« Върни се назад Публикувано на 06.02.2009 / 18:00

МВР праща “шпакловачната си бригада” да спаси корумпирани ченгета

 

 

Днес генералният секретар не на БКП, а на МВР Павлин Димитров пред погледите на журналистите прие годишния отчет на директора на варненската вътрешна дирекция комисар Митко Димитров.

Afera.bg помества целия доклад дословно след края на материала поради две причини – за да се види как се стъкмява успешната статистика в МВР и как зад абсолютно кухи и безумни фрази, и глупотевини се крие истината за истинската обстановка в региона, както и поради фундаменталната тъпотия на изказаните вътре тези, граничещи с цинични лъжи.

Генералният секретар не на БКП, а на МВР Павлин Димитров обаче изобщо не даде вид, че му пука, че е пратен да участва в цирка, наречен дърварски пиар на МВР. Даже напротив, и той се включи в глупостите, които бяха изречени пред медиите.

Естествено, оказа се, че ОДП – Варна е върха на сладоледа, мафия няма, комисар Митко Димитров, известен като Митко Полицайчето сбърчи умно трипръстово чело и мероприятието приключи по мед и масло.

Само един пасаж от т.нар. годишен отчет илюстрира грозното лице на фалшивия облик на МВР. Ето какво казва в него комисар Митко Димитров:

“От общия брой на наблюдаваните през 2008г. ОПГ само 2 влияеха съществено върху характеристиката и динамиката на оперативната обстановка. Криминалният потенциал на тези групи се реализира основно в уличната престъпност – контрол върху разпространението на наркотични вещества, контрол върху уличната и клубната проституция, използване на сила и внушаване на страх, с цел получаване на облаги. Групите като цяло нямат възможност да влияят върху политика, икономика, медии, общинска администрация, правоохранителни органи. Лица от групите участват в търговски дружества, които нямат възможност за финансово-икономическо влияние в областта. Групите са неутрализирани.

Съществена черта на оперативната обстановка е, че от 13.05.2008г. до момента на територията на региона не функционира ОПГ, която съществено да влияе върху обстановката по линия на контрола върху разпространението на наркотични вещества”.

Според написаното във Варна няма наркомафия!

Няма и друга мафия, изобщо няма никаква мафия.

В отчета обаче няма и дума написана за това, което се случва от месеци в морската столица. Не пише кой държи мафията с проституция и дрога, защото това са хора, които имат много топла връзка с Митко Полицайчето.

И всички тези изречени лъжи се приемат с овации от страна на генералния секретар не на БКП, а на МВР Павлин Димитров, както и от медиите, които заради “рушвета” от подадена информация за някоя дописка са готови на няколко “свирки” наведнъж на определени висши полицаи.

Малкото изключение от тях, в лицето на двама репортери, все пак си позволяват да попитат Павлин Димиртов защо са били извадени от БОП висши офицери и преместени по районите управления.

Отговорът на Павлин Димитров не е конкретен. Той моментално удря една вендуза на Митко Полицайчето като казва, че тези рокади не били инициатива на варненския директор на вътрешните работи, а по заповед на вътрешния министър.

Генералният секретар не на БКП, а на МВР смутолевя нещо за липса на доверие, нелоялно отношение с “чувствителна информация” и липса на работа в екип, и изобщо не вдява, че за такова нещо полицаи МОМЕНТАЛНО ТРЯБВА ДА БЪДАТ УВОЛНЕНИ ДИСЦИПЛИНАРНО, А НЕ ПРЕМЕСТЕНИ.

Павлин Димитров ИЗЛЪГА журналистите.

Истината за разформироването на сектор БОП – Варна начело с висшето му ръководство е, че след драстичните сигнали, дошли от afera.bg и постълили в ДАНС, и след дълготрайното ослушване на ръководството на вътрешното министерство, най-накрая след оказан натиск е изпратен екип от Инспектората на МВР за проверка.

За afera.bg източник от висшето ръководство на МВР каза, че тогава Инспекторатът изпраща “шпакловъчната си бригада”, което в прав текст означава – екип, който да замаже положението с антимафиотите, на които трябваше да сложат белезници, или в най-лошия случай да уволнят дисциплинарно от МВР. Отговорност за тая позорна “акция” носи сегашният шеф на Инспектората на МВР!

“Шпакловъчната бригада” спасява задниците на корумпираните антимафиоти, за които многократно данни изнася afera.bg, като така спасява и комисар Митко Полицайчето, който също като административен ръводител на ОДП – Варна трябва да даде обяснения къде си е бъркал, докато под носа му висши офицери са работили за мафията.

Която, според отчета му я няма в морската столица.

Генералният секретар не на БКП, а на МВР изобщо не си направи труда да каже нещо за Близнаците, бизнеса с проституция и дрога, и ужасяващите неща, които се случват във Варна под егидата и чадъра на полицията.

Той дойде в морската столица за да изиграе представление, поръчано му от вътрешния министър.

Впрочем, през това време “шпаклованият” бивш шеф на БОП – Варна Емил Михайлов вместо да отговаря за това какви ги е вършил с нарко-мафията, побърза сам да се пенсионира и си взе вече 20- те полагаеми му заплати от МВР.

Комисар Митко Димитров пи по едно с генералния секретар не на БКП, а на МВР Павлин Димитров и след като като малоумен в негова чест оня ден разкри “битовото” убийство на Юлиян Пелтека, е доволен, че пак спаси кожата.

По-голям цинизъм “най-добрия град за живеене” отдавна не е преживявал – да се тресе от скандални обвързвания на ченгета и мафия, мафията да процъфтява, а шефът на дирекцията да твърди, че такава изобщо няма.

Неведоми обаче са пътищата Господни.

Инспекторатът на МВР може и да има “шпакловъчна бригада”, но при демонстрирания цинизъм, и Миков, и комисарчето Митко Полицайчето много скоро ще усетят как след подобно високомерие и наглост, винаги идва Валяка.

Името му предстои да научат скоро.

Веселина Томова

ОТЧЕТ – АНАЛИЗ

За резултати от дейността на ОД на МВР-Варна

по противодействие на престъпността,

провеждане на полицейско разследване,

опазване на обществения ред и превенция

и осигуряване на пожарна безопасност и спасяване

през 2 0 0 8 година

През изминалата 2008 година основните цели пред ръководството и личния състав на ОД на МВР-Варна бяха ефективно противодействие на криминалната, икономическата и организираната престъпност, провеждане на качествено и в срок полицейско разследване, опазване на обществения ред и осъществяване на активна превантивна дейност, целящи обезпечаване на сигурността в региона и укрепване доверието на гражданите в органите на МВР. Сред приоритетите на областната дирекция е и осигуряване пожарната безопасност на населението и осъществяване на ефективен противопожарен контрол, след влезлите в сила промени на ЗМВР и ППЗМВР, които върнаха в структурата на ОД на МВР звената “Пожарна безопасност и спасяване”.

През настоящата година очакваме в кратки срокове да бъде утвърдено новото щатното разписание, което да въведе съответствие на териториалните звена със структурите на централно ниво – административните дирекции и главните дирекции в столицата.

През изминалата отчетна година се утвърди дейността на звено “Полицейско разследване”. Процесът на сработване и изграждане на екипност в съвместната работа на дознатели и полицейски служители продължава и в момента, но дотук резултатите са положителни и носят увереност, че през настоящата година и двете дейности ще израснат качествено на ново, по-високо равнище.

През изтеклата година активни и ползотворни бяха контактите между ръководството и личния състав на ОД на МВР-Варна и правозащитните и контролни органи и институции на територията на региона.

Осъществените организационно-управленски мерки оказаха положително влияние върху ежедневната работа, израз на което са и постигнатите резултати. Налице са разбира се и още резерви, както по оперативна и охранителна линия, така и по отношение на полицейското разследване, реализирането на които ще бъде основна задача пред ръководството на областната дирекция през настоящата година.

През 2008г. регистрираните престъпления са 7774 срещу 8730 през 2007г., като нивото на престъпността в региона е снижено с 10,9 на сто.

На 100 000 души население са извършени 1701 престъпления, срещу 1893 за 2007г. Престъпленията на обществени места са 3915 за 2008г. срещу 4412 за предходната година. Делът им спрямо общата престъпност е еднакъв за двете сравнявани години – около 50,4 – 50,5 на сто.

В края на 2008г. отчитаме затвърждаване на тенденцията на снижение на престъпността, започнала през 2007г., след отбелязания минимален ръст в края на 2006г. Регистрираните през 2008г. 7774 криминални престъпления са най-ниското ниво на престъпността от 2000-та година насам.

Характеристиката на оперативната обстановка на териториите на отделните РУ се запазва като цяло идентична с тази от предходната година. Трябва да отбележим, че докато през 2006г. и 2007г. отчетохме ръст на престъпността на териториите на Четвърто и Пето РУ, характеризиращи се с активно разрастване на вилното строителство и вилните имоти, то през изминалата 2008г. в резултат на обективен анализ и предприети конкретни мерки, този ръст е овладян и в тези територии е налице снижение в рамките на 8-12 на сто. Оперативната обстановка в тези райони обаче остава много динамична, предвид перспективите за развитието и разширяването на град Варна.

В края на отчетната година положителен е и фактът, че въпреки обичайно високите нива на престъпност, на териториите на т.нар. “градски” РУ вече трета година е налице снижение, което е най-силно изразено в централната част на град Варна – Първо РУ отчита намаление на престъпността от 19 на сто, на териториите на Второ и Трето РУ то е в рамките на 3 – 4 на сто.

По отношение структурата на престъпността е налице намаление при всички тежки престъпления – умишлените убийства са с 2 по-малко ; опитите за убийства с 8 по-малко ; блудствата – с 12, изнасилванията – с 3 по-малко, грабежите с 12 по-малко. Не са извършени грабежи по главни пътища и автомагистрали. Въоръжените грабежи бележат ръст – 11 срещу 6 за 2007г. , макар сред тях да липсват тежки посегателства и особено голям по стойност предмет на престъплението, тежестта и обществения отзвук на тези деяния налагат да се извърши задълбочена оценка на криминалния контингент и да се активизира работата по наблюдение и профилактика на лицата. Ръст бележат и кражбите на МПС – регистрираните 255 кражби на МПС са с 23 повече спрямо 2007г., Завишението през отчетната 2008г. е по-скоро знак, че тези престъпления, макар и не в мащабите до преди 4-5 години, остават сред структуроопределящите, с трайна тенденция да влияят на характера на оперативната обстановка в силно динамичен в демографско и икономическо отношение регион като Варна.

При кражбите на имущество, които като цяло заемат най-голям дял от общата престъпност, също е налице намаление, както спрямо 2007-ма, така и в сравнение с всички отчетни периоди от 2000-та година насам. Това се отнася както за общия брой кражби, които са 4054 за 2008г., така и за взломните и домови кражби.

Характерно през изминалия период е рязкото увеличение на измамите, извършени по телефон, под предлог претърпян пътен инцидент с участие на член на семейството. Особено усложнена бе обстановката през третото тримесечие на годината когато броят на извършените измами и опити за измама по телефон превишаваше 20 случая на ден. Общият брой на заявените телефонни измами през 2008г. е 183, от които разкритите случаи са 73. В тази връзка бяха предприети мерки от ръководството на ОД, изготвени бяха планове за активизиране на противодействието и беше сформира мобилна група. В резултат на целенасочената дейност и доброто взаимодействието на групата и РУ по места, са задържани общо 23-ма участници в измами. На 20.11.2008г е проведена СПО на територията на ОД МВР В.Търново, при която са задържани 8 лица, на 6 от които е наложена мярка “задържане под стража”. След задържането на лицата обстановката по линията до голяма степен е овладяна, а опитите за телефонни измами рязко са намалели.

През 2008г. СА РАЗКРИТИ 3917 КРИМИНАЛНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, срещу 4473 за 2007г. Постигната е разкриваемост от 50,4 %, срещу 51,2 на сто за предходния период. През годината са разкрити и 1095 престъпления, извършени в минали години. Резултатите в разкриваемостта сочат трайна тенденция през сравняваните години. Данни малко над и около 50 % разкриваемост за регион като Варна с традиционно сложна оперативна обстановка, показват едно добро ниво и постоянство в работата на полицейските подразделения.

Разкрити са 2738 от регистрираните 6560 престъпления с неизвестен извършител, като е постигната разкриваемост от 41,7 %, срещу 43,0 на сто за 2007г.

Добър атестат за съвместната работа на оперативни и охранителни служби е фактът, че служители на охранителна полиция са участвали в разкриването на 51,4 на сто от общо разкритите престъпления с неизвестен извършител, или в абсолютен брой това е участие в разкриването на 1406 престъпления.

През 2008г. разкриваемостта на престъпленията, извършени на обществени места е 51,6 на сто, срещу 52,4 % за 2007г.

Анализирайки резултатите при отделните видове престъпления трябва да посочим ниското ниво на разкриваемост при кражбите на имущество – 30,0 на сто. Още по-ниска е разкриваемостта при кражбите на вещи и части от МПС – 19,0 на сто и взломните кражби – 25,6 на сто. А тези деяния са сред основните структуро-определящи видове, с негативно влияние върху общата характеристика на имуществените престъпления.

Запазва се високо нивото на разкриваемост на регистрираните грабежи – над 55 на сто. Успоредно със запазването на тези темпове на работа, усилията, както беше посочено и по-горе, трябва приоритетно да се насочат към оптимизиране формите и методите на наблюдение и въздействие над контингента, с цел постигане на възпиращ ефект и осъществяване на добра превенция.

От извършените през 2008г. умишлени убийства неразкрито е единствено убийството на жена в бл.108 в кв.”Младост” в гр.Варна, извършено на 28.09.2008г. Деянието е квалифицирано по чл.199,ал.2,т.2 от НК.

През 2008г. са установени и разкрити 4310 извършители на криминални престъпления, срещу 4397 за 2007г. От тях 368 жени. Преобладават извършителите във възрастова граница от 18 до 30 години – 975 лица.

От 422 малолетни и непълнолетни лица през 2008г. са извършени 486 престъпления, което съставлява близо 10,0 % от общо разкритите престъпления.

Относителният дял на малолетните и непълнолетни лица е 9,8 % от общия брой на заловените извършители, при 11,3 % за миналата година.

През 2008г. през Дома за временно настаняване на малолетни и непълнолетни са преминали общо 300 лица. От тях : обявени за ОДИ – 91 ; извършители на джебчийски кражби – 5 ; проституиращи момичета – 15; скитащи и просещи – 89. Четиринадесет лица са преминали през Дома по три и повече пъти.

Потърпевшите от престъпления чужденци през 2008г. са 254, а извършителите 82-ма.

Регистрирани са и 5 случая на заявени неверни данни от чужденци за извършени спрямо тях престъпления от общ характер.

През 2008г. експертният състав от сектор “БНТЛ” е участвал в извършването на 3779 огледа на местопроизшествия, 74 % от които са извършени на територията на гр.Варна. Като цяло с научно-технически средства са документирани 3263 престъпления. Осъществени са 1656 изследвания на номерата на рама и двигател на автомобили, като при 41 случая е установено въздействие. През годината са изготвени 11 портрета на лица, заподозрени за извършени престъпления.

ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА ИКОНОМИЧЕСКАТА ПРЕСТЪПНОСТ

През изтеклата година с криминогенно действие в икономиката на региона с очертаха бързо нарастващите инвестиции и струпването по този повод на значителен брой икономически субекти, както от страната така и от чужбина.

През 2008г. се очертаха следните доминиращи криминогенни фактори и нови тенденции в престъпността по отделните линии на работа :

Корупцията продължава да оказва силно неблагоприятно влияние върху дейността на администрацията, а от там и в обществото като цяло. Дискретното поведение и взаимната изгода и на двете страни са определящи за ниската разкриваемост. През годината е работено по 48 преписки, свързани със сигнали за корупционни действия.

В сферата на строителството се запази тенденцията за намаляване на извършваните измами при покупко-продажба на недвижими имоти, при които се използват неистински документи за самоличност. Анализът показва, че това е вследствие на засилената ни превантивна дейност – подобри се взаимодействието с нотариусите, в резултат на което те осъществяват по-стриктен контрол при проверка автентичността на личните документи на страните по сделките. През 2008г. се увеличи броят на жалбите от граждани срещу частни съдебни изпълнители за осъществени от тях неправомерни действия и превишаване на права по водени изпълнителни дела с наложени обезпечителни мерки върху недвижими имоти.

В сферата на транспорта през отчетния период се наблюдава тенденция за увеличаване на разкритите документни престъпления, като преобладаващият им брой е свързан с използване на неистински документи за завършено основно и средно образование от кандидати за водачи на МПС. Запазва се равнището на извършените престъпни деяния, свързани с покупко-продажба, сключване на лизингови договори и договори за наем на МПС. В областта на таксиметровия превоз на пътници беше установена схема за регистрация на електронни таксиметрови апарати с фискална памет чрез използване на документи с невярно съдържание и неистински такива, вследствие на което се избягва плащането на данъци и осигурителни вноски.

В сферата на търговията с акцизни през настоящата 2009г. с увеличаването на акциза се очаква засилване на търсенето на тютюневи изделия без акцизен бандерол.

Тенденцията в разпространението на спиртните напитки е да се предлагат партиди от наложили се марки, които имитират в достатъчно висока степен качеството на оригиналния продукт. Продължава разпространението на спиртни напитки без акцизен бандерол. Запази се и аналогичната с тютюневите изделия тенденция, спиртните напитки без бандерол да се съхраняват на места и МПС, за които не може да се направи връзка с фирмите упражняващи горепосочената дейност.

Изминалата година по отношения на данъчната администрация беше година на налагане на нормите на ЕС в обслужването на граждани и администрирането на данъците с оглед тяхното ефективно и качествено събиране. Структурни промени в данъчната администрация не бяха извършвани, като предстоящото вливане на Агенцията за държавни вземания в Националната Агенция по приходите бе отложено за 2009г. Приемането ни в ЕС доведе до много по-либерални порядки по отношение на декларирането и внасянето на данъци, което автоматично доведе до увеличаване размера и възможните схеми за данъчните измами.

В сферата на митническата администрация – През периода се очертава тенденция към намаляване на случаите на опити за внос на стоки със защитени търговски марки от Китай. Това е резултат от приоритетната работа на сектор “ИП” по отношение на граничния контрол на стоките, носещи известни търговски марки. Тъй като Варна е външна граница на ЕС контролът на митническите пунктове по отношение на вноса на стоки следва да бъде приоритет в работата ни през 2009г.

Престъпления свързани с парични средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз – През втората половина на 2008г. бяха спрени плащанията от Европейският съюз, като резултат от установени нарушения по усвояването на средствата. В регион Варна през отчетния период не бяха констатирани нови случаи на нарушения, като работата продължи по проверки, образувани през предходни години. Констатираните злоупотреби във Варненска област са свързани с усвояването на средства по програма “САПАРД” и получаване на субсидии от Държавен фонд “Земеделие”. Нарушения са установени и при изпълнение на програмите по “Социална интеграция” по линия “ФАР”. Затрудненията по установяване и разследване на този вид престъпни посегателства произтичат от своевременната липса на информация за параметрите на всеки един от проектите. Предвид факта, че към настоящия момент са спрени плащанията по част от програмите на ЕС, прогнозните очаквания в началото на 2009 година са за намаляване на престъпленията, свързани с усвояването на парични средства от европейските фондове.

През 2008г. по икономическа линия са разкрити и документирани 57 случая на присвояване, 145 измами, 6 случая на безстопанственост, 64 престъпления против паричната система, контрабанда – 2 случая, 15 престъпления по служба,

6 подкупа, 163 документни престъпления.

Общо разкритите икономически престъпления са 624 срещу 733 за 2007 година.

Размерът на установените нанесени щети е 30 655 077 лв. срещу 33 687 897 за 2007г.

Обезпечените и възстановени щети са 12 400 754 лв. или 40,4 % от общо установените щети.

От разкритите през годината 624 икономически престъпления, 330 са дело на служителите на сектор “Икономическа полиция“.

Налице е подобрение в работата на подразделенията с икономически звена в структурата си. В Трето РУ са разкрити 78 икономически престъпления ; в Четвърто РУ – 56 ; в РУ Провадия – 57.

През 2008г. по икономическа линия, самостоятелно или във взаимодействие с други държавни контролни органи, се провеждаха ежеседмично полицейски операции и проверки по линия на хазарта, контрол върху търговията с акцизни стоки и стоки със защитени марки, туризма, транспорта, търговия с цветни и черни метали, интелектуална собственост, горско стопанство и дърводобив, трудови борси.

БОРБА С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ

През изминалата 2008г. на територията на Варненски регион са неутрализирани 8 организирани престъпни групи с 92-ма участника. Към наказателна отговорност са привлечени 44 лица.

От общия брой на наблюдаваните през 2008г. ОПГ само 2 влияеха съществено върху характеристиката и динамиката на оперативната обстановка. Криминалният потенциал на тези групи се реализира основно в уличната престъпност – контрол върху разпространението на наркотични вещества, контрол върху уличната и клубната проституция, използване на сила и внушаване на страх, с цел получаване на облаги. Групите като цяло нямат възможност да влияят върху политика, икономика, медии, общинска администрация, правоохранителни органи. Лица от групите участват в търговски дружества, които нямат възможност за финансово-икономическо влияние в областта. Групите са неутрализирани.

Съществена черта на оперативната обстановка е, че от 13.05.2008г. до момента на територията на региона не функционира ОПГ, която съществено да влияе върху обстановката по линия на контрола върху разпространението на наркотични вещества.

През изминалата отчетна 2008г. са регистрирани 7 взривявания, които към момента не са разкрити.

През настоящата година са регистрирани 13 случая на злоумишлени анонимни телефонни обаждания, в 3 от които извършителите са установени.

През деветте месеца на 2008г. са отработени 16 преписки от извършени проверки с оглед данни за престъпления по чл.144, чл.213-а и чл.214 от НК. От тях 13 са изпратени в прокуратурата по компетентност, като по част от тях са образувани досъдебни производства.

По линия ОРГАНИЗИРАНА КОНТРАБАНДА И НЕЗАКОННИ СДЕЛКИ С АКЦИЗНИ СТОКИ ИЛИ ТАКИВА, ЗА КОИТО СА УСТАНОВЕНИ РАЗРЕШИТЕЛНИ РЕЖИМИ, КВОТИ И ЗАЩИТНИ ТАКСИ през месец март 2008г. на територията на региона е проведена международна специализирана полицейска операция, с цел разкриване, документиране и задържане на контрабандни, фалшиви и подправени стоки с произход Близкия и Среден Изток. В хода на операцията, съвместно със служители на Митница Варна, са селектирани и извършени 13 проверки на внос на стоки с произход Китай и Хонг Конг.

През месец август 2008г., съвместно с Митница Варна и ОД на МВР-Хасково е извършена проверка на складове за търговия на едро с алкохол. Проверени са две фирми на територията на гр. Варна, като в резултат на проверките е установено наличието на т.нар. бандероли “близнаци”. Иззети са общо 6609 бутилки алкохол.

През м. февруари 2008 г. е оказано съдействие на ГД БОП, при което в гр. Варна са извършени претърсвания на четири жилища, като са иззети голям брой антични монети и предмети. По случая е образувано ДП.

През изминалата 2008г. противодействието на разпространението и употребата на наркотици продължи да бъде приоритетна задача в дейността на полицейските служби. Регистрираните през 2008г. лица, задържани с наркотични вещества, са 219. Установени са 61 лица, разпространители на наркотици. Образувани са 50 дознания за разпространение и 135 дознания за употреба на наркотични вещества. Иззети са 402 кг. канабис ; 1,350 кг.хероин ; 192 гр. кокаин, 59,9 кг.амфетамин, 1438 таблетки барбитурати, 399 таблетки екстази.

– на 31.03.2008г. е задържан 30-годишен мъж, като при претърсване на обитаваното от него жилище, са намерени и иззети 97,6 грама кокаин, 30,14 гр. амфетамин субстанция и 616,56 грама канабис суха маса. и сумите от 3800 лв. и 600 евро, придобити от продажби на наркотични вещества. Образувано е ДП. На лицето е наложена мярка за неотклонение “задържане под стража”.

– на 13.05.2008г. е проведена СПО, под ръководството на ВОП. В резултат на проведените оперативно-издирвателни и процесуални действия на различни места в гр. Варна в момент на предаване, приемане и пренасяне на наркотични вещества са задържани четири лица, участващи в организираната престъпна група. Иззети са : 1 кг хероин, 1,100 кг амфетамин субстанция, 400 бр. таблетки екстази и 2 електронни везни. На 29.05.2008г. е задържан и пети член на групата. На лицата са повдигнати обвинения по чл. 354-а и чл. 321 от НК. Наложена им е мярка за неотклонение “задържане под стража”.

Общо в хода на работата по неутрализиране на организираната престъпна група са повдигнати обвинения на 22 лица, като от тях : 12 – с мярка за неотклонение “задържане под стража”, 5 – с мярка “домашен арест”, 2 – с мярка за неотклонение “парична гаранция”, 1 лице с “подписка” и 2 лица – със задържане за 72 часа.

По отношение на международния наркотрафик, в началото на 2008г. е регистриран 1 случай, при който неидентифицирана турска ОПГ, направи опит в гр. Варна да наеме шофьор и микробус, с който да бъдат контрабандирани 48 килограма амфетамин от София – през Варна – за Истанбул. Посоченото количество амфетамин и 2 лица – организатори на транспорта, на 02.02.2008г. бяха задържани в гр. Варна.

Наблюдава се намаляване търсенето и предлагането на подправени парични знаци в големи количества. В края на 2007г. е установена група лица, които са организирали производство в неголям мащаб на неистински банкноти с номинал 20 евро и банкноти с номинал 50 лева. Предлаганите банкноти са с лошо качество на изработка, а производството им е в мащаби, които не могат да повлияят съществено на оперативната обстановка по линията. През отчетната 2008г. групата е неутрализирана.

Наблюдава се и намаляване на престъпленията, свързани с кражба на данни от банкови карти, фалшифициране на платежни инструменти и осъществяване на неправомерни транзакции.

Запазва се търсенето и предлагането на фалшиви документи за самоличност – лични карти, свидетелства за управление на МПС, документи за завършено образование и в по-малък обем – паспорти.

През 2008г. характеристиката и динамиката на оперативната обстановка по линия трафик на хора с цел сексуална експлоатация се реализира в организираната улична и клубна проституция на територията на Варненска област. Тази дейност се явява един от основните източници на доходи за организираните престъпни групи.

Трафик на жени с цел сексуална експлоатация в чужбина се извършва основно от малки ОПГ, изградени на етнически и родово-семеен принцип. Тези групи нямат потенциал за съществено влияние върху криминогенната обстановка във Варненска област.

– установена е ОПГ с престъпна дейност – набиране на жени с цел сексуална експлоатация в гр.Варна, чрез въвеждане в заблуждение, използване състояние на зависимост и заплахи. Установени са 15 жени, които са сексуално експлоатирани в клуб за масажи в гр.Варна. Групата е неутрализирана.

установена е ОПГ с престъпна дейност – набиране и трафик на жени от България за Австрия. Групата е идентифицирана през януари 2008г. в сътрудничество с австрийската полиция. Установени са 20 жени – жертви на трафик. Извършва се обмен на информация с компетентните австрийски полицейски и съдебни власти. Групата е неутрализирана.

ЗВЕНО “ПОЛИЦЕЙСКО РАЗСЛЕДВАНЕ”

Звено “Полицейско разследване” при ОД на МВР-Варна към настоящия момент е заето на 100 %. През 2008г. бяха предприети действия за оптимизиране работата с цел недопускане просрочване на досъдебни производства, както и качествено и в оптимални срокове провеждане на необходимите процесуално-следствени действия. Продължава обезпечаването на произшествия с поддържане на 24 часови дежурства от разследващите полицаи в Районните управления и сектор “Пътна полиция”. Следва да отчетем положително наложената практика на екипност в работата съвместно с оперативните работници и полицейските инспектори. В повечето групи на звено “Полицейско разследване” работят в тясно взаимодействие с органите на Прокуратурата, като се провеждат и съвместни работни срещи за обсъждане на конкретни проблеми в работата и механизми за отстраняването им.

Образувани са общо 7418 досъдебни производства, от които 451 за престъпления в сферата на икономиката.

От така образуваните дознания, отработени и изпратени на прокуратурата са 6381.

Приключените с мнение за повдигане на обвинение са 2179 и съставляват 34% от общо приключените срещу 37 % за 2007г.

С мнение за спиране са изпратени 3024 дознания, а за прекратяване – 1177.

Освен горепосочените, през 2008 година е приключила работата и по други 3430 досъдебни производства, започнати в предходни години. От тях 823 са изпратени с мнение за повдигане на обвинение.

Образуваните бързи производства през годината са 241, а незабавните производства са 49.

През 2008г. общо 709 лица са осъдени с влезли в сила присъди /по досъдебни производства от 2008-ма и от минали години/. Ефективните присъди са 212 ; “условните” – 160 ; глобите – 67 ; пробация – 270.

Като част от общия брой на осъдените лица, присъдите за престъпления, извършени в сферата на икономиката, са 72.

По бързи и незабавни производства влезлите в сила присъди са 56, от които 6 ефективни.

ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД И ПРЕВЕНЦИЯ

Дейността на охранителния състав на ОД на МВР – Варна през отчетната 2008г. е следната :

– Охранявани масови мероприятия 2312

– Оказани съдействия на съдебните органи 3120

– Охранителни обследвания 2082

– Полицейски операции 1315

– Сигнални писма 1061

– Предупредени лица 5319

Към 01.01.2009г. по линия на ‘КОС’ са издадени разрешения за дейности с общоопасни средства на 12 864 лица. На отчет се водят общо 17 235 единици огнестрелно оръжие. Отдадени са 63 разпореждания за отнемане разрешения за дейности с огнестрелни оръжия и боеприпаси и е направен отказ за издаване на такива разрешения на 82 лица. С актове са констатирани 41 нарушения.

Към края на 2008г. 131 фирми осъществяват частна охранителна дейност на територията на региона. В тези фирми и в още 124 звена за самоохрана са ангажирани общо 5486 охранителя. Съставени са 10 акта за установени нарушения, издадени са 72 задължителни предписания и са изпратени 453 сигнални писма.

През 2008г. са конвоирани 1133 лица.

През заведението за отрезвяване са преминали 295 лица.

В Дома за временно настаняване на пълнолетни лица са били настанени общо 85 лица.

Служителите на групата за Охрана на обществения ред при Община Варна през отчетния период са съставили 3929 акта. Участвали са в охраната на 345 масови мероприятия. Оказани са 1509 съдействия на държавни и общински органи. Задържани са 155 лица, извършители на престъпления.

По линия на утвърждаване на Модела “ПОЛИЦИЯТА В БЛИЗОСТ ДО ОБЩЕСТВОТО” през годината в учебните заведения и с ученици от Варна бяха проведени редица мероприятия, организирани от ОД на МВР-Варна със съдействието и финансовата подкрепа на различни дирекции от Община Варна.

Сектор ‘СПООР и ПОММББ’

За отчетния период съставът на сектора е участвал в охраната на 127 масови мероприятия и спортни срещи.

Служителите от ‘Специализираното тактическо звено за бързи действия’ са участвали в 45 операции, при които са задържали 85 лица, извършители на престъпления и 18 автомобила.

От 01.04.2008г. екипите от моторизираното звено “Сигма” работят по утвърдени маршрути и реагират на сигнали от група “Видеоконтрол и превенция” за издирване и задържане на автомобили. За изминалия период е реагирано общо на 278 сигнала. Задържани са 43 автомобила. Отведени в РУ са 92 лица, сред които 18 лица – обявени за издирване и 39 лица, извършители на престъпления. Съставените АУАН от служители на звено “Сигма” са 355.

Служителите от взвода “Водачи на служебни кучета” през 2008г. са извършили проверки на 1917 лица. Обслужените произшествия са 20. Постоянно е участието в охраната на масови и спортни мероприятия. През месец май 2008г. в гр.Аксаково се проведе Републикански преглед на служебните кучета, където в дисциплината “Послушание” полицай Николай Пенчев Александров завоюва златен медал. През месец октомври служителите Николай Пенчев и Добрин Драганов участваха в Полицейско състезание за служебни кучета в Република Румъния, където спечелиха отборно първо място.

ПЪТНА ПОЛИЦИЯ

През 2008 година на територията на Варненски регион са регистрирани общо 7856 ПТП. От тях тежки 555 с 60 загинали и 713 ранени. ПТП с материални щети са 7301. В сравнение с предходната година броят на тежките ПТП е с 8 по-малък, броят на загиналите – с 6, а на ранените с – 1 по-малко.

На първо място сред причините за възникването на тежки ПТП е несъобразената скорост. Следват отнемането на предимство и неправилното изпреварване.

През 2008г. автоконтрольорският състав при ОД на МВР-Варна е констатирал 75 763 нарушения. Съставени са 40 531 акта и наложени 1661 глоби по фиш.

Сред по-характерните нарушения са :

превишена скорост – 8058 нарушения

управление на МПС след употреба на алкохол – 1298 нарушения

управление на МПС от неправоспособни – 3107 нарушения

неползване на предпазни колани и каски – 12887 нарушения

Чрез мобилната система за ВИДЕОКОНТРОЛ на сектор “Пътна полиция” общо са констатирани 2431 нарушения. Съставени са 2299 акта и 36 фиша.

Чрез системата за ВИДЕОКОНТРОЛ И ПРЕВЕНЦИЯ са констатирани 1034 нарушения на ЗДвП. Общият брой на съставените актове е 619, а на фишовете – 143,. За отработване са изпратени на други ОД на МВР – 235 преписки.

Към днешна дата броят на ВОДЕНИТЕ НА ОТЧЕТ ВОДАЧИ НА МПС е 292 865 т.е. с 6576 повече отколкото през 2007г.

ОБЩИЯТ БРОЙ НА РЕГИСТРИРАНИТЕ МПС на територията на Варненска област достигна цифрата 195 582.

През 2008 година са регистрирани като внос от чужбина общо 28 315 броя МПС, като 5842 от тях са фабрично нови. При регистрация и промени в регистрацията са извършени проверки на идентификационните номера на 33 627 ППС. От тях 66 нередовни МПС са задържани и предадени на РУ.

С влизането в сила на промените в Закона за движение по пътищата се създадоха условия за увеличаване на събираемостта на наложените глоби.

СИГНАЛНО – ОХРАНИТЕЛНА ДЕЙНОСТ

През 2008г. са изградени общо 210 нови обекта.

Прекратена е охраната на 153 обекта.

Към момента сектор “СОД” – ОДП Варна охранява 1600 обекта. През периода са регистрирани общо 5720 сигнала, на които са реагирали силите на сектора, а в отделни случаи и сили на РУ. За действителни нападения, включително и сигнализиране чрез паник-бутони, сигналите са 84. От тях в 70 случая са задържани 76 лица. Допуснато е 7 безнаказани нападения, а в 7 случая е предотвратено проникване в обекти.

При работа по охрана на обществения ред, самостоятелно и съвместно със силите на РУ, са задържани общо 165 лица.

Сектор ‘МИГРАЦИЯ’

През отчетния период миграционната обстановка в регион Варна се определяше от следните фактори :

Поддържаното напрежение в страните от Близкия и Среден изток, водещо до политическа и икономическа дестабилизация в региона.

Развитието на туристическия бранш в региона и изострената конкуренция между икономическите субекти в лицето на туроператорски фирми и хотелиери.

3.Лицензирането на специалности във ВУЗ от Варна пред турската атестационна комисия и възникналата възможност за придобиване легитимно висше образование от турски граждани.

Изброените до тук фактори определяха динамиката, посоката и мащабността на миграционните процеси в региона по следния начин :

1) Политическото напрежение в Близкия и Среден изток особено в Ливан и Ивицата Газа имаше за резултат миграционен натиск по линия на организирания туризъм от тези дестинации. Бяха установени лица, посетили България като организирани туристи от Иран и Ливан, които използваха престоя си в страната за осъществяване на опити за незаконно проникване на страните от ЕС. На установените лица от този контингент са издадени общо 20 заповеди за налагане на принудителни административни мерки.

2) Продължи текучеството на кадри в туристическия бранш, имащи отношение към подаването на информация в сектор “Миграция”, касаеща адресната регистрация на чужденци, което въпреки усилията ни и регулярните инструктажи по места за настаняване на чужди граждани, води до пропуски в регистрационния режим.

3) По линия на продължително пребиваващите чужди граждани, най-сериозно отражение върху миграционната обстановка оказаха увеличаващите се турски студенти във варненските ВУЗ.

ГРУПА “ Б Д С “

Най-важен приоритет през 2008г. беше завършването на ремонтните дейности по изграждане на биометрични станции за приемане на заявления с биометрични данни. През месец май приключи изцяло изграждането на площадките за разполагане на станциите за приемане на заявления за документи с електронен носител. Съставът по линия на БДС се запозна с новите указания, дадени от ръководството на МВР и съгласно разпорежданията на ГД “ОП” – МВР в група “БДС” се въведе непрекъснат режим на административно обслужване на гражданите.

Всички служители от ОД на МВР и РУ, които обслужват административно граждани по линия на български документи за самоличност, бяха снабдени с баджове. Изработени и монтирани са кутии за анкетни карти, с които гражданите ще оценяват работата на служителите, работещи на гише.

ГРУПА “ВИДЕОКОНТРОЛ И ПРЕВЕНЦИЯ”

Група “Видеоконтрол и превенция” при ОД на МВР – Варна е създадена със заповед на Министъра на вътрешните работи през месец септември 2007г.

Към настоящия момент Системата е окончателно изградена. Контролират се 12 възлови кръстовища и 10 зони за видеонаблюдение, разположени в централната част на гр.Варна, както и всичките осем входно-изходни артерии на града.

Анализът на резултатите от функционирането на системата, още в първите месеци след въвеждането в експлоатация показа, че престъпността в зоните, охранявани с видеонаблюдателни средства, е спаднала, а обстановката по охрана на обществения ред и сигурността на гражданите е подобрена значително. Наред с използването на отделни технически модули системата за видеонаблюдение даде възможност за издигане на ново ниво и на оперативно-издирвателната дейност. В резултат на обстоен анализ и вторична информация от системата за видеонаблюдение, успешно са отработени множество случаи на извършени престъпления извън зоните за видеонаблюдение, в резултат на което извършителите са установени и задържани.

В районите на обхват не са регистрирани противозаконни отнемания на моторни превозни средства, многократно е намалено уличното разпространение и употреба на наркотични вещества, до минимум са сведени джебчийските кражби и просията, значителен е спадът на нарушенията на обществения ред, налице е и подобрение в организацията на пътното движение.

Друг положителен аспект от функционирането на Системата е изключително адекватното провеждане на охранителните мероприятия в зоните за видеонаблюдение. Точната и ясна представа за моментната оперативна обстановка дава възможност за прецизна оценка и оптимално дислоциране на силите, обезпечаващи реда и сигурността.

ЗВЕНО “ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И СПАСЯВАНЕ”

През отчетната 2008г. по линия “ПОЖАРОГАСИТЕЛНА И АВАРИЙНО-СПАСИТЕЛНА ДЕЙНОСТ” са обслужени общо 3057 произшествия, с 275 повече спрямо 2007г.

Осъществени са 796 помощни операции, като броят им е два пъти по-голям спрямо 2007 година. Този факт извежда като приоритет през настоящата година да се търсят възможности да се увеличи оборудването на РУ с аварийно-спасителна техника и успоредно с това да се подобри подготовката и натренираността на служителите от дежурните смени по извършване на аварийно-спасителни дейности.

Общо регистрираните пожари през 2008г. са 2049, като отчитаме снижение спрямо 2007г., когато беше отбелязан най-висок ръст през последните четири години – общо 2206 пожара.

По време на туристическия сезон не бяха отчетени значими произшествия в прилежащите курортни комплекси и туристически обекти на територията на областта.

Пожарите със загуби са 648. Налице е устойчивост спрямо предходната година, когато са възникнали 656 пожара със загуби.

През 2008г. в резултат на възникнали пожари са загинали 3 лица и 28 са пострадали.

Сравнително устойчива през последните три години е цифрата и при т.нар. “лъжливи повиквания” – 102 през 2008г. ; 107 – през 2007г. и 106 – през 2006г.

По отрасли разпределението на пожарите със загуби е следното :

– жилищно и битово стопанство – 325 пожара /близо 10 % увеличение спрямо 2007г./ ;

– транспорт – 186 /най-голям брой за последните 5 години, което е показател и за увеличения брой МПС в областта/ ;

– селско стопанство – 58 /налице е намаление с 28 % спрямо 2007г./ ;

– горско стопанство – 10 /намаление от 65 % спрямо 2007г./ ;

– търговия – 30 пожара ;

– промишленост – 27 пожара ;

– други отрасли – 12 пожара.

По причини пожарите със загуби се разпределят както следва :

късо съединение – 134

небрежност при боравене с открит огън – 76

техническа неизправност – 62

неправилно ползване на отоплителни уреди – 23

неправилно използване на нагревателни уреди – 21

строителна неизправност – 18

самозапалване – 15

детска игра – 9

неустановени – 238

други – 52

През изминалата 2008г. по линия “ДЪРЖАВЕН ПРОТИВОПОЖАРЕН КОНТРОЛ” са извършени общо 9369 проверки, от тях :

комплексни проверки – 145

контролни проверки 5339

тематични проверки – 3715

сертификационни проверки – 170

Издадени са общо 3549 документа по линия “ДПК”. От тях :

разпореждания – 1813

сигнални писма – 44

разпоредителни писма – 96

АУАН – 232

удостоверителни документи – 571

становища по ЗУТ – 522

През 2008г. служители на звено “ПБС”-Варна са взели участие в 237 държавни приемателни комисии за строежи.

Кампанията по прибиране на реколтата на зърнено-фуражните култури беше организирана в съответствие с изискванията на нормативните актове и дадените указания от ГД “ПБС”-София.

Проверените единици земеделска техника са както следва: зърнокомбайни – 284 ; трактори – 525 ; автомобили – 129 ; сламопреси – 84 броя.

Служителите осъществяваха непрекъснат контрол по осигуряването на противопожарни ивици в житните блокове и горските насаждения. За констатирани нарушения бяха съставени 19 акта.

Без особени проблеми премина и пожароопасния сезон в горите. Благоприятните метеорологични условия и предприетите предварителни мерки по ДПК доведоха до чувствително понижаване на възникналите горски пожари.

Следваща отговорна дейност във Варненски регион е осигуряването на туристическите обекти през активния летен сезон. Наложените санкции в курортните комплекси през отчетния период са за нарушения от режимен характер.

През отчетната година служители на звено “ПБС” са участвали във всички специализирани полицейски операции, заедно с оперативните и охранителни служби от ОД на МВР-Варна, проведени с цел проверка на увеселителни и питейни заведения.

ДИСЦИПЛИНА И ДИСЦИПЛИНАРНА ПРАКТИКА

През 2008г. ръководни служители от различни нива на ОД на МВР-Варна са наложили 110 наказания на служители срещу 112 наказания за 2007г. Най-голям е броят на наказаните с "Писмено предупреждение" – 40 служителя. Следват : "Мъмрене" – 37 ; "Порицание" – 25-ма служители ; “Недопускане до конкурс за израстване в категория или степен” – 1 ; "Забележка"- 4. През 2008г. наказание " Дисциплинарно уволнение" е наложено на 3-ма служители

За постигнати високи резултати и за конкретен съществен принос при изпълнение на служебните си задължения са наградени 444 служители срещу 452 през 2007 година. Най-много са наградените служители с "Писмена похвала"-290; "Обявяване на благодарност" – 114; "Парична награда" – 20 ; "Почетен знак” – 20 служители.

 

«