« Върни се назад Публикувано на 07.07.2008 / 8:55

Двама делят от взрива 90 млн.

 

Двамата крупни бизнесмени стоят зад общо 10-те фирми, които са успявали да сключат договори с Министерството на отбраната през последните 3 години. Смята се, че този кръг дружества са успели да спечелят наддаването за 30 000 тона от общо 51 000 тона боеприпаси, продадени от военното ведомство от 2005 г. насам. Останалите количества са били купени от държавни и по-малки частни фирми. От всеки килограм закупени боеприпаси се печели брутно по около 10-12 лв. Чистата печалба пада до 3-4 лв. на кило, твърдят експерти.
За да закупят количествата от военното ведомство, кандидатите трябва да предложат цена, която да дели на две печалбата от всеки килограм. "Цените на скрапа на международните пазари скачаха и военните също искаха повече на килограм", коментираха специалисти. Обикновено военните продавали на цени между 2-3 лв. на кило старите арсенали.
Тон мед върви по 10 000 лв., месингът – по 7000, а срещу бронза дават по 5000 лв., заявиха търговци на скрап.
Самото поделение в Челопечене не разполага с везна, на която да се мерят продадените боеприпаси. Това ставало в намиращия се на 1-2 километра склад за скрап на фирмата "Екометал инженеринг", собственост на братята Пламен и Йордан Стоянови, известни в Челопечене като Ждрожльовците или Дамбовците. Това съобщиха за "Стандарт" свидетели на това как камионите с армейски гилзи, покрити със специален брезент, влизат в базата на "Екометал инженеринг". Половината от камионите били синьо-зелени на цвят и носели надпис Scholz, съобщиха източниците на "Стандарт", които пожелаха анонимност.
"Шолц-България" е местен клон на германската компания за търговия със скрап. Нейните собственици са баща и син Атанасови. От 2004 г. те държат и търговската марка "Булрор", с която германската компания се представя на пазарите в Източна Европа. Експертите от "Шолц" са сред малкото, които разполагат с оборудване за извличане на характерните силициеви сплави, които се прибавяли към месинга в артилерийските гилзи.
Шефовете на "Шолц-България" Юлиан и Николай Атанасови и на "Екометал инженеринг" Пламен Стоянов не можаха да бъдат открити вчера за коментар. Според секретарката му Стоянов бил в чужбина.
"Големите кражби са ставали възможни именно заради липсата на везна", смятат военни разведки. Според тях за последните 3 години се действало по метода – 2 към 3. Всеки 10 тона метал били официално изписвани като седем.
"Никой не е могъл да контролира колко се изнася от поделението, шефът му майор Митов е вдигнал ръце поне от 2 години и е знаел, че той ще бъде изкупителната жертва", заявиха източници на "Стандарт". Разработка срещу Митов е била вкарана във военноокръжната прокуратура още през 2007 г. Военните магистрати обаче "смачкали" материалите, подадени от армейското контраразузнаване. Този случай бил един от поводите тогавашният шеф на ВКР Орлин Иванов да си тръгне, смятат експертите. След напускането си той стана шеф на сигурността в Уникредит Булбанк със заплата от около 16 000 лв. Само преди месец обаче Иванов се върнал като шеф на кабинета на новия министър Николай Цонев. Разследването на ДАНС вече се е насочило към хората, които са дирижирали търговете, твърдят осведомени.



Таня Райнова
Димитър Илиев

В. “Стандарт”

 

 

«