Как хайдути, облечени с власт, затриха „Хайдушка среща”
Андрияс Енгибаров съгласно договор за приватизационна продажба е собственик на ресторант „Хайдушка среща” в курорта Златни пясъци. „Хайдушка среща” е разположен в централната част на Златни пясъци, между ресторант „Ялта”, хотел „Синигер” и хотел „Чучулига”. Към закупения имот съществува път /подход/ откъм северозападната част на имота, който позволява ресторанта да се зарежда с хранителни продукти и да се изнася сметта.
Според приватизационния договор, с който „Златни пясъци”АД става собственик на туристическия комплес, договор, който така и не вижда бял свят в общественото пространство по времето и след времето на управлението на Иван Костов, именно частното дружество става собственик на цялата инфраструктура на комплекса – улици, пътища, алети и тротоари.
През 2005 година по дело 2771/2005 година при решение на Върховния администратиен съд всъщност лъсва истината, че при приватизацията на Златни пясъци на частното дружество „Златни пясъци” АД, доминирано от Славчо Христов, е продадена и цялата държавна инфраструктура на туристическия комплекс.
През септември 2007 година откъм северната част на ресторант „Хайдушка среща” започва да се строи. При извършането на тези строителни дейности е унищожен пътя и подхода към имота на Андрияс Енгибаров.
Строителните дейности, всъщност са строеж на нов хотел. Разрешението е издадено от Община – Варна без изобщо да се мисли защо е затрит пътят и без да има изискване към „новите строители на България” да възстановят подхода.
Енгибаров пише жалби до Община – Варна и до РДНСК – Варна, в които алармира, че единственият същестувавщ път към имота му – ресторант „Хайдушка среща” е унищожен незаконно. Така той не може да зарежда заведението си и то на практика става абсолютно неползваемо.
От Община – Варна отговарят, че са направили проверка и установили, че съществуващия хотел „Синигер” бил съборен и е започнал нов строеж на хотел.
Общината си измива ръцете с дружеството „Парк-строй Златни пясъци” ООД, които стопанисвали улиците, алеите и инфраструктурата на Златни пясъци и те можели да решат проблема с унищожения път.
От Община – Варна обаче не обелват и дума как така са дали разрешение за строителство на новия хотел, при положение, че се унищожава път, и че той се намира в непосредствена близост до имота на Енгибаров. Общината не дава обяснение и дали изобщо има общ устройствен план на територията.
РДНСК – Варна също установява, че съществуващия до този момент хотел „Синигер” е срутен и на негово място ще се строи нов хотел.
Енгибаров получава отговор и от Дирекция „Национален строителен контрол” – София, която също потвърждава, че са унищожени зелени площи и път.
След всички получени становища, собственикът на „Хайдушка среща” отива на срещи с представители на дружествата „Златни пясъци” АД и „Паркстрой Златни пясъци” ООД, които го уверяват, че пътят към имота му ще бъде въстановен до започването на летния туристически сезон през 2008 година.
През ноември 2007 година Енгибаров отдава под наем заведението си на фирма „Джаксан”, с която се договаря чрез писмен договор, тя да стопанисва заведението „Хайдушка среща”. Заведението е с търговска площ 600 квадрата с масивни сгради – кухня, битови помещения, склад. Енгибаров отдава заведението за три години с годишен наем от 60 000 евро.
В началото на сезона обаче наемателите уведомяват Енгибаров, че развалят договора, тъй като път към „Хайдушка среща” не е построен и на практика до заведението не може да се стигне. То остава като в капан от новостроящия се до него хотел. Договорът е развален, а Енгибаров връща капарото.
„Хайдушка среща” остава през целия летен сезон и до този момент „зазидан” и път /подход/ към него не е построен от страна на „Златни пясъци”АД, което стопанисва и трябва да се грижи за инфраструктурата на комплекса.
Енгибаров изпраща покана до „Златни пясъци” АД и „Златни пясъци Паркстрой” ООД, с която изрязява претенциите си към тях да му бъде изплатено обезщетение на стойност 60 000 евро заради това, че е понесъл загуби от туристическия сезон, и че се е наложило да развали договора си за наем. И двете дружества отговарят, че отказват да да платят подобно обезщетение.
Така се стига до съдебно дело, което тече и в момента, и с което Енгибаров съди „Златни пясъци” АД и „Златни пясъци Паркстрой”ООД.
Междувременно, докато си търси правата и на чорбаджиите на „Златни пясъци” АД им става ясно, че Енгибаров няма да се откаже от мястото си, собственикът на „Хайдушка среща” опитва и другата страна на „тоягата”.
Изведнъж Енгибаров е засипан от данъчни проверки, от проверки от НАП и от … проверка на БОП – Варна. Местните антимафиоти, вместо да борят организираната престъпност, месеци наред се занимават с това как е внесъл Енгибаров автомобил от Германия, при положение, че синът му играе футбол в тази страна.
Натискът е повсеместен.
Проверките излизат на чисто, но никой от НАП не си прави труда да провери например доходите на строящите мега-хотели на Златни пясъци и този, който запушва „Хайдушка среща”.
Всъщност, на Златни пясъци малцина знаят истинските собственици на хотелите.
В началото Енгибаров на едно общите събрания на акционерите на приватизираното Златни пясъци наивно взима думата и поисква да седнат с тях собствениците на останалите крупни хотели в комплекса. Моментално е сръган от виден туристически бос: „Ти какво искаш, да дойдат тук Костов, Маджо или Доган. Как си го представяш?”.
На практика Енгибаров няма как да ползва вече собсвеността си – заведението „Хайдушка среща”, защото към него няма път, благодарение на мераците на мощни нови хотелиери. Кого по напред да съдя – пита той – „Златни пясъци” АД, които са собственици на инфраструктурата, или Община – Варна, която е издала разрешението за строителството?
Дори и да му построят път, след като под носа му цъфна нов хотел, той няма как да експлоатира заведението си, тъй като моментално ще завалят жалби за шум.
Енгибаров твърди, че ще се бори за собствеността си докрай.
В същото време Община – Варна без да има цялостен план раздава разрешения за строителство без откат, а когато се стигне до подобен казус, си мие ръцете, че туристическото дружество „Златни пясъци” АД държало цялата инфраструктура на курорта.
Което всъщност го прави и феодално владение на Славчо Христов и сие.
Afera.bg