« Върни се назад Публикувано на 29.03.2009 / 22:37

Дебатът срина ГЕРБ и повлече надолу десните

 

 

Спад с над 5 пункта в електоралната подкрепа за ГЕРБ, както и с 2,6 пункта за обединените СДС и ДСБ е крайният резултат от лидерския дебат между двете основни водещи политически сили, излъчен пряко по БНТ миналия вторник. (Виж таблица 1.) На подкрепата за останалите политически сили събитието не се е отразило.
Пряко следствие е удвояването на дела на колебаещите се избиратели. Разбира се, това може да се окаже временно състояние и разколебаните поддръжници на ГЕРБ и десните до изборите да се върнат отново на терена.
Телевизионният дебат по данни от проучването е бил наблюдаван от 17 на сто от гражданите. Ако е вярно това, което БНТ съобщи, а именно, че зрителите са били 760 хил. (всичките пълнолетни граждани), това означава, че на практика реалните избиратели, обитаващи постоянно територията на страната, са не повече от 5,3-5,4 млн. В случай че това на свой ред е вярно, декларираната в анкетна ситуация готовност за гласуване на предстоящите избори от 62% от респондентите навежда на извода, че към датата на изборите пред урните ще се явят 3,3-3,4 млн. души.
БСП продължава да е в догонваща позиция спрямо лидера ГЕРБ, но за първи път от средата на 2007 г. насам изпреварва основния си конкурент по показателя „твърди избиратели". (Виж таблица 2.) Положението е следното:
При ниска активност БСП би могла да разчита на гласовете на 16% от всички избиратели, а ГЕРБ – на 14%. При средна активност ГЕРБ би получила преднина от около 3%, което от потенциалните гласуващи би било фактическа преднина от малко над 5%. С други думи онова, което доскоро не изглеждаше вероятно, може да се случи – двете сили да си разменят местата до изборите.
Всичко това е малко или много хипотеза, тъй като динамиката в нагласите в оставащите броени седмици до изборите е голяма. Фактът, че само едно събитие от калибъра на обикновен телевизионен дебат, който при това не е бил предпочетен от преобладаващото мнозинство зрители, е красноречиво доказателство за високата неустойчивост на предизборните нагласи. До изборите може да се случи както всичко, така и нищо.
По-интересно е какво би станало, ако сегашната картина се запази до изборите? При това положение се очертава класическа патова ситуация. Дори обединените десни да преодолеят шока и да възвърнат потенциала си, позволяващ им да се поздравят с преминаване на изборната бариера, блокажът при предстоящите преговори за съставяне на правителство ще е налице. Тогава вариантите са само два – или широка коалиция, или нови избори.
Ако, разбира се, някоя по-малка партия не поднесе изненада. Изненадите могат да дойдат откъм ДПС, за което знаем със сигурност, че крие в джоба си електорат, който не се появява в анкетна ситуация, а само в изборния ден, или пък от страна на партия или партии, които към настоящия момент не демонстрират наличен потенциал за прескачане на изборната бариера. Пъстър парламент е равнозначно на богат избор на варианти за коалиции.

* Данните са от национално представително изследване на агенция АФИС, проведено от 25 до 28 март 2009 г. по поръчка на в. "Монитор". Интервюирани са 5942-ма пълнолетни жители на столицата, областните центрове, малките градове и селата. 1010 от тях са наблюдавали пряко телевизионния дебат между Сергей Станишев и Бойко Борисов.

Таблица 1

Ако парламентарните избори се провеждаха следващата неделя, за коя партия бихте гласували?

 

преди дебата

след дебата

ГЕРБ

35,7

30,4

БСП

23,6

23,8

ДПС

6,8

6,3

Атака

8,9

8,5

Обединена десница  (СДС и ДСБ)

6,3

3,7

НДСВ

0,9

0,7

Напред (ЛИДЕР, ВМРО др.)

0,8

0,7

Ред, законност, справедливост

2,4

1,7

Други партии

2,1

1,4

Колебаещи се

12,5

22,8

 

* Цитираните данни са дялове само от потенциалните гласуващи избиратели – сигурни или не съвсем сигурни, че ще гласуват.

Таблица 2

Степен на мобилизация  на избирателите  на двете водещи политически сили

ГЕРБ

БСП

Винаги са гласували, пак ще гласуват  9%

11%

Със сигурност ще гласуват, взели са решение за коя партия, но преди това не винаги са гласували 5%

5%

Взели са решение за коя партия ще гласуват, но не е сигурно, че ще  гласуват за нея 6%

1%

Взели са решение за коя партия ще гласуват, но не е сигурно, че ще гласуват изобщо 4%

1%

Смятат за не много вероятно да  гласуват, но към момента биха  гласували за определена партия 4%/ 2%

* Цитираните данни са дялове от всички избиратели – и гласуващи, и негласуващи.

 

Юрий Асланов

В. „Монитор”

«