« Върни се назад Публикувано на 02.03.2017 / 20:32

КЪДЕ ПОТЪНАХА ПАРИТЕ ОТ САНИРАНЕТО?!

саниранеНа 16 януари АФЕРА публикува: Я ДА ВИДИМ ДАЛАВЕРАТА СЪС САНИРАНЕТО! ПРОСТА СМЕТКА: НА ВСЕКИ 3 ВЛОЖЕНИ ЛЕВА, 2 СА УСВОЕНИ НЕПРАВОМЕРНО!

Днес продължаваме темата:

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,  УВАЖАЕМИ  Г-Н МИНИСТЪР НА МРРБ ,

Правя следното допълнение  към изпратените  от мен материали. Днес в пресата ексминистър Павлова заяви, че там където са направени неправомерни разходи при санираните, парите ще се плащат  от кметовете /разбирай бюджетите на  общините/.

Такива разходи, които нямат нищо  общо със санирането и  енергийната  ефективност са направени  при санирането на двата блока в гр. Твърдица.

саниранеПосочвам конкретни  разходи , който нямат нищо общо с енергийната ефективност:

1. Във всички апартаменти от двата блока  е направена  инсталация и са монтирани домофони.

2.Изградена  е  инсталация до всеки  апартамент, с цел да може дистанционно от апартаментите да се  извършва  отваряне на входната врата  на съответният вход. Става въпрос за общо  7 входа  от двата блока и 94   апартамента.

3.Монтирани са пожарни щрангове във всеки вход.

4.В  единият блок са монтирани на стълбищните парапети метални тръби и на самите входове по подовете е поставен гранитогрес .

5.Монтирани са окачени тавани по стълбищата на всички  етажи на седемте входа  от двата блока.

6.Считам, че укрепването на колоните с метални планки на южният блок  е също неправомерен  разход.

саниранеВярвам, че ще направите проверка по посоченото , както  и по предоставената  от мен  информация за други нарушения /неподменени дограми и санирани предварително  апартаменти/.

С уважение

ИНЖ. МЕТОДИ МЕТОДИЕВ

На вниманието на Министъра на РРБ – гр. София

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,

През 2016 г. в община Твърдица се извърши санирането на два блока. Същото завърши  есента.

Изхождайки от сключеният договор за санирането на двата блока правят впечатление следните факти :

1.Договорите за възлагане на санирането са сключени от кмета на община Твърдица на 30.10.2015 г. Общата стойност за санирането на двата блока по този договор е 2 436700 лв. без ДДС.

2.В първият блок /ул. „Княз Борис I“бл. 73,74 и 75/ има 50 апартамента.Стойността за санирането на блока по договор е 1 323 925 лв. без ДДС.

3. Във вторият блок /ул. „Княз Борис I“бл. 52, вх. А, вх.Б и вх. В/ има 44 апартамента и партерен етаж с магазини. Стойността за санирането на блока по договор е 1 114 925 лв. без ДДС.

Информацията за този договор е изпратена от кмета на общината до АОП с № 6358 на 24.11.2015 г.

При положение,че половината от тези суми по договора, са за закупуване на материали и суровини за санирането, то имаме още около 240 000 лв. ДДС. Така общата сума за санирането на двата блока достига 2 680 000 лв. Разделяйки тази сума на броят на санираните апартаменти , получаваме усреднена стойност за апартамент в размер на 28 500 лв. с ДДС .

Това е нереалистична стойност за извършеното саниране на един апартамент. Според кмета на  общината това  е реалната стойност. Не мисля  така!  Знам, че по документи всичко ще е изрядно, но това не значи, че стойностите за санирането не са завишени поне двойно.

Реалните сметки показват, че средната стойност за санирането на един апартамент с включени материали с ДДС, труд, осигуровки, печалба за строителя в размер на 20%, проектиране и издаване на технически паспорт не надвишава 10 000 лв. Този стойност за саниран апартамент се доказва и от думите на Б. Борисов, че те са направили безвъзмезден подарък на хората от тези блокове в размер на 10-12 000 лв.Тук не коментирам, че това е дискриминация спрямо останалата част от българският народ, с чиито пари се върши прословутото саниране. По-този начин се настройват едни наши съграждани срещу други такива.

Тук имам и още един въпрос- намалена ли е стойността на санираните блокове, с толкова, колкото е стойността на санираните преди това от собствениците апартаменти? Реално има апартаменти на които не е сменяна и дограмата, защото собствениците им я бяха сменили преди това.

Отбелязвам и факта, че партерният етаж на вторият блок изцяло е съставен от магазини. Не знам дали програмата за саниране позволява да се извърши санирането на тези обекти за сметка на държавата.това е въпрос , който следва да намери своят отговор.

Според кмета,  сумите са реални и са платени. Ако това е така, една проста сметка сочи, че значителна част са усвоени неправомерно, чрез завишена себестойност на материалите  и труда!

Приложено ви изпращам договора за саниране предмет на настоящото ми писмо! Договорът ТУК: SAN8

От  приложените  снимки се вижда, че голяма част  от  дограмите на блока са подменени  от собствениците преди санирането.

В първият блок /ул. „Княз Борис I“бл. 73,74 и 75/ преброих, че  не по-малко от 60 бр. от прозорците не са подменяни. Това  е  около 30% от общият  им брой. Отбелязвам, че 10-12% от  апартаментите бяха  санирани  от собствениците  им с 5 см. изолация. Върху тази санировка ,  само  беше добавен  втори пласт  от  още   5 см.

Подобна  е ситуацията  и със северният блок -ул. „Княз Борис I“бл. 52, вх. А, вх. Б и вх. В.

Интересното е,  влизат ли посочените  дейности   в плащанията към фирмите? Казано накратко платено ли  е за нещо, което не  е направено?

Посочените два блока са масивни тухлени и със здрава мазилка. Защо не бяха санирани панелни блокове, който са в  окаяно състояние?Може би тук е важно да се  отбележи, че в единият блок живее зам. кмета по строителството . Съпругата му, както  и той се занимават  с проектиране. Изготвените  от тях проекти се  предоставят на фирми  , с които те работят. Коментира се, че бащата на съпругата на зам. кмета работи в МЗХ и съдейства да се  одобрят проекти  изработени  от дъщеря му  и  зет му. Ако  това  е така имаме конфликт на  интереси.

Считам, че  е необходимо да се назначат  независими  вещи  лица, които на място:

– да  оценят колко струва  извършеното  при санирането на двата блока ;

– да определят намалена  ли  е стойността на  ремонта с цената на посочете  подобрения от собствениците /сменени дограми и направена санировка/;

-извършени ли са всички  дейности описани в  проекта във всеки  апартамент и  ако не са, да се каже платено  ли е въпреки  това  за тях / примерно скрити ли са тръбите за ВиК с куфари  от гипсокартон във всички апартаменти, поставени ли са всички  подпрозоречни дъски и др./

Една средна  сметка за цената на извършените  дейности за един апартамент показва следното.

1.За  апартамент  средно санираната  площ /стени и таван на мазите/ – 60 кв. м.

Цената  за полагане на  кв.м  изолация /25 лв. материали , труд 25 лв. и печалба  20%. Общо 60 лв. ЦЕНАТА ЗА  АПАРТАМЕНТ Е    3 600 ЛВ.

2.Подмяна  дограма – между 1500-2000 лв. за  апартамент /качеството   е ниско/.

3.Хидроизолация  покрив  от 1000 кв.м.  – 50 000 лв. – материали , труд и печалба.  За апартамент 1 000 лв.

4.Подмяна ПВЦ тръби за  отпадни води /около  6-8 м. за  апартамент/  и за питейна вода вертикален водопровод. Средно  около 500 лв. за   апартамент.

5.Коридори – осветление, окачени тавани,  боядисване, домофони, др. – 50 000 лв. Средно  1000 лв. за  апартамен.

6. Укрепване   колони – състои се в  опасването  им  от  четири реда планки чрез заваряване през 50 см. Планките са с дебелина  5 мм и ширина 12-15 см. Цената за  тази дейност не  може да  е по-голяма  от 70-80 лв. за колона /около  2 колони за апартамент/.

Общата стойност  за  ремонта на  един апартамент /1, 2, 3,4,5 и 6/ възлиза на 8 250 лв.

Обследване, проектиране и паспорт за  енергийна  ефективност /ако  има паспорт/ – 1000 лв. за апартамент.

Получената  реална цена  е приблизително около  9 250 лв. Закръгляме  я на  10 000 лв. за  апартамент.

По договора за първият блок /ул. „Княз Борис I“бл. 73,74 и 75/ имаме, че  цената за  апартамент  е 26 000 лв. без ДДС. С  ДДС цената  достига 31 000 лв.

Въпроса е  реална  ли  е тази  платена цена? Ако не  е  реална , къде са  потънали  парите  между  действителната стойност  и платените пари?

Знам, че по  договор и документи всичко  ще  е  изрядно, но си позволявам да твърдя, че реалната стойност на посоченият ремонт не надхвърля  посочената  от мен сума!

Поздрави:

ИНЖ. МЕТОДИ МЕТОДИЕВ

«