« Върни се назад Публикувано на 29.12.2008 / 9:38

Магистрат осъди Комисията по досиетата

 

 

На 26 юни тази година комисията оповести имената на съдиите, сътрудничили на бившите структури на Държавна сигурност. Тогава бяха споменати три имена на съдии от Варненския съдебен район. Според комисията, данни за сътрудничество са установени за Владимир Георгиев – съдия в Окръжен съд – Варна, Костадин Бандутов – председател на Районен съд – Провадия и на Илия Пачолов – зам.-председател на Апелативен съд – Варна. За разлика от първите двама, които бяха обявени за агенти, Пачолов бе посочен като съдържател на явочна квартира, а той самия за сътрудник на Икономическия отдел на МВР – Варна – ДС, с псевдоним “Юрист”. Тогава в изявление за медиите Пачолов обясни, че като явочник го е посочил негов близък, който е бил щатен служител на ДС, като по този начин той го е вербувал без да знае. Щатния посочил апартамента, който Пачолов строял през 1985 г., като квартира, макар че къщата била готова 86-а, обясни тогава Пачолов за “Позвънете Новини”.

“На 17 декември първоинстанционния съд – Административен съд София – град се е произнесъл по заведената от мен жалба. Аз получих копие от определението два дни по-късно. В определението си те са записали, първо, че няма как да е имало явочна квартира, след като апартамента ми е бил още в строеж.

Второ, че аз не съм знаел, когато името ми е било вписано като явочник и трето – абсурдно е да е имало някава дейност в подобна квартира. Тоест, след като са анализирали доказателствата, които им представих, магистратите са се съгласили с моето становище”. Това обясни за “Позвънете Новини” съдия Пачолов. Той допълни, че съдът е разпитал и “вербовчика”, който обяснил, че не е имало такава квартира. “Неясни са ми още мотивите му, защо ме писал като явочник. Не мога да кажа, че се радвам от решението на съда, понеже когато ти очернят името, нещата са трудно поправими. Все пак изпитвам морално удовлетворение”, каза Пачолов. Той обясни, че до съд се е стигнало, след като комисията по досиетата, не анулирала сам своя акт, когато той им предоставил доказателства, оборващи твърденията им. “В Законът има един чл. 28, по който комисията може да анулира свой акт, когато са налице достатъчни доказателства, които го оборват. Даже не съм искал комисията по досиетата да се самосезира, лично им изпратих доказателствата. Нейният председател Евтим Костадинов обаче не ги предоставил за разглеждане на комисията”, заяви съдия Пачолов. По неговите думи Костадинов му казал, че явочната квартира можела да бъде не само апартамента му, а и работното му място, което по това време е бил Варненският районен съд, където е делил една стая с настоящия съдия от Административен съд – Варна, Йова Проданова – Хаджолян. “Това обаче няма как да стане, понеже има една заповед от 1975 г. на тогавашния министър на вътрешните работи Димитър Стоянов, в която се казва, че явочни квартири не може да има в съдилищата. Тази заповед е скеретна и аз се запознах с нея понеже точно комисията я приложи в съда”, каза още съдия Пачолов. Той добави, че е завел и второ дело срещу комисията – че не е анулирала акта и се е наложило да се стига до съд.

 

Орлин Филиповски

В. “Позвънете”

«