« Върни се назад Публикувано на 14.10.2013 / 12:24

ДВА ПЪТИ УВОЛНЯВАЛИ ЧЕНГЕТО ПЛАМЕН ЦОЛЧОВСКИ, СВИДЕТЕЛ ПО ДЕЛОТО СРЕЩУ ЦВЕТАНОВ

 

Дело ще ми води той на мене, ти хляб ще му даваш.” След тази реплика между бившия вътрешен министър Цветан Цветанов и бившия кмет на Варна Кирил Йорданов бившият полицай Пламен Цолчовски е уволнен и от общината в морския град. Датата е 19 декември 2012 г. В момента на разговора репликите са чути от тогавашния областен управител Коста Базитов, който е в кабинета на кмета Йорданов. След това Йорданов вика секретаря на община Варна Михаил Куликов, който трябва да подготви заповед за уволнението на Цолчовски, който е постъпил седмици преди това на работа там.

Два месеца преди случката Цолчовски е пенсиониран от МВР, където е шеф на отдел във “Вътрешна сигурност”. Току-що е навършил 45 години. Днес Цолчовски води дело срещу прекратяване на трудовия му договор с полицията и иска отмяна на заповедта на Цветанов. Прави оплакване, че уволнението от МВР и по-късно от общината са свързани, а основната причина е, че през 2012 г. е придобил компрометираща информация за висши служители на вътрешното министерство,  докато е работил по прокурорска разработка. Цолчовски завежда дело срещу уволнението си от МВР, но не му допускат свидетели, чрез които да докаже, че е пенсиониран, защото е разработвал близки до Цветанов.

Виж тук новите електронни издания в MediaMall – цени от 0,50 до 5 лева

Тогава Цолчовски информира Главна прокуратура за случая с великотърновския полицай Орлин Тодоров, който е арестуван и днес подсъдим. Дни след това от държавното обвинение обявяват, че Цветанов е злоупотребил с власт, а информацията за това е от проверката на работата на отстранения вече шеф на ГДБОП Станимир Флоров. Всъщност основният коз на прокуратурата от самото начало е уволненият Пламен Цолчовски, става ясно от делото, което той води срещу ранното си пенсиониране.

Той ще е един от основните свидетели срещу Цветанов за осуетяване на разследване срещу ексшефа на БОП в Търново Орлин Тодоров. Миналата седмица то не можа да тръгне поради отвод на съдията докладчик.

 Цолчовски твърди пред административния съд, че бил подложен на натиск и репресия
заради работата си.

“Причините за уволнението ми са свързани с разработка, ръководена от прокуратурата, по която работихме трима души и по която бяха събрани компрометиращи факти за ръководен служител от системата на МВР. След приключването  единият колега беше преназначен на много по-ниска длъжност, а двама бяхме пенсионирани. Вероятно са счели, че ако продължим, можем да се натъкнем на компрометиращи факти и за други ръководни лица от МВР и затова светкавично бяхме отстранени от разработката, а след това и от МВР“, пише Пламен Цолчовски в една от жалбите си до Върховния административен съд.

С Цолчовски е пенсиониран и колегата му от “Вътрешна сигурност” от ОДП – Плевен, Юрий Божинов. Двамата са участвали в разработката срещу Орлин Тодоров, който е подсъдим затова, че е предоставял класифицирана информация по знакови дела на бизнесмена Петър Христов, когото наричал “шефе”.

За да докаже, че ранното му пенсиониране е свързано с придобитата компрометираща информация, Цолчовски иска да бъдат разпитани Божинов и двама представители на прокуратурата, под чието ръководство Цолчовски е работил и е прилагал СРС-та. Единият е Светослав Калчев, зам. окръжен прокурор на Търново, а другият е Валентин Вълков, зам. окръжен прокурор в Ловеч. Те обаче не са допуснати като свидетели. Не е разпитан и шефът на Цолчовски от “Вътрешна сигурност” Румен Ганев. Твърди се, че от него не е искано съгласие за освобождаването на подчинения му и той е трябвало да внесе мотивирано предложение за това. Ганев научил за пенсионирането на Цолчовски, след като то било вече факт и заповедта била подписана от министъра, а той само трябвало да я връчи.

“Не допуснаха като свидетели Калчев и Вълков, чрез които щяхме да докажем, че причината за светкавичното пенсиониране на Цолчовски се крие в получена от него информация със СРС за връзки на Станимир Флоров с бизнесмена Петър Христов
– бивш представител на СИК. Връзката е била по линията Орлин Тодоров, Петър Христов, Станимир Флоров, министър Цветан Цветанов”, казва адвокатката на Цолчовски Симеонка Симеонова. Тя казва пред “24 часа“, че съдът вече има изградена практика да потвърждава заповедите за ранно пенсиниране като законосъобразни, но е категорична, че случаите като този на Цолчовски ще стигнат до Страсбург и ООН.

Делото за пенсионирането на Цолчовски е на последна инстанция. Финалното заседание бе на 26 септември и вече се чака решение дали окончателно да бъде потвърдена заповедта, или да се върне на първа инстанция заради едно съществено процесуално нарушение – не е дадена думата на прокурор, който по принцип би трябвало да защитава тезата, че заповедта е законосъобразна, но в случая не взема никакво отношение.

В жалбата си срещу ранното пенсиониране Цолчовски посочва, че има отлични атестации и множество международни специализации. Той изразява недоумение от това как са го подбрали сред останалите над 6700 служители на МВР, които са навършили пенсионна възраст, но продължават да работят в МВР.

 

Кирил Борисов

В. 24 часа

«