Ирен Кръстева като заплаха за националната ни сигурност
След като подведомствената му ДАНС разръчка кошера, премиерът Станишев отида на крака в Националната агенция по приходите да успокоява стресираните чиновници и да им обяснява, че не са чак такива крадци, каквито ги изкарват.
Едно от изказнанията му там е безкрайно любопитно: бил заявил, че всякакви опити да бъде обругана тази ключова за държавата структура са не само опасни, но и са "сериозна заплаха за държавната сигурност" – особено в условията на финансова криза.
Това изказване потвърждава за пореден път, че самият Сергей Станишев е сериозна заплаха за националната сигурност на страната ни. Защото не друг, а той призна, че бившата председателка на НАП Мария Мургина е отстранена от длъжност заради злоупотреби с ДДС.
И не друг, а той мълча като ремсист на разпит, докато по медиите се вихреха какви ли не апокалиптични версии за милиардите, откраднати чрез агенцията; да не говорим пък за дребната подробност, че въпросните милиарди бяха въведени в обращение не само от Яне Янев, но и от Георги Кадиев, известен като най-качествения финансист на БСП, бивш зам. министър на финансиите, подал оставка именно поради несъгласия с назначанията в НАП. И именно той поиска оставката на скъпоценния за Станишев финансов министър – и заговори открито за неговата зависимост от Васил Божков – Черепа.
Атаката срещу аганцията и отстраняването на Мургина очевидно не е случайно – и това ясно личи от последните решения на кабинета. Преди броени дни правителството реши да трансформира събствеността на всички софийски имоти, ползвани от НАП, от държавна в публично-частна, от което следва, че агенцията вече може да се разпорежда с тях: да ги продава, заменя или отдава под наем.
Това решение съвпадна с една оферта от Ирен Кръстева, която предлага да построи нова сграда за данъчната администрация на терена на ИПК "Родина", като за сметка на това придобие нейните имоти в самия център на сталицата. Става дума за сегашната централа на "Дондуков" 52, сградата на ТД на НАП на "Аксаков" 21 и сградата на "Офис център" на "6-ти септември" 10.
Дребната подробност е, че срещу тази нова сграда Кръстева ще придобие и 40 000 кв. метра от терена, върху която е построена ИПК "Родина". Там е разположена и административната сграда на печатницата, която нейната медийна корпорация впрочевм смята да премести другаде, а на нейното място да изгради "нов търговски и административен комплекс".
Не може да се отрече, че на Кръстева, започнала кариерата си като коректорка в печатницата на БАН, не й липсва вкус към грандиозни бизнес-начинания: ИПК "Родина" се славеше като най-голямата печатница за вестници на Балканския полуостров; планираната сграда за НАП се оценява на 50 млн. евро. Е – засега обещани, не вложени.
Връзката между обезглавяването на агенцията и офертата на Кръстева е толкова очевидна, че просто няма как да се обясни по друг начин освен с интереса на правителството и лично на Сергей Дмитриевич от просперитета на медийната корпорация – за сметка на Националната агенция по приходите – а следователно и за сметка на националната сигурност на страната ни.
Очевидно е било необходимо Мургина да бъде отстранена и заменена с някой по-мек и по-послушен чиновник, за да се осъществи тази именно мърлява сделка. Точно това е осъществено – и е осъществено чрез ДАНС, където коли и беси Алексей Петров, който напоследък като че ли играе ролята на персоналното ченге на премиера – а благодарение на широките си контакти в средите на организираната престъпност той очевидно знае как стават тези работи.
Изводът е: грижата на правителството е да си осигури могъща и вярна машина за промиване на мозъците на българските избиратели, а националната агенция да върви по дяволите.
Националната сигурност ли? Има ли нещо по-опасно именно за националната сигурност от поставянето на държавна власт в услуга на корпоративния интерес, от сливането между медиен монопол и държава? Това впрочем далеч не е единственият казус, при който управляващите съвсем директно играят в полза на Ирен Кръстева.
Внесените от ДПС и подкрепени от тройната коалиция промени в Закона за елкетронните медии например са в пълен синхрон с намеренията на Кръстева да купи освен TV-7 още и TV Европа, за което преговаря в момента – и чрез контрол върху мултиплексите и комисията, която раздава честоти (с промените в същия закон нейния мандат бе продължен от пет на шест години!) да постави на колене останалите телевизии. От което следва, че освен медиите на Гергов и тези на Кръстева в цифровия телевизионен ефир просто няма да има нищо друго.
След подобно поставяне на държавата в услуга на една новоизникнала и развиваща се с бясна скорост медийна корпорация, повече от необходимо е рязко и остро да бъдат поставени два въпроса: първо – откъде Ирен Кръстева има парите за настоящите бизнес-начинания, които по своя мащаб засенчват всичко, което се е случвало на медийния пазар през последните двайсет години? И нека не ни залъгват с версията, че това били банкови кредити.
Пита се какъв е залогът, за да бъдат получени банкови кредити от такъв мащаб по време на криза. Може би имотите, които са купени чрез тях? Дали някой случайно си спомня, че точно това беше схемата, по която се нароиха кредитните милионери и кухите банки при националната катастрофа по време на предишното правителство на БСП? Купуваш примерно хотел, който си заложил още преди да си го купил.
Дали ако аз примерно бях отишъл в Корпоративна банка и бях поискал да купя ИПК "Родина", като предложа като залог бъдещата си покупка, дали щях да получа необходимите ми милиони? Или може би Корпоративна банка е банката на властта? Нещо като онази Българска земеделска и промишлена банка, създадена навремето от Веска Меджедиева?Отговорете, г-н Главен прокурор – този въпрос е от Вашите компетенции.
Вторият въпрос: не е ли очевиден сблъсък на интереси вземането на решения на правителствено и законодателно равнище в полза на една частна медийна корпорация? Какво всъщност представлява тя, г-н премиер? Нещо като приятелски кръг?
Знаеше се, че зад нея всъщност стои "обръчът от фирми" на Доган, ала последните Ви действия сякаш намекват и за личната Ви съпричастност. Дали пък не става дума за новия кръг Орион? И дали всичко това няма отношение към националната сигурност? Отговорете, г-н премиер. Това е въпрос не само от Вашите компетенции, но и към Вашата съвест.
Едвин Сугарев