изчакаме докато се публикува тази толкова обсъждана наредба, за да се убедим за пореден път в това.

Инж. Димитър Тодоров

«