« Върни се назад Публикувано на 19.05.2008 / 11:43

Наркобароните обявиха война на Мексико

 

 

На 10 май т.г. бе разстрелян вторият по ранг полицейски служител в мексиканския град Сиудад Хуарес – Хуан Антонио Роман Гарсия. Автомобилът му бе направен на решето пред дома му, а самият Гарсия почина на място. Името на Гарсия бе в черен списък на полицаите, набелязани за мишени от местните престъпници, открит преди месеци край паметника на загиналите офицери от полицията в Мексико сити. Някои хора от списъка вече са мъртви, като никой от извършителите на убийствата не е заловен досега.
Битката за контрола върху Сиудад Хуарес е жестока и безмилостна. През града минава един от най-големите нелегални канали за доставка на наркотици от Мексико в САЩ. Само от началото на годината там във война за надмощие между клановете на мексиканската наркомафия загинаха над 200 души. А на територията на цяло Мексико нейни жертви вече са близо 3000. За всички е ясно, че убийството на Гарсия е част от серия атаки срещу полицаи, които са свързани с битките за сфери на влияние между клановете в мексиканската наркомафия. Те са и отмъщение на бандитите заради засилването на борбата срещу наркотърговията.
Само

за последните два месеца бяха избити поне 10 души на властта

На 8 май в столицата бе застрелян шефът на федералната полиция Едгар Милян Гомес. Смята се, че убийството на Гомес било провокирано от неотдавнашния арест на едни от мафиотските лидери Алфредо Белтран Лейви, който също бил замесен в наркотърговията. Още на следващия ден бе убит началникът на полицейското следствие Естебан Еспиноса. Тялото му беше намерено надупчено с 8 куршума. Малко преди това при атентат загина ръководителят на департамента за борба срещу организираната престъпност Роберто Веласко Браво.
Абсолютно по същото време в северния мексикански град Кулиакан е убит Едгар Гусман, син на Хоакин Гусман от местния наркокартел "Синалоа". Според местни медии нападателите атакували Едгар Гусман на паркинг в града, изпразнили по него няколко десетки пълнителя от автомати "Калашников". След като избягал от затвора през 2001 г., баща му водел кръвопролитна война с другите мексикански наркобанди. Това показва, че заради действията на официалните власти се изостря и постоянната борба за надмощие между различните престъпни фамилии и наркобарони. Шефът на "Синалоа" Хоакин Гусман формира ново криминално сдружение, наречено "Федерацията", което според медиите било въоръжено дори с артилерийски оръдия. Властите в САЩ са обещали

5 млн. долара награда за залавянето на престъпния бос

Криминалната война се води обаче не само в покрайнините на страната, където позициите на наркомафията са традиционно силни. "Ловът" на висши представители на властта започна през декември 2006 г., след като новият президент Фелипе Калдерон обяви открита война на наркокартелите. "Организираната престъпност се опълчи на полицията, тъй като нейните огромни финансови интереси станаха обект на вниманието на правоохранителните органи", заяви наскоро министърът на сигурността Хенаро Гарсия Луна. За крепости на наркокартелите се смятат щатите Тихуана, Синалоа, Нуево Ларедо и Чиуауа.
Първата акция на новото правителство на Мексико бе изпращането над 6500 войници, морски пехотинци и полицаи в западния щат Мичоакан. Над 500 души бяха убити през 2006 г. Според следователи близо половината от убийствата са свързани с войната между две враждуващи банди, занимаващи се с разпространение на наркотици. Част от труповете бяха обезглавени, а главите им изложени на публични места очевидно с цел да бъдат сплашени противниците. "Искаме да си върнем териториите, завладени от организираната престъпност", заяви министърът на вътрешните работи Франсиско Хавиер Рамирес Акуна. Войната срещу организираната престъпност току-що започна, добави той.
В средата на март м.г. мексиканските арестуваха един от лидерите на мексиканския наркокартел Тихуана, за когото Вашингтон обяви награда от 2 милиона долара. Наркобосът Густаво Ривера Мартинес, който е американски гражданин, е бил задържан в мексиканския щат Южна Долна Калифорния. Той ще бъде екстрадиран незабавно към САЩ, където от 2002 г. е издирван от Федералното управление за контрол над наркотиците и от ФБР. Наркокартелът Тихуана отговаря за трафика на наркотици от Мексико към американския щат Калифорния.
Пак миналата година федерални агенти на САЩ разбиха мексиканска наркомрежа, като арестуваха над 400 души и иззеха повече от 18 тона наркотици. Операцията продължила 20 месеца, при което била унищожена групировката на Виктор Емилио Касарес-Гастелум, която вкарвала от Мексико кокаин, метамфетамин и марихуана и ги разпространявала в САЩ. Босът на наркомрежата Касарес-Гастелум, известен и като Касарес-Саласар, е бил набелязан за арест, но все още е на свобода в Мексико. В картела му работели граждани на САЩ и мексиканци, които пласирали дрогата в 23 щата.
Схватката между наркобароните и властите става все по-ожесточена. В началото на този месец преоблечени като полицаи въоръжени мъже нападнаха дома на влиятелния политик Рогасиано Алба от град Петатлан, на брега на Тихия океан. Той отсъствал, но наркобригадата изправя до стената цялото му семейство, включително и двамата му синове, и ги разстрелва.

Битката на картелите се води на практика без правила

Анализатори смятат, че Мексико е жертва на успеха на правителството на Урибе в Колумбия, който успя през последните години да изтласка и да стесни базата на картелите и свързаните с тях леви бунтовници от Революционните сили на Колумбия (ФАРК). За това и много от наркокартелите пренесоха дейността си в Мексико. В огласен доклад на Международната агенция за контрол върху наркотиците се посочва, че мексиканските картели вече доминират в наркотрафика за САЩ, като владеят райони, контролирани навремето от колумбийците, и даже отглеждат канабис на територията на САЩ.
Голям проблем за мексиканските власти е, че много обикновени полицаи са корумпирани и си сътрудничат с наркокартелите заради ниските си заплати. В началото на април мексикански войници арестуваха близо до границата с американския щат Тексас девет полицаи, пренасяли дрога в служебните си автомобили.
Близо хиляда полицаи от град Монтерей, Северно Мексико, започнаха стачка преди дни срещу бавенето на заплатите им и заплашиха, че ако не се обърне внимание на исканията им, ще се присъединят към наркомафията. Наркомафиите, които захранват с дрога САЩ, редовно вербуват полицаи или военни, предлагайки им значително по-високо заплащане.
"Ние сме 900 полицаи, които не са получавали заплата от шест месеца, докато от другата страна на барикадата, при бандитите, се плаща съвсем навреме. В такъв случай може би трябва да преминем в другия лагер, готови сме на всичко", заяви пред АФП говорител на протестиращите, без да показва лицето си. Освен забавянето при изплащане на възнагражденията им – от около 50 000 песо (3124 евро) на човек, служителите на реда се оплакват от липсата на оборудване (бронирани жилетки, оръжие и боеприпаси) и от лошите жилищни условия.
Войната на държавата срещу наркобароните в Мексико скоро няма да приключи, тъй като президентът Калдерон не може да прояви слабост и да отстъпи, а озверелите наркокартели отдавна показаха, че не се впечатляват от мерките срещу тях.

 

Светослав Абросимов

В. “Сега”

«