Защо се издъни президентът на Интерпол
Президентът на Интерпол Джеки Селеби, който едновременно възглавява полицята в Южно-Африканската република и се обвинява във връзки с организираната престъпност и в корупция, подаде оставка. Както се съобщава в заявлението на Интерпол, Селеби уведомил за своята оставка с писмо. „В писмото се съобщава, че решението на Селеби за оставката било взето в интересите на Интерпол”, – се казва в заявлението, Интерпол благодарил на Селеби за неговата работа. Ще напомним, че в края на септември миналата година в Южна Африка бе издаден ордер за ареста на главата на полицията на страната, който едновременно заема поста президент на Интерпол, Джеки Селеби (Jackie Selebi). Обвиняват го във връзки с престъпния свят в Южна Африка. След това президентът на ЮАР Табо Мбеки изпратил Селеби в продължителен отпуск. В обвинителното заключение се съдържа широк спектър от правонарушения, в това число получаване на пари от приятеля на Селеби, наркодилъра Глен Аглиотти, осъден за съучастие в убийството през 2005 година на южноафрикански промишлен магнат. Съгласно заключението на прокуратурата, Селеби от 2000 до 2005 година е получил минимум 175 хиряди долара от Аглиоти и от негови съобщници. Както считат следователите от ЮАР,
Селеби срещу подкуп предоставил на наркобарона данни за водещите се против него разследвания. Аглиотти, освен големия рушвет, също така заплатил разходите за голям тържествен обяд в чест на назначението на Селеби за президент на „Интерпол”.
За справка: глава на Интерпол е генералният секретар на международната полиция Роналд Ноубъл. Президентът – именно тази длъжност заемал Селеби – възглавява Изпълнителния комитет на организацията и ръководи Интерпол в периода между сесиите на Генералната асамблея. Експертите на Интерпол изказват мнение, че президентът е по-скоро техническа фигура, а истински ръководител на организацията е генералният секретар. И въпреки това арестуването на чиновник от такъв ранг е безпрецедентно сабитие. Специалистите още през есента предполагаха, че истинската причина за скандала могат да са вътрешнополитическите противоречия в Южноафриканската република. Счита се, че Джеки Селеби е въвлечен в твърдо политическо противостояние с участието на прокуратурата на ЮАР и на местното министерство на правосъдието. На 25 септември президентът на ЮАР Табо Мбеки вече бил отстранил от изпълнението на неговите задължения на генерален прокурар Вуси Пиколи, мотивирайки своето решение с това, че близките връзки на чиновника с главата на Министерството на правосъдието са довели до „непоправими грешки”. При това самият Табо Мбеки го обвиняват в покровителство на ред чиновници, които са заподозрени в корупция. Трябва да признаем, обаче, че Селеби вече е попадал в полезрението на правоохранителните органи. Както твърди пресата, Селеби е попадал под следствие от страна на подразделение на Scorpions (аналог на американското ФБР). Това се случило след като през септември 2005 година по обвинение за убийство бил арестуван вече споменатия Глен Аглиотти. През 2002 година от полицията била арестувана пратка с наркотици, принадлежащи предположително на Аглиотти. Но на него, както и на неговите сподвижници, им се удало да избегнат наказанието. А самият Селеби нееднократно бил забелязван с Аглиоти да играе голф.
В историята на Интерпол до сега не е имало скандал от подобен мащаб. Президентът на Интерпол ще отговаря по дело за корупция.
На президента на Интерпол, който едновременно е и глава на полицията на ЮАР, Джеки Селеби, ще бъдат предявени обвинения за корупция и за възпрепятстване на правосъдието. В петък южноафриканският съд отклонил спешното заявление на Селеби, в което той се опитал да спре придвижването на обвиненията. Прокурорите твърдят, че Селеби е получил от осъден престъпник най-малко 170 хилядии долара в течение на пет години. Президентът на Интерпол, по отношение на когото се води следствие от миналата година, отхвърля обвиненията. По време на съдебните слушания в петък в съда на Претория председателстващият съдия Нико Коетзи каза, че заявлението на Селеби не било прието за разглеждане. „Отчитайки факта, че ни е представено обвинително заключение на много страници, отчитайки доказателствата на ищеца (Националната прокурорска служба), очевидно е, че ако на ответника не бъдат предявени обвинения, то авторитетът на съдебната система ще бъде подронен”, – каза съдията. Кога именно ще се слуша делото на Селеби, за сега не е известно.
Приятелят Мбеки
По думите на кореспондента на Би-Би-Си в Йоханесбург, шефът на полицията винаги е бил противоречива фигура. Цялата минала година опозицията в ЮАР призовавала за неговата оставка или поне за отстраняването му от изпълнение на длъжностните задължения заради предполагаеми връзки на Селеби с престъпния свят. Президентът на ЮАР Табо Мбеки, когото наричат близък приятел на Селеби, постоянно се противял на призивите да бъде уволнен шефът на полицията, оправдавайки го с това, че докато не му предявят конкретни доказателства за вина, няма за какво да се говори. В началото на тази седмица на главния следовател, занимаващ се с делото на Селеби, също са били предявени обвинения за корупция.
Вътрешни интриги
По думите на кореспондента на Би-Би-Си, на Националната прокурорска служба на ЮАР (НПС) и било необходимо много време за да реши, дали да издига против Селеби обвинения. В исковото заявление се говори за „корумпирани като цяло отношения” между Селеби и бизнесмена Глен Аглиотти, получил неотдавна условнаприсъда по дело за наркотици: присъдата била смекчена благодарение на признаването от подсъдимия на вината си. При това в заявлението на прокурорите се казва, че Селеби „няма да бъде арестуван, а датата на неговото появяване в съда ще бъде съгласувана с неговия адвокат”. В делото има много противоречиви епизоди, свидетелстващи за конкуренция между различните правоохранителни структури в ЮАР. Още през септември миналата година били издадени ордери за арест на Селеби и за обиск в неговия дом. Нито арестът, обаче, нито обискът били направени, както се твърди във връзка с преразглеждането на делото. Следствието по делото на Селеби се водело от подразделение, известно под названието „Скорпиони”. Обвиненията, издигнати против Джери Нел, който водил делото, се считат за ярка проява на конкуренция между „Скорпионтие” и полицията. Следователите от „Скорпиони” работят главно съвместно с прокурорите от НПС. Именно НПС на времето издигнала обвинения за корупция, мошенничество, пране на пари и рекет против Джейкъб Зум, новия лидер на лидиращият Африкански национален конгрес и кандидат за президент на ЮАР. В отговор привържениците на Зум нарекли обвинението политически мотивирано и поискали „Скорпионите” да бъдат разформирани и предадени под контрола на националната полиция. Как се е случило така, че президент на Интерпол е станал човек, който известно време преди това е бил търсен от Интерпол? Източник на от руските правоохранителни органи счита за голяма грешка самото избиране на Селеби на ръководния пост в Интерпол. Известно е, че Джеки Селеби е бил най-близък сподвижник на бореца против апартейда Нелсън Мандела и предишното правителство на ЮАР – така наречения „режим на апартейда” – го е обявявало за международно търсене като особено опасен терорист.
Затова Селеби се криел от правосъдието в африканските страни и в страните от социалистическия лагера, които не били членове на Интерпол.
Селеби действително водил въоръжена борба против правителството на ЮАР, получавайки пари, по думите на източника, в това число, и от структури, свързани с търговията с оръжие и наркотици. След победата на Мандела на президентските избори през 1994 година той става на практика втори човек в южно-африканската държава. Във всеки случай единствено на него се разрешавало в присъствието на Мандела да седи крак върху крак и да пуши. Трудно е да се каже, доколко са обосновани обвиненията, предявявани днес на Джеки Селеби. Не е изключено това до голяма степен да е отражение на непрекъсващата се в ЮОР междукланова борба. Но е ясно и друго: Селеби действително запазил някои свои връзки със свои не толкова чисти от гледна точка на закона предишни съратници. В устава на тази организация няма формулирани норми, които да възпрепятстват подобно избиране. Било е трудно да се предположи, че в някоя от страните бившият въстанник, замесен в убийства и в международна търговия с оръжие, ще стане началник на полицията и по този начин ще получи възможност да се балотира на изборни длъжности в ръководни органи на Интерпол. При ротацията на кадрите в организацията се ръководят от формалния принцип, според който на високи постове посменно трябва да попадат представители от различни региони: Европа, Азия, Америка. За пореден път, когато дошъл ред на Африка, била предложена кандидатурата на Селеби. Според мнението на експерти , да се внасят накакви поправки в устава на Интерпол, ръководейки се от „казуса Селеби”, може и да не си струва. Едва ли подобни кандидатури ще възникват редовно. Просто по-нататък следва по-внимателно да се отнасят към биографиите на претендентите за високи постове. Винаги има възможност да се договорят с представителите на издиганите от регионите, за замяна, без работата да стига до гласуване, в хода на предварителните консултации и неформалните контакти.
Статията подготви Поли Стаменова