Изборът на наследника на Цацаров в Пловдив се превърна във фарс
Въпреки подкрепата на апелативните съдии за Симеон Захариев, ВСС избра другия кандидат.Висшият съдебен съвет очаквано посочи за шеф на Окръжния съд в Пловдив близкия до главния прокурор Сотир Цацаров Веселин Хаджиев. С огромно мнозинство от 19 гласа (дори повече отколкото гласуваха за новия обвинител № 1) членовете на съвета предпочетоха наследникът на Цацаров да бъде съдия без нито един трудов стаж на окръжно ниво. Хаджиев, който днес впечатли мнозинството във ВСС, досега бе шеф на Районния съд в Пловдив.
Конкурентът му – Симеон Захариев е окръжен съдия от 10 години, а от 2011 година е командирован в Апелативния съд в града. Освен това кандидатурата му бе подкрепена от цялото ръководство на Апелативния съд в областния град с мотив, че отлично познава работата на окръжния съд. Съдиите посочват, че колегата им успешно е ръководил Търговското отделение на съда, бил е заместник-районен съдия в Пловдив. „В този смисъл приемаме, че той е по-познатата, по-предвидимата и в този смисъл по-приемливата и по-подходяща кандидатура за длъжността”, заключват апелативните съдии.
Въпреки това след близо два часа изслушване на всеки кандидат, членовете на съвета предпочетоха да повишат шефа на Районния съд. Името му нашумя след като през декември Сотир Цацаров призна, че е чел делото за клевета, заведено от бившия шеф на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова срещу ексвътрешния министър Цветан Цветанов, преди то да бъде разпределено на съдия-докладчик.
„Прочел съм го, помолих председателя на Районния съд (Веселин Хаджиев – бел.ред.) да ми го представи. Най-малкото заради съществения медиен и обществен интерес. Прочитането е било преди да е определен съдията-докладчик. От там насетне той е работил повече от самостоятелно“, каза тогава бъдещият главен прокурор, с което на практика доказа „сивите” правомощия на административните ръководители в системата.
Хаджиев се прочу и с пророческите си способности, след като Цацаров призна, че му споделил: „Ще видиш, че това дело ще дойде при нас. Помни ми думата.“ И то така се случи“, заключи Цацаров през декември.
Именно в подопечната институция на Хаджиев Цветанов бе признат за невинен от зам.-председателя на съда Екатерина Роглерова, която преобърна практиката на ЕСПЧ и постанови, че министърът изказал мнение като гражданин. Така новият председател на Окръжния съд в Пловдив ще се сблъска за втори път с делото Тодорова-Цветанов, тъй като защитата на съдийката обжалва оправдателната присъда и делото попадна в горестоящия съд.
В концепцията си Хаджиев е заложил създаване на регистър за отводите на съдиите по делата, тъй като според него много негови колеги не мотивират отводите си или ги мотивират с общото „предвид създавадената обществено мнение по отношение на конкретен съдия или цял съд”.
В същото време е публично известно, че по делото за клевета в Цветанов съдиите от Окръжния съд се отвеждат от няколко месеца и затова процесът не може да започне.
Хаджиев спомена и конкретния процес. Кандидатът обясни, че случайното разпределение на делото е проверявано от инспектората, който излязъл миналата седмица с акт, че няма нарушения. Остана без коментар констатацията от доклада на ВСС, че случайното разпределение може да е неслучайно и за това да не остава следа.
В подкрепа на фаворита на Цацаров се изказаха трима от членовете на съвета, които посочиха стандартните похвали. Димитър Узунов заяви, че Хаджиев бил един от създателите на Форума на съдилищата (на чиито форум миналата година присъства и вътрешният министър Цветанов, като началото на събитието дори закъсня, за да изчака пристигането му), бил участник и в магистратския съвет към Министерството на правосъдието. Организацията в Районния съд в Пловдив, според Узунов, била великолепна. Именно този съд бил най-проверяваният от Инспектората. Милка Итова пък обясни, че като бивш инспектор била впечатлена, че въпреки голямата си натовареност съдиите в там работят ритмично, благодарение на организацията и изключителните професионални и административни умения на Хаджиев. Михаил Кожарев добави, че концепциите на двамата кандидати били сходни и за тях постът е предизвикателство, защото ще заварят „една добре подредена къща”. Кожарев посочи, че се застъпва за Хаджиев заради „иновативните му виждания” и заради това, че е отчел конкретните слабости в работата на окръжния съд.
В подкрепа на Захариев взе думата шефът на ВКС Лазар Груев, който започна изказването си с уточнението, че този избор на ВСС е от особено значение заради „мястото, значението и интензитета на работа” на съда, както и заради „досега достигнатото ниво”. Груев отбеляза, че рядко се случва цялото ръководство на горестоящ съд да изрази подкрепата си към една от кандидатурите за поста. Председателят на Върховния касационен съд заяви, че ще се солидаризира със становището на съдиите от Пловдив, в което е записано, че Симеон Захариевв няма нито един отменен съдебен акт в последните години. Напомни и, че магистратът е преминал всички нива в съдебната система. Груев разказа също, че преди известно време зам.-председателят на ВКС го попитал дали да не покани съдия Захариев да бъде командирован в касационния съд. Съдията обаче отказал с довода, че предпочита да работи в Пловдив, а и сметнал, че заради командироването си в апелативния съд в Пловдив втора командировка във ВКС би създала лошо впечатление на колегите му от системата.
Калин Калпакчиев бе единственият член на съвета, който обоснова предпочитанията си за Симеон Захариев, който по думите му, имал няколко предимства – по-дълъг опит в системата, отличните му резултати като съдия и разнообразието от дела, които е разглеждал, включително като окръжен съдия. 10-те години работа в Окръжния съд пък биха създали „дух на доверие” в колегите му, ако той оглави съда. Калпакчиев подчерта, че според него преминаването от една административна длъжност веднага на друга не е добра практика в съдебната система и създава „съдебна номенклатура” (бел ред. от шеф на районния съд Хаджиев става шеф на окръжния). Освен това, според него, води до изчерпване на енергията за промяна.
Колегите му обаче очевидно не бяха съгласни и 19 от тях подкрепиха фаворита на Цацаров, без да намират за нужно да обяснят защо избират районен съдия за административен ръководител на съдии от висшестоящата съдебна инстанция. Само шестима гласуваха за кандидатурата на Захариев.
Галина Гиргинова