ДС възнаградила агент Пикадили след убийството на Георги Марков
Единственият заподозрян за убийството на писателя Георги Марков агент на българското разузнаване – Пикадили (Франческо Гулино), е преминал специална подготовка в Първо главно управление на бившата Държавна сигурност (разузнаването) в началото на 1978 г. Преди това най-малко четири пъти е изпращан от службата в Лондон. Непосредствено след убийството на Марков през септември същата година агентът е извикан в България – за да бъде награден с медал и безплатна почивка, и е награден с медал.
До падането на комунизма ПГУ не му поставя никакви сериозни задачи, изплаща му над 30 000 долара, награждава го с още един медал и му осигурява още три безплатни почивки. Това разкрива досието на агент Пикадили, най-важните документи от което "Дневник" ще публикува в поредица от понеделник, 8 септември.
Достъпът до документите за Гулино и още близо 100 тома от архива на бившето разузнаване беше постановен с две последователни решения на Софийския градски и Върховния административен съд. След тригодишна съдебна битка директорът на наследилата ПГУ Националната разузнавателна служба – ген. Кирчо Киров, беше осъден за отказа да осигури достъп до пазения в разузнаването ключов архив за убийството на писателя.
Така за първи път ще бъдат оповестени документи, които останаха затворени при всички политически мнозинства от промените насам и които имат пряка връзка с операцията на комунистическия режим за ликвидирането на писателя дисидент.
Документи от досието на агент Пикадили бяха поискани от Великобритания и Дания през 1993 г., за да бъде арестуван, но България отказа да ги представи. През май тази година Скотланд ярд отново поиска свързания с него архив като едно от най-важните доказателства по случая, но засега не е известно дали българската страна е отговорила положително.
Разсекретените по съдебен път дела на ПГУ разкриват, че разработката на българското разузнаване срещу Георги Марков под името "Скитник" е била специално обсъдена в КГБ в Москва. Планирано е "обстановката около "Скитник" да бъде детайлно изучена за целите на провеждането на ОМ (остро мероприятие) и обектът да бъде обезвреден".
В архивите се намира и тайно споразумение между българското и съветското разузнаване, по силата на което Първо главно управление получава от КГБ достъп до бързо действащи отрови и механични уреди за тяхното безшумно изстрелване. Споразумението е подписано през 1972 г. от тогавашните началници на двете служби – генералите Димитър Кьосев и Фьодор Мортин. С него съветското разузнаване се задължава да предаде своя опит, както и базата си за избор и обучение на агенти, които да изпълняват т.нар. остри мероприятия (саботажи, отвличания и убийства). От 1991 г., когато бившият началник на управление "К" в КГБ ген. Олег Калугин публично призна за молбата на Живков за ликвидиране на Марков, както и за техническата помощ, оказана от съветските служби, наследниците им в Москва неизменно са отричали участието си.
Новите разкрития стават 30 години след убийството на писателя и броени дни преди българското следствие по случая да бъде прекратено поради изтичане на абсолютния давностен срок за разследване на престъплението. През последните години следователят по делото Андрей Цветанов, назначен през 2001 г., лансира версията, че причината за смъртта на Марков е грешка на лекарите в лондонската болница, в която е бил приет. В същото време Цветанов игнорира всички доказателства по делото, събрани от предишния разследващ екип (включително и досието "Пикадили"), които доказват, че убийството е подготвено и извършено от Живковото разузнаване с помощта на КГБ. Ако следователят приключи разследването с мнението за съдебна грешка, това вероятно ще предизвика нов международен скандал.
Новите разкрития повдигат въпроса доколко обективно е водено разследването и защо откритите архивни доказателства не фигурират в официалното дело по случая.
Христо Христов
Dnevnik.bg