ЕДНА ИНСТАНЦИЯ ДЕЛИ 6 ПЪТИ АРЕСТУВАН ХИРУРГ ОТ ВРЪЩАНЕ НА РАБОТА
От решението на ВКС, като последна съдебна инстанция, зависи дали лекар със солидно присъствие в криминалните хроники и богат набор от срещи с Темида през последните години, ще има възможност да лекува пациенти във варненската МБАЛ „Света Анна“.
Съдебното дело по заведеното от д-р Бранимир Мичев дело срещу последния му работодател, което цели възстановяване на работа като хирург във варненската Окръжна болница, е насрочено за 25 февруари във ВКС.
Мичев е уволнен след официални предупреждения от ръководството на Окръжна болница – Варна, в която влизат над 90 процента от спешните хирургични случаи в региона, в края на 2017 година, заради неспазване на трудовото законодателство в частта водене на административна документация и правила за добра медицинска практика.
Д-р Бранимир Мичев е познат на следствените органи и на съдебните състави в четири града – Варна, Добрич, Разград и Шумен.
Последното произнасяне по негов адрес е на Шуменския окръжен съд от 19 ноември 2019 година, с което е потвърдена условната му присъда по случая „Писанцалъ“.
Обвинителният акт по него е на Районна прокуратура Разград и е внесен още през октомври 2016 година. Той е за подбуждане към престъпление на вещо лице и за измама, извършена в съучастие с управителя на охранителна фирма от Кубрат Борис Пенев, бивш съдебен заседател в Окръжен съд Разград, към днешна дата вече покойник.
Д-р Бранимир Мичев получи наказание лишаване от свобода за срок от 3 години, чието изтърпяване е било отложено с 5-годишен изпитателен срок, като бе признат за виновен от състав на Разградския районен съд за престъпление, извършено в съучастие с Борис Пенев, който се представял за съдебен заседател.
Осъденият лекар работи като хирург в хирургичното отделение на МБАЛ „Свети Иван Рилски“ в Разград. Вторият подсъдим бил управител на охранителна фирма от Кубрат. Двамата измамили бащата на осъден, като го заблудили, че срещу 10 600 лева, които ще платят на съдии, прокурори и фелдшера на ареста, ще изкарат сина му на свобода и ще отложат изтърпяването на ефективното наказание.
Предишните арести и дела на д-р Мичев са свързани предимно с изписването и продажбата на лекарства с високо съдържание на наркотични вещества.
През март 2019 година д-р Бранимир Мичев е предаден на съд с обвинителен акт на Окръжната прокуратура в Разград за престъпление по член 354а, ал. 2, т. 2, във връзка с ал. 1 от НК, извършено като продължавано деяние.
През периода 7 януари до 8 март 2017 г. подсъдимият лекар без надлежно разрешително на публично място придобил и държал с цел разпространение 10 670 ампули и 100 таблетки морфин и 150 таблетки оксиконтин, като стойността на високорисковите наркотични вещества според съдебно-оценителната експертиза е 13 803 лева.
Наркотичните лекарствени препарати са поставени под контрол и се отпускат чрез специален режим само на пациенти със злокачествени заболявания за облекчаване на болките им или на пациенти в последен стадий на болестта.
Разследването по случая показало, че нито един от пациентите, на които подсъдимият е изписвал с жълта рецепта медикаментите, не е имал злокачествено заболяване, а голяма част от тях дори не са познавали д-р Бранимир Мичев.
Лекарят издавал специалните рецептурни бланки на името на пациенти, чиито лични данни му били известни като хирург в отделение в МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Разград. В инкриминирания период обаче подсъдимият вече не е работел в лечебното заведение.
В края на февруари от решението на ВКС зависи дали уволненият от варненската МБАЛ „Света Анна“ ще бъде върнат на работа там, въпреки завидната си крими биография.
Afera.bg