« Върни се назад Публикувано на 16.01.2009 / 16:44

За пътя на газовата принцеса във висшата политика и бизнес

 

Едва ли някой помни как преди девет години днешният премиер на Украйна, Юлия Владимировна наричаха "газова принцеса" и как самият Рем Вяхирев изгони украинска делегация, за да приеме и разговаря единствено с Юлия Тимошенко!
Естествено, че само много паметливите не са забравили как през 1997 година Юлия Владимировна получи орден "Великомъченица Варвара" – най-високия в православната църква. И всичко това бе съпроводено с общото впечатление, че на Тимошенко гледат като на …секссимвол!
Без газа, Благочестивата Юлия едва ли би била толкова "тачена" в родната Украйна са наясно нейните сънародници днес, когато изпитват на свой гръб игричките на Владимировна, съчетани с рисковите лупинги на президента Виктор Юшченко по отношение на възобновяване на транзита на руски природен газ през украинска територия.
По пътя си към политическия връх Юлия Владимировна просна не един и два политически трупа: като ще спомена само премиера Лазаренко, президента Кучма и всичко това вървеше като на лента, докато тя въртеше газовия бизнес под благосклонния поглед на Рем Вяхирев. По това време единствено Юлия Владимировна имаше привилегията да влиза и се движи във Върховната рада с четирима шкафоподобни охранители…
Стигна се дотам – шест месеца преди поредните президентски избори, бившият губернатор и премиер Павел Лазаренко да стегне куфарите, лишен от депутатски имунитет и да бяга с личния си самолет през Гърция за Щатите! Все още е неясна ролята на Благочестивата Юлия в този трагикомичен сюжет и политическо падение…
За "заслуги" при издигането на прозападно настроения млад и също обявен за секссимвол /но мъжки/ Виктор Юшченко, Тимошенко бе назначена за вицепремиер и в дар получи оставката на всесилния Игор Бакай, оглавяващ украинската "Нафтогаз". Това си беше чисто "разжалване" на Бакай от страна на местните олигарси, докато в същото време Владимировна се бе заела вече и с пазара на електроенергия.
Друг украински олигарх, Григорий Суркис – собственик на заводи, вестници, параходи, а също така и на непобедимия Динамо – Киев, след реформите на Тимошенко бе принуден да се лиши от доходния си бизнес, заради приватизация на някои от своите компании.
На пресконференция по повод ареста на своя съпруг, Юлия Владимировна обяви на всеослушание, че мъжът й е в затвора заради недоволни олигарси, като в това число тя визира и Суркис.
Всъщност лъкатушенията в нейната политическа съдба бяха решени след деловото й пътуване до Москва, където "бащинското" отношение на Вяхирев към нея се оказа решаващо.
Чужда на светските партита, пътуванията с яхта и лова на носорози, Тимошенко се интересуваше и интересува единствено и само от бизнеса си, което я отличава от другите олигарси. Обличайки се едновременно изключително скъпо и безвкусно, Тимошенко демонстрира единствено вкус към парите и умножаването им. По думите й, месечният й доход възлиза на не повече от 5000 долара, но в един момент, оценката на бизнеса й, според вестник The Wall Street Journal – Europe бе определена на 11 милиарда долара!
За Тимошенко, Борис Абрамович Березовски е "Боречка", който й дава съвети от Лондон как да се справи с Путин и издигането си в политиката. За целта предпочитан неин събеседник е и американският посланик в Украйна тогава, Джон Хербст, на когото тя си позволява да звъни по всяко време за съвет.
В мига, когато Юлия Владимировна вече е министър-председател на Украйна, започва разплитането на нейните разходи за прически, чанти, дрехи, бижута и прочие. Само чантата й "Le Talentueux", с която тя пътува до Париж струва според каталог на фирмата – 2 140 долара, докато за друга своя чанта Тимошенко брои 1 280 долара. Интернет мрежата носи на Юлия Владимировна горчиви мигове, тъй като украински компютърджии снимат страниците с каталози с нейните чанти, обувки и друхи и публикуват цените им.
Младежите намират и каталога на известната марка Louis Vuitton, от която Тимошенко предпочита да пазарува дрехи за личния си гардероб. Вярно е, че лице на известната марка известно време е актрисата Ума Търман, но нейните доходи бледнеят, на фона на разходите на украинския премиер Тимошенко. При земеделските производители от Харковска област, Юлия Владимировна гостува с лятна дрешка за 4 200 долара – сума, астрономическа за тамошните жители.
И въпреки че в годишната си данъчна декларация Тимошенко обикновено обявява 65 000 гривни, равностойни на 12 400 долара, само сниманите от украински интернетлюбители дузина маркови тоалети и обувки на министър-председателя надхвърлят сумата от 31 620 долара! Сума, която далеч не се покрива от годишната й заплата на висш политик.
Според ИА Regnum, истинската фамилия на украинския премиер Тимошенко е Капителман, а името на нейния дядо – Абрам Келманович. Защо Юлия Владимировна предпочита да крие своите корени – не е ясно, но тя следва упорито тази линия до разкритието на ИА Regnum през миналата година. Вярно е, че в даден момент от новата история на Украйна, в тази държава се провежда геноцид над евреите, но днес това е минало.
Мнозина са убедени, че в даден момент Тимошенко е жената подкрепила финансиста Виктор Андреевич Юшченко, когато той е в опозиция, но всъщност през нейния път на бизнесмен и политик минават и заминават безславно не един и двама политически мъже от украинската история: като се започне с: губернатора от Днепропетровск – Павел Лазаренко и се мине през Леонид Кучма, та се стигне до бившия шеф на украинската Централна банка, Виктор Юшченко. Самата Юлия Владимировна предвидливо се омъжва за сина на днепропетровския бос от областен мащаб Генадий Тимошенко – Александър. Слуховете от жълтата преса за нейна евентуална закачка с грузинския президент Михаил Саакашвили тя оставя без внимание и коментар. За Тимошенко на първо място е създадената от нея самата корпорация "Единна енергийна система на Украйна" /ЕЕСУ/, където тя е начело доста време, а това място логично преопределя и влиянието й във висшата политика на държавата. Там, на високото няма значение дали дядо ти е евреин и дали това не ти е удобно – оттам се телефонира без проблем в Лондон на Березовски, в късните часове на американския посланик и на кой ли още не.
Енергийните олигарси на Леонид Данилович Кучма остават в миналото, докато мястото им заема, разбира се със съгласието и съдействието на Рем Вяхирев – Юлия Тимошенко. Смяната на Вяхирев е труден период и за самата Тимошенко, тъй като неговият приемник Милер далеч не намира никаква причина за сантиментални отношения с Юлия Владимировна и предпочита сам да избира своите украински партньори.
Първоначално Кремъл приема твърде схематично украинските шахматни фигури по върховете на политиката и бизнеса. За Москва Кучма и Янукович са проруски настроени, докато Юшченко и Тимошенко – прозападно. Но Юлия Владимировна се води от съвсем различни принципи в живота: за нея целта оправдава средствата и когато става дума за политическо влияние и бизнес – тя е способна да изрече: "Нищо лично!", стига нейните пасианси да излязат както предварително ги е планирала.
Труден момент е, когато неочаквано за самата Тимошенко, Главна прокуратура на Украйна повдига обвинения срещу нея за подкупи и щети в особено големи размери. Тимошенко приема предизвикателството спокойно, като обещава след приключване на съдебните дела в родината й, да се обърне към Международния съд… В ареста остава съпругът на Юлия Владимировна – Александър, докато президентът Юшченко прави изявление, че ареста на съпруга на Тимошенко не хвърля каквато и да било сянка на правителството на Украйна. Лейди "Ю", както закачливо я нарича местната преса, обича да избира необходимата жертва. Така тя хвърля на прокуратурата олигарха Григорий Суркис, като го обвинява, че той е злепоставил съпруга й, за да бъде арестуван и обвинен! Другите олигарси си отдъхват, политиците – също. Все пак не трябва да се пренебрегва фактът, че по идея именно на Тимошенко е създадена и първата опозиция в Украйна. Факт, съществен както за Запада, така и за кандидата за слава Юшченко.
Тимошенко използва момента и удобно обвинява следователите в политически пристрастия, въпреки твърдението на Главния прокурор на Украйна Николай Обиход, че чрез корпорация ЕЕСУ от държавата са били изнесени 1 млрд и 100 милиона долара. Това обвинение увисва във въздуха… Центърът на тежестта на обвиненията е преместен от Тимошенко върху Лазаренко и тя отива най-спокойно в Главна прокуратура, за да даде показания като свидетел! Въпреки, че изтичането на въпросния милиард е станало докато тя е оглавявала ЕЕСУ!

Човешко е да се греши

 

 

Недосегаемата Юлия

Данъчните декларации на Тимошенко могат да разплачат и най-стабилния читател, ако се вярва на попълнените цифри в тях. В тези документи например липсват данни за това как Юлия Владимировна успява да омъжи дъщеря си Евгения за рокмузиканта Шон Кар в старинен английски замък.
Затворът вдига рейтинга на Тимошенко, въпреки, че зад решетките се оказват мъжа й и свекъра й, а тя самата изкарва като задържана едва 42 дена в Лукяновския следствен изолатор в Киев. Един от най-отвратителните.
От изолатора Тимошенко излиза отслабнала и тежи едва 42 кг, като веднага се озовава в болница, откъдето по-късно с охота разказва как са се опитвали да я отровят с вода и храна…
Но това остава в миналото, тъй като Владимировна успява да придаде тъмночервен оттенък на оранжевата революция, флиртувайки с подходящите политици и бизнесмени в Москва. Тимошенко си прави оглушки за шегата на Джордж Сорос, който коментира назначението й от Виктор Андреевич в енергийната сфера: "Бракониера го назначават за лесничей"!
На 7 декември 2004 година в интернет се появява съобщение, че съпрузите Тимошенко се издирват от Интерпол. Минават броени дни и съобщението изчезва…
Не минава година и Юлия Владимировна доказва на Кремъл, че за нея не е проблем да се обърне срещу Виктор Андреевич Юшченко, ако това ще укрепи доверието в нея самата.
В очите на Щатите Юлия Владимировна е желан партньор против руското влияние, в очите на Кремъл – лоялен партньор, докато за Юшченко за предпочитане е да се разбира официално с Тимошенко, но винаги с едно на ум. Все пак съдбите на толкова политици и бизнесмени от Украйна са пример за това какво може да се очаква от Владимировна. Най-сигурното на което може да се разчита на Благочестивата Юлия е да спретне рано или късно арест, отстраняване или държавен преврат на някого от своите доскорошни партньори или приближени, стига това да е изгодно в момента на нейните лични интереси. Тя винаги има неизвестен, но сигурен резервен вариант за действие.
Миналата година, по време на петдневната война на Грузия в Южна Осетия, когато бе кристално ясно как ще завърши поредната безумна авантюра на Саакашвили под давление на САЩ, Тимошенко предвидливо отпътува за Москва, където се срещна с премиера Владимир Путин. Това бе оценено положително. В същото време, със знанието на Юлия Владимировна Юшченко продаваше на Грузия оръжие, като стотици милиони долара от тази сделка не влязоха в държавната хазна.
В момента, Тимошенко отново е срещу Кремъл и взема дейно участие в интригите около транзита на руския газ през Украйна за Европа и Балканите. "Нафтогаз" и Киев разиграват най-спокойно Газпром и Европейската комисия, с различни хватки и претенции. Независимо, че Крим и Севастопол замръзват, независимо, че опозицията поиска във Върховната рада импийчмънт на Виктор Андреевич Юшченко, независимо, че има подписан договор за транзит със съдействието на еврокомисарите от ЕК. Киев играе ва банк. Тимошенко провежда непрекъснати срещи с областните управители за кризата с газа, като ги успокоява, че в подземните хранилища на Украйна има 17 млрд куб. м. газ, които дават възможност спокойно да се разиграват Кремъл и Газпром, за да се постигне най-ниска цена на газа и опростени милиони дългове официално получен газ и липса на финансови претенции друг газ, откраднат от доставчика по време на транзита.
Вчера президентът на Русия Дмитрий Медведев предприе поредния опит да пусне газ за Европа като проведе телефонен разговор с украинския си колега Виктор Юшченко. Медведев призова Киев незабавно да започне да доставя руски газ за Европа, като предложи вариант за решаването на въпроса с газа за технологични нужди, необходим за транзита. Вариантът е, нужният на Украйна обем технологичен газ да бъде предоставян от името на Международен консорциум на европейските страни.
Въпреки подписаните вече договорености на Газпром и Нафтогаз – Украйна, Киев посочи нови параметри за цени на газа. По тази причина продължава подаването на газ от руска страна и неприемането на газа от Украйна. Неочакваното заиграване на Киев около транзита на газ, има и задокеански покровител. В момент, когато като че ли не се вижда край на спора за газа, Щатите предложиха на Европа да побърза със строителството на проекта "Набуко", за да избяга от руската зависимост. Украинският премиер Тимошенко назова като примерна ученичка и две причини, поради които руският газ, въпреки очакванията, не достигна до Европа: малкия обем на доставки от страна на Газпром, и подаване на газа по друг, а не по изгодния за кражби газопровод.
Във вторник, 13 януари Газпром изпълни задължението си пред Европейската комисия и пусна газа към Украйна. Синьото гориво обаче не достигна до получателите си, поради затворените кранове на украинската страна. Изпратените от Европа наблюдатели установиха цифрите подаден газ и отчетоха на излизане от Украйна нулеви стойности на преминаване на горивото. Т. е. Украйна показа нагледно, че е нямала намерение да транзитира подадения от Русия газ за Европа и Балканите.
Американската поръчка за дестабилизиране на Европа и поставяне на Русия в ролята на виновник е изпълнена от Киев. Новоназначеният държавен секретар на САЩ, Хилъри Клинтън обвини вчера Русия, че "не се отказва от шантажа и въздействието на съседните държави с всички средства – политически, военни, енергетични и прочие. Нещо, което САЩ нямали намерение да търпят".
"Благочестивата" Юлия, газовата принцеса и премиер изпълни заръката на американските си благодетели. Само едно Владимировна забрави в суматохата докато сее интриги в отношенията Русия-ЕС. Това са думите на руския премиер Владимир Путин: "Ако Европа няма нужда от нашия газ, ще го насочим към Китай".
Пита се: кой какво губи и кой какво печели от съшитата с бели конци конфронтация по транзита на газ?
Народът е казал: "Веднъж стомна за вода, два пъти стомна за вода – на третия път… без стомна." Този път Тимошенко няма кого вече да отстранява, няма и резервен вариант в отношенията си с Москва. Опозицията поиска оставката й, редом с тази на Юшченко.
В същото време официален Киев настоява час по-скоро да стане член на Европейския съюз и НАТО. Въпросът е: дали Брюксел също ще го иска, още повече, че там мнозина вече са наясно с прозрачните игри на Юшченко и Тимошенко.
ЕС не е готов с резервни варианти за доставки на газ – нито "Набуко" е готов и сигурен, нито "Южен поток". Нещата около газовия спор се объркаха още повече, когато стана ясно, че през декември е била подписана Харта "САЩ-Украйна", за стратегическо партньорство…
В случай, че Щатите придобият акции от Нафтагаз, както усилено вече се твърди, Русия може да прекрати договорите за доставки, като поиска те да бъдат преподписани. А това ще е нова криза в транзита на синьото гориво.
Сложно е и осъществяването на задачата да бъдат осигурени алтернативни доставчици на газ за Европа и Балканите. Това са неща, които не се осъществяват за ден или два, а за поне година време. Нова дестабилизация на Стария континент едва ли ще бъде приета благосклонно от Брюксел. От друга страна – едно е да се построи "Набуко", а съвсем друго тръбата да се напълни…
Вместо да се оправят, нещата около доставките на природен газ в Европа и на Балканите стават все по-неосъществими, а виновниците за това едва ли ще бъдат погалени по главите.
В Украйна се надига и вътрешно недоволство, което вече неминуемо ще струва нечия глава и политическа смяна… Дестабилизацията и злепоставянето на ЕС едва ли ще бъдат възнаградени с пожизнено оставане на Юшченко и Тимошенко на сегашните им високи държавни постове в Киев. Под въпрос е и дали новата администрация на Барак Обама ще рискува да се включи в антируски и антиевропейски комбинации. Въпреки ненавистта на Хилъри Клинтън към Кремъл…

Люба Манолова

www.lubamanolova.info

Необмисления добре опит на Юлия Владимировна да се намеси в преговорите за туркменски газ разгневява Москва. За да потуши гнева, който сама е предизвикала, Тимошенко отива на рискова стъпка, като при свое пътуване в Москва обвинява украинската "Нафтогаз" в кражба на руски газ и отклоняване на дължими суми в размер на над два милиарда долара! Не че Москва не е наясно с кражбите на руския газ при транзитирането му през украинска територия. С един куршум Владимировна улучва два заека: Москва е укротена тя е доказала своята лоялност, а шефът на "Нафтогаз" Игор Бакай е елиминиран и на път да освободи поста си. Тимошенко е вече вицепремиер на Украйна и любимка на Юшченко.

«