“Ислямска конференция“ финансира втората джамия в София
– Г-н Хафъзов, на какъв етап се намира проектът за строителство на втора джамия в София?
– Имаме такъв проект. Той е съвместен с „Ислямска конференция“. На този етап мога да ви кажа, че ние имаме закупена земя.
– Колко декара?
– 27 дка, от които 7 дка са отчеждуни в обществена полза, но не са получили
съответното обзщетение за отнетата земя. От тези 20 дка имаме право да застрояваме 60 процента от земята, като етажността на сградите е допустима до три метра. Нашето желание е те да бъдат поне 5 етажа.
– Искате пет етажа на джамията ли?
– Да, 5 етажа, тъй като част от земята вече е отчуждена и ние вече не можем да
ползваме всичките 27 дка.
– Кой е определил етажите на всички сгради да бъдат 3 етажа?
– Доколкото знам-скицата на района. Тя позволява да бъдат само на три етажа.
– Искате сградите на бъдат 5 етажа. Какво смятате да предприемете?
– Сградите, които предвиждаме и желаем те да бъдат по-високи, за да бъдат достъпни за повече хора.
– Колко са средства са отделени?
– Значи не са отделени. Ние след определена дейност получаваме пари от организация „Ислямска конференция“. Засега сме получили единствено пари за закупуването на земята.
– Колко пари сте взели?
– Това не мога да ви спомена. Значи за всяка извършена дейност…, това е уговорката с организация „Ислямска конференция“ получаваме ….
– За 500 000 долара ли става въпрос?
– Моля? Не коментирам. За всяко извършено….примерно закупуването на имота..ние сме ги израходвали по надлежния начин. Когато е готов проектът, когато се пристъпи към строителство, всимко това допълнително след получаването на необходимите разрешителни, ще бъдат задействани необходимите механизми.
– Казвате когато е тогов проектът. Това означава ли, че в момента той не е готов?
– Ами…. готов е, но не е одобрен.
– Не е одобрен? А от кого трябва да бъде одобрен? От кмета на район „Студентски“ ли?
– Да.
– Организация „Ислямска конференция“ ли финансира центъра в „Малинова долина“?
– Могат да бъдат проследени всички начини, по които са били изпратени парите за закупуването на земята.
– Имате ли превод от 500 000 долара?
– В момента не. Парите по какъв начин са дошли, дали са 500 000 или по-ламко или повече, са дошли по банков път…
– Кога?
– …дошли са в българска банка, тоест от чужда банка в българска банка, и може да бъде проследен целият процес. Това е станало 2002 г. Ако е имало нещо нередно още тогава държавата със своите…щеше да вземе някакво отношение. Щом сделката е била изповядана и никой няма никакви претенции. Определената сума е дошла все пак от чужда банка, от чужбина. Сега могат да бъдат проверени тези пари и предполагам, че отново всичко ще бъде от ясно по-ясно. Аз мога да ви дам телефон на организация „Ислямска конференция“, турският клон…
– Ми дайте, да.
– На хората, които отговярат за този проект и с които поддържаме връзка и съответно да попитате тяхното мнение по въпроса..
– А каква е ролята на столичния кмет. Всъщност, вие каква договореност постигнахте на срещата си с Бойко Борисов?
– Един от проблемите, с който отидохме при господин….по-точно генерал Борисов беше, че документацията, която сме внесли в район „Студентски“ е била прехвърлена в Столична община. Което не е редно и не е нормалната стандартна процедура при такива
случаи.
– Тоест излиза, че кметицата на район „Студентски“ е поискала това разрешение да бъде дадено от Столична община?
– Незнам дали поради тази причина, аз не знам целите и мотивите на кмета на района. Но факт е, че документацията, които ние сме внесли в район „Студентски“ се е озовала в Столична община. А защо, как-това ни не бихме могли да знаем.
– Как Главно мюфтийство ще коментира внесените в прокуратурата сигнали за мащабно строителство на джамии в страната? Колко всъщност са те?
– Веднага ви казвам статистиката на Главно мюфтисйтво, която е от края на 2007 г. Общ брой на храмовете в странага-1457. Те се разделят на две групи – джамии и медресета. Джамиите са 1 217, а медресетата, които са нещо подобно на християнските параклиси, са 240. От 1989 г. до края на 2007 са построени общо 323 джамии.
– За нови джамии ли става въпрос или за ремонтирани?
– В момента ви казвам статистиката на Главно мюфтийство-общо са построени 323 джамии. От тях 56 са напълно нови, като са построени там, където до построяването не е имало храм или джамия или каквото и да е било друго. Това са нъполно нови джамии – тоест нови от основи. Казвам нови, защото до момента на построяването не е имало храм-имало е мюсюлмани, но не и джамия. Така че, 56 са такива. Но където е имало такъв храм- било то джамия или медресе, но съответно храмът не е отговарял на изискванията и очакванията на местното население, тоест храмът е бил малък, такива възобновени джамии са 267. Също нови джамии, които са построени от
основи, но са построени на мястото на стари джамии-общият е брой- 323, като 56 са напълно нови, а 267 са възобновени от основи. Частично ремонтирани или
реставрирани джамии са 762. Започнатите в момента, но недовършени поради липса на средства за 897. Аз мога да ви кажа точно колко са били преди 100 години.
– Колко са били?
– 3000.
– Доколкото е известно в съседна Турция се предприема изграждането на нова джамия, когато в дадено населено място живеят 30 000 души. Какво е положението при нас.
– Да се сравняваме с Турция? Това не имате предвид?
– Не, говоря за принцип.
– Ние не сме вилает на Турция.
– Това е ясно. Говоря ви за принципи при изграждането на храмове. Вие имате ли подобна статистика?
– Не, нямаме, но аз мога да ви кажа колко са мюсюлманите в станата!
– Колко са?
– Значи по официална статистика те се около 1 млн. или деветстотин и няколко хиляди души, според Националния статистически институт. Към нас са 15 районни мюфтийства и 1 350 мюсюлмански настоятелства. Ние имаме постоянен контакт с богомолците, с мюсюлманите в страната, които използавт услугите на нашите имами, на нашите свещенослужители. И твърдим, че те са около 1,5 млн. души.
– 1,5 млн. ли казахте?
– Да, според нашата статистика.
– 1,5 млн. мюсюлмани ли? От кога са тези цифри?
– Тази статистика е чрез имамите, тоест до този брой на мюсюлманите сме стигнали чрез нашите свещенослужители и мюсюлманските настоятелства, които знаят точния брой на мюсюлманите в населеното място.
– Не вярвате на официалната статистика?
– …Значи примерно в определено село да речем има мюсюлманско настоятелство, което води точен регистър на броя мюсюлмани, тъй като получава съотвестната месечна или годишна лепта според семействата, броя на мюсюлманите, дали имат брак или не, колко човека са в семейството. Тоест имамът и мюсюлманското настоятелство, които обслужват релегиозните очаквания и интереси на това население водят статистика за това население. Тази информация достига да нашите районни мюфтийства, които се отчитат пред Главно мюфтийство.
– Още веднъж питам – откога са тези цифри?
– Не мога да ви кажа. Това е от преди 1 или 2 години.
Марин Георгиев