КОЙ ЛОВИ РИБА В МЪТНАТА ВОДА…
Въпросът, който задавам в заглавието, е по-скоро риторичен. Той изплува в съзнанието ми, след като се запознах детайлно с решенията на комисията по култура към Общинския съвет за финансирането на т. нар. „творчески“ проекти, което се случи през месец Април и Май. Пристъпвам към този разбор на фактите с чиста съвест, защото нямам лично отношение към нито един проект, но претендирам, че имам достатъчно познания и опит в тази материя.
И така. Докато управлението на Варна буквално е блокирано заради липсата на кмет и паразитния Общински съвет (ОбС), една малка комисия, безотговорно към творците и доста отговорно към себе си, за втора поредна година раздаде както си иска 180 хил. лева от джоба на варненските данъкоплатци.
Лъжата е изписана още в представянето на членовете на комисията (бел. ред.: списък с членовете на комисията е публикуван под материала). Реално тя е съставена от петима щатни служители на Дирекция „Култура”, един член на ресорната комисия при ОбС и трима външни независими специалисти. Тъй като преди месец честта временно да оглави Дирекция „Култура” се падна на бившата й секретарка (която освен от липса на подходящо образование страда и от остър дефицит на творческо виждане), то по най-некоректен и манипулативен начин двама щатни членове на дирекция „Култура” са представени като „независими експерти” (бел. ред.: вижте боуднатите имена в списъка на независимите експерти под публикацията). Съвсем отделен е въпросът защо като външни такива са поканени двама специалисти по изобразително изкуство и един по реклама, а литературата е лишена от свои арбитри.
Преминаваме обаче към по-интересното – „отстрелването” на онези проекти, които по презумпция не трябва да получат право на разглеждане. Всеки, който поне веднъж е кандидатствал с какъвто и да е проект, е бил наясно, че по „административни причини” се съкращават именно онези (проекти), които реално имат шанс да бъдат номинирани. Най-честата причина, която се изтъква, е „грешка в бюджета” , което, убедена съм, не означава грешка в събирането на сумите, а по-скоро несъответствие между доказване на сумата за собствено парично участие и проекта. Да, ама НЕ ! Защото НИКЪДЕ, ПО НИКАКЪВ НАЧИН не е посочено от къде идват въпросните 10% самоучастие – от общата стойност на проекта или 10% от исканата сума… Абсолютно некоректно и неправилно изискване, което е спънало и дисквалифицирало по-голямата част от кандидатите още на първи тур. Два други „мотива” предизвикаха у мен твърде полюсни настроения – „отхвърлен поради използване на миналогодишния формуляр” и „неправилно посочен приоритет”. Това е истинско безумие! Защото единственият приоритет на програмата е „КУЛТУРА плюс ВАРНА”! Останалото са измислици и преценки на скудоумници.
Сега да разгледаме и одобрените проекти, в които прозира едно от най-порочните явления в работата на тази комисия – финансирането и подкрепянето на неясните цели на крупни столични кандидати, които изведнъж „залюбват” Варна и най-вече нейния културен бюджет. Фондация „Култ.бг”, Фондация „София за култура и изкуства“, „Бигнатов Студио Ню Йорк”, „Пасифик студио” – това са избраниците на нашата комисия, която харчи парите на варненци, предназначени именно за ВАРНЕНСКИТЕ ТВОРЦИ! Забележете само, за 2012-та „Пасифик студио” е получило от Община София сумата от 13 500 лева за почти същия проект, за който финансиране ще им отпусне и Община Варна. Фондация „София за култура и изкуства” е получила само за тази година 200 хил. лева за реализиране на същите проекти. Между тях е и спектакъл с „революционното” име „Наркотиците ме поддържат жив”, който ще гостува във Варна срещу „скромната” сума от 9 хил. лева. Ако „експертите” от комисията са поне малко заинтересовани, просто могат да се допитат до Чичко Гугъл и да видят с какви пари от дарения разполага въпросната фондация, кой стои зад нея и прочие прелюбопитни „подробности”.
Недоумение будят и два одобрени проекта, отправени към децата и хората в неравностойно положение. Не мога да проумея какво правят те в приоритетите на културата… За сведение на комисията специално за тези цели има проекти в раздел „Младежки дейности” и „Социални дейности и превенция” на Община Варна.
Грубо и доста пристрастно е решението за финансиране на два проекта, които отдавна са завършени. Става дума за Аладжа манастир, за който в предишния мандат на няколко пъти се наливаха по няколкостотин хиляди лева за различни „творчески” опити, както и книжката „Кметовете на Варна” – този път на издателство „Славена” с автор придворната пиарка (Виолета Тончева) на директорката на ТМПЦ и шефка на културната комисия Даниела Димова. Нищо лично, но само ще припомня, че през 2010 година издателство „Морски свят” издаде енциклопедия със същото име.
Недоумявам и какво отношение имат към културата на Варна графитите на фара в Шабла, както и италианската народна песен в творчеството на Верди – в какви културни приоритети на морската столица се вписват те?! Поставям въпроса и дали е допустимо кандидатстването на проект от афиша на ТМПЦ през частната формация на Стоян Радев?
Черешката на тортата безспорно принадлежи на проекта „Създаване на система за наблюдение и оценка на качеството на фестивалите във Варна”, което е меко казано нелепо – имайки предвид тоталната липса на стратегия за културното присъствие на Варна и изначално неизяснените необходимости и творчески приноси на почти всички културни събития в морската столица!
На онези, които изобщо не са влизали в кухнята на артсъбитията в нашия град, ще кажа, че решенията на културната комисия за творческите проекти са изключително пристрастни, необективни, лишени от мотивирани откази и най-вече – робуват единствено и само на личните интереси на няколко от членовете на комисията. А към тях отправям моето най-искрено послание и пожелание – „Няма да е все така! Trust me…”
Евгения Александрова*
*Авторката на материала е бивш общински съветник във Варна, член на ПК „Култура“, мандат 2007-2011, съорганизатор на медийния форум „Зона Арт“, който се провежда под егидата на Международния център по изкуствата „Русалка“
Състав на експертната комисия:
Председател: Десислава Георгиева – директор на дирекция „Култура и духовно развитие”, Община Варна;
Секретар: Станислава Генкова – експерт „Културни програми и проекти” в отдел „Фестивали и проекти” към дирекция „Култура и духовно развитие”, Община Варна;
Даниела Иванова-Димова – председател на ПК „Култура и духовно развитие”, Общински съвет – Варна;
Виолета Иванова – счетоводител в дирекция „Култура и Духовно развитие”, Община Варна;
Независими експерти:
Дора Дончева – куратор, галерист, културен активист и журналист в сферата на културата, организатор на широк спектър културни събития от различни видове жанрове, директор „Програми“ във фондация „Рая Георгиева“;
Георги Филипов – издател, специалист реклама;
д-р Кремена Цанкова Маркова – художник, преподавател в катедра „Индустриален дизайн”, Технически университет – Варна;
Ганчо Ганчев – музикант, диригент, експерт „Оркестри и ансамбли”;
Красимира Дишева – експерт „Градски празници и чествания“;