« Върни се назад Публикувано на 27.01.2012 / 18:14

Как да се оправи бардакът МВР. Грузинският опит.Част 2

 

 

В контекста на назрелия гноен цирей, наречен МВР, пускам статията на Николай Коварски "Ред по грузински.Как да създадем ефективна държава от нищото: грузинският опит за реформа на правоохранителните органи", публикувана в руския "Forbes"

 

Първата част –> Как да се оправи бардакът МВР. Грузинският опит

 

Ред по грузински

 

Как да създадем ефективна държава от нищото: грузинският опит за реформа на правоохранителните органи

 

Патрулът обикновеносе състои от двама полицаи, но те постоянносе сменят, така че няма постоянни двойки. Ако полицай забележи, че партньорът му е извършил неприемлива постъпка или престъпление, той е длъженда доложи. В противен случай го заплашва затвор, още повече, че колегата му можеда се окаже поредната "подстава" на т.нар. Генерална инспекция – специално поделение в състава на МВР. В него работят около 100 човека, които всекидневно измислят рафинирани начини за ловене на "предателите" в системата, т.е. на хората от МВР, извличащи страничен доход от работата си, извършващи престъпления и правонарушения, търгуващи с нелегитимни силови услуги. "Подставите" могатда варират от "пияни" водачи, грубо нарушаващи правилата за движение по пътищата, а след това провокиращи патрулните към подкуп, до "бандити", работещи по сложни схемии за доставки на оръжие и наркотици. Инспекцията работи с "подстави" в борбата с коруцията и в други ведомства – от фалшиви "родители", искащи срещу рушветда устроят чадото си в чужбински университет до ужкимски "купувачи" на вино менте.

В резултат на работата на Генералната инспекция държавният апарат непрекъснато и последователносе чисти от корупция. В първите години от реформата от МВР бяха уволнени или отидоха в затвора няколкостотин души.Сега по думите на министър Мерабашвили месечно арестуват или уволняват 2-3 служители.

 

Попитах един служител  на инспекцията не му ли е тежко да подвежда колеги,да ги провокира към престъпления, а след товада ги праща в затвора.

 

Той ми отвърна – "Аз прочиствам нашата система от предатели исе гордея с работата си". Крайният резултат е, че вече почти няма случаи на "покриване" на полицай-нарушител от началника или колегите му. Ако стане ясно, че някой върши престъпление, целият му екип започвада го разработва. В началото с подобно разработване наказваха цели поделения. Днес това не съществува. "Хората станаха нетърпими към подобно поведение на колегите си и ги осъждат", обяснява министърът.

Криминалната полициясе освободи от дейностите по предварителното следствие и дознание. Редът за започване и приключване на углавни дела е максимално опростен. Променисе и длъжностната структура – няма следователи, а няколко ранга детективи. МВР няма правода се занимава с икономически престъпления. Тази функция е предадена към специално звено в Министерството на финансите – финансова полиция.

 

Ликвидацията на професионалните престъпни босове

 

[Така превеждам руското понятие "воры в законе", можеда не е перфектно, но не знам друго адекватно – бел.моя] Съвършено ме порази една особеност на реформата – практически пълната ликвидация на обширната и твърде влиятелна в миналото прослойка на професионалните престъпни босове. Грузинските босове са институция, формирана преди десетки години, чието влияниесе простирадалеч извън границите на републиката. Идвайки на власт, новото правителство веднага разработи ново антимафиотско законодателство, по-голяматачаст от което беше взаимствана от италианците и американците. Започна лов на професионалните престъпни босове, в резултат на който днес на територията на Грузия останаха около десетина такива. Те лежат в затворите. "Всички наши босовесега са или у вас [в Русия – бел.моя], или в Европа", обяснява Мерабишвили.

Организираната престъпност есериозен елемент в обществения живот на всяка страна, още повече в страна с такъв особен манталитет като Грузия. Запитах министъра "Как се решихте? Това е опасно, сложно, а и грузинците винаги сасе отнасяли към своите професионални престъпни босове с особен пиетет". Министърът ми отговори простичко "Не искахмеда делим властта с никого".

 

С босовете работеха твърдо, понякога даже жестоко.

 

"В някои случаи, особено когато ставаше дума за тези, които държаха общата престъпна каса, приемахме за възможно в случаи на съпротивада не ги залавяме живи", отбелязва министърът. Престъпният бос можеда получи присъда само за това, че е бос – когато го признае или когато за това има свидетелски показания. Въведени са драконовски мерки срещу помагачество на босовете; за тези, които контролират общата престъпна каза; и просто за недонасяне за среща с тях.

В резултат на всички тези мерки, особено на разрушаването на солидната корупционно-професионална база на уличната престъпност, за няколко години броят на престъпленията, особено уличните и насилствените, намаля няколко пъти. Нивото на престъпността в Тбилиси е сравнимо с европейските градове с неособено висока престъпност. Разкриваемостта е 30-35%, което също съвпада с европейските показатели. "Ако някой ви говори, че те разкриват 60 и повече процента от престъпленията, значи ви лъже", казва министърът.

Едно от технически правилните решения на реформата е повсеместното поставяне на остъклените участъкови полицейски управления. В тези прозрачни помещения, за радост на гражданите, можещи с очите сида видяткак работи полицията,се намират полицейските участъци.

 

МВР рязко съкрати хартиения документооборот. В системата функционира електронен оборот на дументите, което позволи качеството на работатада се повиши в пъти.

 

"Не успяхмеда цифровизираме само 5% от документите, свръхсекретните", обяснява министърът, "всичко останало е в полицейската мрежа, програмата разпределя документите по служителие, с възможностда се проследявакак се изпълняват задачите, с норматив за времето на отговор и автоматично архивиране." ътрудноиците

Отделен въпрос е полицейската отчетност за престъпленията. Не я премахнаха, но престанахада я смятат за основен критерий за работата на МВР и служителите му.

Много работа легна върху Генералната инспекция, нейните служители постоянно "подлагат на изпит" низовите поделения. Например като обикновени граждани идват в районното и искатда се заведе дело по дребни поводи, за които по-рано никой не би и разговарял,да кажем кражба на мобилен телефон. Отказът от възбуждане на дело заплашва полицая с углавна отговорност,да не говорим за уволнението и санкциите, затова броят на възбудените дела рязкосе повиши. Но понеже броят на делата вече не е основен показател за работата, полицаите сами започнахада работят по тях много по-активно.

Значителначаст от функциите на министерството, особено свързаните с взаимоотношенията с гражданите е аутсорсната и комерсиализирана. Функции като издаването на свидетелство за правоуправление, на регистрационни документи за автомобилите, техническите прегледи са прехвърлени къмСервизната агенция на МВР и са подчинени на твърд регламент (включително и в сроковете). За освобождаване на автомобил от митницата, техническият му преглед и издаването на документи и номер нормативът е 20 минути.

В миналото останаха "тузарските" автомобилни номера, буркани имат само няколко правителствени автомобила. Номератасе получават от компютър. При това срещу заплащане можешда поръчаш всякакъв номер, стигада е уникален ида съдържа които ида е 7 символа. Няколкото опита за издаване на "тузарски" номера на избрани бяха осуетени твърдо – включително с уволнение на въпросните служители и шефове на съответните отделения.

 

Също така под страх от уволнение е забранено чиновницитеда бъдат обслужвани по специален ред. Лично наблюдавах как на опашката за номер стои заместник генералният прокурор на републиката.

 

Благодарение на новата система за регистрация двама души от различни градове могат, безда се срещат,да осъществят покупко-продажба – сделкатасе извършва чрез терминалите на Сервизната агенция.

Когатосе реформираше системата на КАТ, мнозинасе опасяваха, че тя ще доведе до нарастване на автомобилните кражби (една от основните сфери на престъпния бизнес). Но в същото време МВР започна и борбата си с организираната престъпност, за която писах по-горе, специално акцентирайки върху автомобилните кражби. Миналата година в Тбилиси бяха откраднати… 0 (нула) автомобила.

 

Невена Гюрова

http://semkiibonbonki.blogspot.com

 

«