Лидия Шулева и Румен Петков начело на музея на виното
Идеята за музея, който се намира буквално в истинска пещера, е на Пламен Петков, президент на „Шато Кайлъка”. Преди той и кметът Зеленогорски да прережат тържествено лентата на този оазис на виното, беше даден и старт на гроздобера в един от най-големите гроздови масиви край града.
Музеят на виното е плод на дългогодишен труд на български и френски архитекти, енолози, експерти от плевенската Панорама и Историческия музей. Градът се счита за първия център на винарската индустрия в България. Още през 1890 г. тук е открито първото професионално училище по лозарство и винарство. През 1902 г. е създаден и първият Национален институт на виното у нас. Новият музей на виното ще бъде място, където посетителите ще могат едновременно да закупят и дегустират над 7000 бутилки вина, обясниха домакините вчера. В музейната енотека има вина от 30- до 90-годишни. Част от колекцията са и 6 хил. бутилки съвременни вина от всички марки и райони на страната. В пещерата могат да се видят 100 бъчви от френски дъб, древни съдове за производство на вино, косери за рязане на грозде, ритони и фиали за пиене на божествената напитка. Всички тези неща правят музея уникален и безспорно интересен.
В Музея на виното всеки посетител ще може да влезе срещу билет от 6 лв. При група от 6 души има отстъпка – общата цена е 12 лв.
Afera.bg