Мярката за неотклонение се използва за изтръгване на показания или за нечистоплътни сделки!
Под мотото “мерки по матрица” преминаха днес в Апелативния съд – Варна съдебните заседания по обжалване на мерките за неотклонение на задържаните трима общински съветници Иван Славков, Веселин и Христо Данови. Решенията предварително бяха ясни и се коментираха в кулоарите на съда, и часовете заседания преминаха буквално “по калъп”.
“Да ги бяха написали писмено и да не си губим времето тук”, коментира ядосан адвокат извън съдебната зала.
Първи пред съда застана Иван Славков.
Адвокатът му Милен Ралчев обърна внимание на съда, че не е вярно, че Иван Славков може да се укрие или да извърши ново престъпление, позовавайки се, че не се е крил, върнал се е сам от Турция и на всички призовки е информирал правораздавателните органи в какво състояние е и кога ще се прибере в България. За два месеца в ареста с него не е бил проведен нито един разпит и нито едно процесуално действие, подчерта адвокат Ралчев и допълни, че не е вярно, че делото е в начална фаза, както твърди прокуратурата, а тече вече шест-седем месеца. Ралчев искренно се възмути и на квалификацията, дадена от Варненския окръжен съд, че Славков трябва да лежи в ареста “поради обществения интерес”. И каза, че когато обществения натиск влезе в съда, правото излиза през прозореца.
На това място апелативната прокурорка Помакова не скри презрително-високомерна гримаса. Отегчена от пледоариите на защитата тя не смени мимиките през всички останали заседания.
Защитникът на Славков, адвокат Бранимир Балачев контрира тезата на обвинението като цитира искане на Варненската окръжна прокуратура под №1157 от 23 септември 2008г., с което прокурор Стефка Якимова е поискала от Варненския окръжен съд мярка за неотклонение “домашен арест” за наркобосът Веско Жеков.
“Аршинът, с който се мери във Варненската окръжна прокуратура не е еднакъв и при една и съща фактическа обстановка се прилагат коренно различни мерки. Мярката за неотклонение не е наказание! Никъде по света мярката не е наказание преди постановяване на присъдата. Мерките за неотклонение са за да се осигури обвиняемият от началото на процеса до краят му и нека четем закона, както трябва. До влизане на присъдата Славков е невинен. Варна ще се прочуе в национален мащаб, че използва мярката за неотклонение за добиване на доказателства чрез сделки и натиск. Варна ще се прочуе може би и в Страсбург, и може би тук ще се напише нов Наказатебен кодекс.”, пледира Балачев.
Той изтъкна, че при една и съща обстановка, наркобосът Веско Жеков, който има огледални обвинения като тези на Иван Славков е бил обявен на общонационално издирване и се е укривал пет месеца. “Полицията се е добрала до него в частна квартира извън Варна и вместо да го привлече като обвиняем и да го изпрати в ареста, прокурорката Стефка Якимова иска от съда след “съобразвяне на с процесуалното поведение на Жеков” направо мярка “домашен арест”. Жеков се укрива и му дават “домашен арест”, Славков сам се явява и се връща в България, а го държат в ареста – това е истината, каза още Балачев.
“Прокуратурата си измива ръцете със съда! Защо не му взехте парична гаранция на Жеков? Тук не е Италия и Наказателният кодекс не допуска каквито и да сделки и договорки, а вие му взимате мярка “домашен арест” за да изтече договорената предварително присъда!”, крайно остро пледира Балачев.
Той посочи пред съда и още един скандален пример от т.нар. “мега”дознание. Пак на 23 септември Варненският окръжен съд дава “домашен арест” на лицето Иван Янков, хванат с един килограм хероин, който обаче се оплакал от болки в опорно-двигателния апарат. Същата прокурорка Стефка Якимова обаче казва: “споделям становището, че болките в колената са от съществено значение и нека мярката да бъде променена в “домашен арест”.
“Ние ще станем известни как се използва мярката за неотклонение за това да изтръгваме показания или за нечистоплътни сделки!”, каза Балачев и призна, че въпреки че Славков не е разпитван вече са му предложоли сделка: “Кажи нещо за твоята партия и ще те пуснем!”.
Другият защитник на Славков адвокат Милен Ралчев също пледира, че т.нар. “добро процесуално поведение” се диктува във Варненската окръжна прокуратура от това дали обвиняемият слугува, или не на прокуратурата. То изтъкна, че няколко лица по това дознание, за които има доказателства за тежки престъпления са на свобода или под домашен арест.
Иван Славков каза пред съда, че е можел да остане където иска по света, но се е върнал тук, защото е искал да изчисти името си от повдигнатите му обвинения. Той също каза, че към обвиняемите прокуратурата действа по метода: “Имал си да ни кажеш нещо?” и ако не кажеш това, което трябва отговора е: “Айде, не си готов още!”.
Съдът остави без уважение искането за промяна на мярката и остави Славков в ареста.
Подобна процедура като под индиго последва и с Веселин Данов, и синът му Христо Данов. Адвокатът Иван Томов изтъкна, че втора медицинска експертиза се прави не по прегледи, а по писменни данни. Като драстично нарушение Томов изтъкна, че и двете медицински експертизи на Веселин Данов са правени от едно и също вещо лице – д-р Доков и това според него е направено умишлено. Стигнало се е дори до там, че вещото лице при втората експертиза твърди, че нямало промяна в кръвното му налягане от преди два месеца без дори да го е премерил!
Адвокат Томов наблегна, че правата на Данов са напълно нарушени и с факта, че му е предложено да бъде опериран в условията на ареста, на което Данов категорично е отказал. “Кой прокурор може да накара някой да го режат при такива условия?”, контрира адвокатът.
Веселин Данов каза пред съда, че няма никакво намерение да се укрива и поиска да му бъде смекчена мярката за да може да укрепи здравето си.
Съдът обаче го остави в ареста.
Същата процедура се повтори и при разглеждането на мярката за неотклонение на Христо Данов, който също остава в ареста.
Веселина Томова