« Върни се назад Публикувано на 02.01.2012 / 18:04

ИЗМАМНИЦИ ОГРАБИХА С 1 МИЛИОН ФИРМА ОТ СМЕТКИТЕ Й В ПИБ

 

 

Преди да отпусне парите на измамниците никой от банката не си направил труда да позвъни в офиса на „Кулинар”, за да получи потвърждение за транзакциите.

С днешна дата „Кулинар” АД не е обезпечено с откраднатата сума от Първа инвестиционна банка, защото банката отрича да е виновна. Измамниците не са открити.

Единственото лице, което реално е посочено в документите по източването на парите е адвокат Бисер Емилов Борисов, който според банката е бил упълномощен от председателя и зам.-председателя на УС на дружество „Кулинар” – Калоян Янков и Николай Янакиев, да ги представлява „безсрочно”. И двамата управители отричат да са го наемали да ги представлява. По случая работи Отдел „Изпиране на пари” към НСБОП.

По наличните в банката документи, адвокат Борисов уж бил упълномощен да извърши покупка на имот за „Кулинар” АД в Кипър. Пълномощното е заверено от селски кмет към района на гр. Никозия. Документът е съставен на гръцки език. През септември 2011-а секретарката на „Кулинар” запитва шефовете си какъв е имотът, закупен от тях, но те недоумяват за какво става въпрос. Така се разбира, че депозитарните им сметки са източени. Оказва се, че на 2-ри август 2011 г. ПИБ е направила регистрация във Виртуалния си банков клон на мнимия пълномощник на „Кулинар”, като му е дала неограничени права да се разпорежда със сметките на дружеството. При огледа на копия от предоставените документи обаче дори с просто око се забелязват разликите им с истинските. Снимките върху фалшифицираните лични карти на председателя на УС на „Кулинар” АД – адв. Калоян Янков и на зам.-председателя Николай Янакиев са взети от шофьорските им книжки, като снимката на Янакиев е видимо окрупнена по сравнение с тази от истинската. Върху личната карта на Янков са сбъркани мястото на раждане и част от символите в долната лента със сигнатури на гърба на картата.

Според ужилените много вероятно фалшивите документи да са били съставени с помощта на „къртица” в МВР-КАТ, защото по думите им никога не са предоставяли шофьорските си книжки на трети лица.

Оттам насетне двамата обвиняват в нехайство банковите служители, които не са изпълнили добросъвестно вътрешните правила на банката, като дори не са направили и елементарното усилие да позвънят на телефоните им за връзка, за да получат потвърждение за паричните преводи. Твърдят, че не са имали и най-малката представа, че банката извършва последователно четири неразрешени операции: два вътрешнобанкови превода, с които са разваля депозити преди падежните им дати и превежда парите по разплащателната сметка на дружеството – един път 109.728,70 лева, и втори път – 860.000,00 лева, след което от сметката са приведени веднъж 6.500,00 лева – по сметката на адвоката Бисер Борисов, и втори път – 962 000,00 лева – по сметката на „Вектор Механик” ЕООД. От СД на „Кулинар” АД твърдят, че не познават нито адвокат Борисов, нито някого от „Вектор Механик”; че никога не са сключвали какъвто и да било договор за покупко-продажба на недвижим имот и че никой от тях не е пътувал до Кипър. Междувременно се разбира, че номерът на апостила, с който е заверено пълномощното в Кипър не съответства на регистъра на тамошното Министерство по сигурността и вътрешния ред – заверено е през м. януари т.г., а не през юли, както пише на документа. Т.е., освен фалшификацията, очевидно е имало известен период на „ослушване” от страна на измамниците дали от „Кулинар” следят депозитите си в ПИБ.

Много вероятно това да е било подпомогнато от банкови служители?

Междувременно до Янков и Янакиев достига информацията, че въпросният „техен” адвокат Бисер Борисов е бил даван на съд за документна измама, но делото е било прекратено. Макар и късно, „Кулинар” прекратяват правата на мнимия си „пълномощник” да се разпорежда със сметките на дружеството, с жалба вх. № 9843/11 от 12.09.2011 г. сезират прокуратурата и поискват възстановяване на сумата в сметките си от банката, както се полага съгласно чл. 57 и сл. ЗПУПС – в 21-дневен срок от падежните дати. Банката обаче не възстановява тези пари и продължава да отрича вина за изтичането на парите от сметките на „Кулинар” АД. От Дирекция Вътрешен контрол и Правна на ПИБ в устен разговор с ужилените си клиенти са потвърдили, че банката не е имала причина да се усъмни в документацията по случая, а в официално писмо изразяват воля да съдействат на разследването.

ОТГОВОРЪТ НА БАНКАТА

С писмо изх. № 17-8662/27.09. 2011г. отговарят, че /цитираме откъси – бел.р./: „Представеният документ съдържа всички реквизити, данни и подписи на упълномощителите, данни за упълномощеното лице, заверка на подписите от компетентен орган на власт и апостил.” И допълват, че пълномощното е съпроводено с превод от гръцки и английски език, като подписите на преводачите са удостоверени от Дирекция „Консулски отношения” при МВнР на 27.07. 2011 г.

Адвокат Калоян Янков:

Банката трябва да ни възстанови парите

„ПИБ не е положила дължимата грижа за предотвратяване на измамата., убеден е г-н Янков. Служител на ПИБ не е получил потвърждение от представляващите „Кулинар” АД, за регистрация на упълномощено лице. А в правилата на банката пише изрично, че „Служителят от фронт офиса задължително се свързва с титуляра на сметката на телефоните за контакти, посочени от титуляра (и въведени в информационната система на ПИБ). Не се приемат телефони за контакт, предоставени от упълномощеното лице. По същия начин ПИБ не е извършила проверка на пълномощното от издаващия орган. Да не говорим, че то е твърде необичайно като авторство и начин на предоставяне. Съгласно процедурите на банката, при всякакви съмнения в представените документи служителите на банката са длъжни да уведомяват отдел „ОККО”, което също не е направено. Пълномощното е регистрирано в офиса на ПИБ в МОЛ София, а не в офиса на „Стефан Караджа”, където се води сметката на „Кулинар” – нарушение на т. 4.10 и 5.5. от Общите Условия за откриване и водене на банкови сметки и за предоставяне на платежни услуги. В заключение: Ако ПИБ беше извършила тези и ред други проверки, измамата щеше да бъде осуетена. Обстоятелствата будят съмнение за съучастие на банката с крадците. Електронният подпис, който e регистриран в ПИБ от мнимия пълномощник и с който са извършени неоторизираните транзакции, е издаден от „Инфонотари” АД също на база фалшиви пълномощни. Представители на „Кулинар” не са подавали молба за издаване на електронен подпис и не са знаели за издаването му. В пълномощните, приети от „Инфонотари”, има съществени несъответствия – дружеството е посочено като „Кулинар” ООД, вместо „Кулинар” АД, сгрешено е ЕИК. От 03.10.2011 г. ПИБ АД се намира във виновно неизпълнение на изискуеми парични задължения към „Кулинар” АД. Решени сме на съд, но за момента нямаме възможност да заведем дело. За една толкова голяма сума са нужни 50-60 хил. лева за държавната такса.

Ужилените управители на „Кулинар” имат разправии с наследници на фирмата за спорни 10 млн евро

В края на 80-те години завод „Кулинар” е един огромен социалистически цех за производство на полуфабрикати по БДС. След промените през 90-те остава с капитал от халета, хладилен цех, празни помещения и 17 дка земя до софийското летище. В продължение на 20 години преди и след демократичните промени заводът е управляван от Владимир Данданов, който приживе държи 88, 79 на сто от трансформирания в АД завод. Данданов умира през юли 2009-та. Наследници са му трима сина от различни жени – двама пълнолетни – Михаил и Александър Данданови и 5-годишният Виктор, който е дете на жената, с която Данданов е съжителствал до смъртта си без брак, но е признал детето. /Ива Кирилова е понастоящем изпълнителен директор на „Кулинар” АД – бел.а./ Проблемите с наследството започват, когато пълнолетните братя отхвърлят подялба на три и оспорват удостоверение, с което Николай Янакиев – близък приятел на баща им и акционер в дружеството, притежава 8 процента свои дялове. При липсата на разбирателство между наследниците, по силата на Търговския закон, се стига до т.нар. падащ кворум, при който решенията от Общото събрание могат да се взимат с обикновено мнозинство. Така с гласовете на моноритарните акционери се взема решение за увеличение на капитала на дружеството. Това никак не се харесва на пълнолетните братя Данданови и те отказват да участват в него. Те считат, че е използвана вратичка на закона, за да бъдат прецакани като мажоритарни собственици. Завеждат многобройни съдебни дела. Особено активен в битката срещу сегашната управа на „Кулинар” АД е Михаил Данданов. Ябълката на раздора са главно онези 17 дка земя, които са и основен залог в активите на дружеството. От ръководството на „Кулинар” АД твърдят, че приходите от наеми на помещенията от сградния фонд постъпват в дружеството и никой от тях не си е позволявал да ги тегли еднолично.

БЪЛГАРИН ОСЪДИ ПИБ

Многолетна битка с Първа инвестиционна проведе българинът Калин Божков, докато най-накрая я осъди. При това, като се защитаваше абсолютно сам и без адвокат в съдебната зала – само със силата на документите. През 2008-а банката му отне вила до София и селскостопанска техника заради…100 лева просрочено плащане по банков кредит. На всичкото отгоре на делата се доказа, че няма такова просрочване. Вилата на Божков, оценена на 350 000 евро ПИБ продава на Борислав Ралчев от „Финтех България” за 50 000 лева. До края на делата обаче очевидно и продавачи и купувачи са знаели, че сделката е нередна и вилата остава необитаема. Калин Божков спечелва делата, но междувременно човекът е бил принуден да се разведе формално с жена си, за да не отнемат и нейното жилище – апартамент в центъра на София. Заради възбрана за пътуване извън България Божков изгубва и милиони долари по дело срещу фалшив адвокат в Германия, като не се явява на съдебното заседание. Материалните загуби на българския бизнесмен остават невъзвратими, а ПИБ продължава да се гордее в публичното пространство като изряден кредитор и доверен страж на спестяванията ни. Както се разбра, като е „подкрепила” материално повечето тиражни издания у нас като добрия Дядо Коледа.

Елиана Кънчева

«