« Върни се назад Публикувано на 03.04.2008 / 23:06

Десните се хванаха за гушите заради вота на недоверие срещу кабинета

 

 

Опозицията се скара тежко заради петия вот на недоверие срещу кабинета на Сергей Станишев, предизвикан от скандалите в МВР. Четирите парламентарни групи на ДСБ, ОДС, "Народен съюз" и "Атака" не успяха да съберат подписи и да внесат искането за сваляне на кабинета в четвъртък, както се заканиха инициаторите на вота от партията на Иван Костов. Спорът между опозиционерите дали е нужен вот на недоверие или не, без малко не прерасна в ръкопашна схватка между Стефан Софиянски и Борислав Китов от "Народен съюз" в парламентарната стая на БНС. Лидерите на депутатите от опозицията проведоха консултации, на които се разбраха да събират подписите самостоятелно в групите си и днес в 10 часа сутринта да докладват с колко парафа разполагат.

Още във вторник Единна народна партия на Мария Капон разпространи декларация, че вотът е безсмислен. Същия ден ОДС решили да не подкрепят искането на костовистите на заседанието на парламентарната си група във вторник вечерта. Причините били три: че нямат никакви доказателства, с които да уличат министъра на вътрешните работи Румен Петков, че е замесен в корупционни схеми в МВР, че правителството няма да падне, а мнозинството ще се сдобие с поредния повод да твърди, че е единно и стабилно, и че с вота отново ще дадат възможност на Иван Костов да се реанимира като лидер на цялата опозиция. В сряда до обяд депутатите от ОДС бягаха от публичния отговор дали застават зад вота с аргумента, че мотивите не са готови.

Костовистите успяха да ги приготвят преди консултациите на лидерите на опозицията. Вотът на недоверие е заради обвързаността на правителството и ръководството на МВР с организираната престъпност. "Българските граждани и европейските ни партньори разбраха, че ръководството на МВР е свързано и защитава скритата власт на сивата икономика", пише в мотивите. Опозицията иска вота и заради това, че на възлови длъжности във вътрешното министерство се назначават лица, които не разкриват, а прикриват престъпления. Според десните с поведението си вътрешният министър превръща не само премиера, но и обществото в свой заложник. Друг важен мотив за вота е опасността от спиране на средствата от европейските фондове.
"Няма никакъв смисъл да предизвикваме тази говорилня, която няма да доведе до нищо освен до обвинения към опозицията за дейността на МВР, когато СДС беше управляваща партия. Не можем да извадим никакво доказателство срещу Румен Петков", коментираха противници на вота от десницата. Според източници на "Монитор" Атанас Атанасов от ДСБ обаче разполагал с аудио- и видематериали, които щял да покаже в пленарната зала по време на дебатите. Атанасов отрече да подготвя подобно представление. "Сигурно ще се подпишем под искането за вота, но ще го направим с неудоволствие", коментираха от ОДС. Светлосините преразгледали решението си от вторник, след като Веселин Методиев от ДСБ ги заплашил по време на консултациите, че ще призове публично неподписалите вота да обяснят пред медиите защо се въздържат.

ВМРО и земеделците на Стефан Личев са против искането на недоверие, за разлика от коалиционния си партньор Стефан Софиянски, който вече е подписал вота, предизвиквайки бурен скандал в групата си. Петото искане за свалянето на правителството на Станишев вдъхнови Волен Сидеров да призове за свикването на кръгла маса, на която след провала на вота опозицията да обсъди какво ще се случва в страната през следващите месеци. Засега идеята му не среща подкрепа сред десните партии.

В. “Монитор”

«