« Върни се назад Публикувано на 11.03.2008 / 20:59

Масонът Стоян Чешмеджиев харизал терен на щерка си в Каварна

 

 

На 28 август 2005 година  в туристическия комплекс  “Албена” се провежда  Масонски семинар, организиран от Консисторията на Кардиналите с Велик Командир Брат Стоян Чешмеджиев 33° на тема “Ролята на Шотландския Ритуал за съхраняване на културната идентичност и национално самосъзнание на балканските народи”.

На същия семитар  е направено  съобщение за решение на Върховния Съвет 33°, писмено подкрепено от Ателиетата на Шотландския Ритуал за отпускане на сумата от 10000 /десет хиляди/ лева на Брат Митко Иванов 32° под формата на безлихвен заем за издаването на неговата нова книга “История на Българското Масонство”.

“Великият Командир” Брат Стоян Чешмеджиев е ексдиректор на Радио – Варна и бивш скандално избран шеф на БТА.

След 18 години пъплене в кариеристичната йерархия Стоян Чешмеджиев най-сетне застана пред съда, след като години наред обществена тайна в морската столица бе, че благодарение на Радио – Варна той не само посрои личния си палат, но и бе цар на далаверата.

Варненският окръжен съд  даде ход на наказателно дело от общ характер срещу бившия директор на Радио – Варна Стоян Чешмеджиев,  който бе обвинен в престъпление по служба, извършено във връзка с изграждането на предавателен комплекс в землището на с. Българево, община Каварна. В периода декември 2004 – май 2005 година във Варна и в Каварна, при условията на продължавано престъпление в качеството си на длъжностно лице – директор на Радио – Варна, “братът” Чешмеджиев е превишил правата си и е набавил облага за друго лице – Деница Стефанова, негова дъщеря, собственик и управител на „ВОТ” ЕООД.

Чешмеджиев изготвил искане от Общинския съвет в Каварна за предоставяне на терен за изграждане на предавателния комплекс. След самостоятелно проучване на района, предложил местоположението на бъдещия терен на предавателния комплекс на главния архитект на община Каварна, както и площта от 50 дка, а по-късно взел и участие в заседанието на Комисията по териториално развитие, където мотивирал съветниците с аргумента, че Българското Национално Радио е част от националната сигурност на републиката. Стоян Чешмеджиев участвал и в изготвянето на писмо до фирмата на дъщеря си за участие в конкурс за учредяване на вещно право на строеж върху общинска земя в землището на с. Българево, за изграждане на сграда и съоръжения за излъчване на програми на БНР. Такова писмо Чешмеджиев е изготвил и до втората фирма „Спорт лукс” ЕООД, участвала в конкурса на община Каварна. На всичкото отгоре Стоян Чешмеджиев е съдружник и в друга фирма с управителя на „Спорт лукс”. Последиците от престъплението по служба държавното обвинение оценява на 51 565 лв.
Съдът допусна искането на защитата на  подсъдимия Чешмеджиев за провеждане на делото по процедурата, предвидена от НПК “съкратено съдебно следствие”. При нея Чешмеджиев изцяло признава фактите, изложени в обвинителния акт, но не и вината за извършено от него престъпление. Днес в съдебното заседание подсъдимият Чешмеджиев не оспори по никакъв начин гласните и писмени доказателства, събрани в хода на досъдебното производство и се отказа от разпитите на свидетелите, сред които бившия генерален директор на БНР Поля Станчева, както  и кмета на Каварна Цонко Цонев. Съдът обаче си запази правото на тези свидетелски показания. Следващото заседание на съда е насрочено за 10 април тази година.

Стоян Чешмеджиев разбунва духовете още през далечната 1992 година. Тогава подписка на журналисти от Радио – Варна, чийто шеф по това време е той, разкрива далаверите му в радиото, източването на средства чрез ремонти и други дейности. Насрочена е дори парламентарна комисия, която да разследва Чешмеджиев, но резултатът е нулев. По това време той се отърква около синята демократична управленска върхушка както във Варна, така и на национално ниво.

Веднага следа като спасява кожата, директорът Стоян Чешмеджиев уволнява тогавашния гламен редактор на радиото Николай Илиев, един от най-яростните му опоненти и критици. Години наред Чешмеджиев е оставен да дерибейства без никакво значение коя политическа върхушка идва на власт.

Във Варна всички се чудят как така се оправя с различите политически цветове, докато не става ясно, че Чешмеджиев е виден масон. В масонството го въвежда и гарантира за него бившият шеф на Шести отдел в ДС – Варна Иван Иванов, който също е масон.

Така зидарството, в което няма политически цвят и има тотална обвързаност на интереси на всякакви странни фигури от политическия елит, не само спасява неведнъж Стоян Чешмеджиев, но и все по-сериозно го тика напред във властта.

В един момент Чешмеджиев става изключително близък до НДСВ и те го предлагат за председател на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Хората на царя настояват именно  скандалноизвестният Стоян Чешмеджиев, който преди това все пак е  уволнен като директор на БНР – Варна заради злоупотреби да оглави комисията.  За кратко Чешмеджиев беше и шеф на БТА, но след масова  стачка на служителите на агенцията подаде оставка. Тогава не друг, а жълтият министър Николай Василев казва: “Не искам да коментирам, преди информацията да е станала официална, но познавам Чешмеджиев отдавна и смятам, че е голям професионалист.  Чешмеджиев е добра кандидатура и бих го подкрепил”, каза още Василев. Освен на жълтите Чешмеджиеве е човек и на Емел Етем от ДПС и именно тя го лансира като шеф на БТА.

По времето, в което се подвизава като директор на БТА Стоян Чешмеджиев потроши близо  5 хиляди лева за костюми "Версаче",  опита се да продаде недвижимо имущество на агенцията и да закупи телевизионна техника, с която да модернизира телеграфната агенция.

Само благодарение на непримиримостта на журналистите от агенцията, той бе принуден да подаде оставка.

Самозабравеният масон след скандалната сделка с терена на дъщеря си е уволнен и като директор на Радио – Варна. Веднага след това обаче той е приютен от “Алфа радио”, което е собственост на ТИМ холдинг. Там отново му дават ръководно директорско място, назначават и брат му. Не след дълго и тимаджиите се разделят с “великия брат” масон.

Общинският терен, който е закупен от дъщерята на Чешмеджиев се намира на стотина метра от морето. В долния му край се намират известната мидена ферма и ресторант "Дълбока". Край терена минава нов асфалтиран път и има паркинг, построен по царски проект и свързващ "Дълбока" с Каварна и нос Калиакра.

Така Великият комбинатор най-после е на път да си почули заслуженото. Разбира се, ако и този път не е намерил вратичка в правораздаването. Самото му “смирено” примиряване на “бързо съдебно производство” вече мирише на сделка.

А знаем как завършват сделките в съда.

 

Веселина Томова

 

«