ДА СЕ ЧУДИ ЧОВЕК КЪДЕ Е ЕВРОПА – ПРИ НАС ИЛИ ТАМ, НА КРАЯ НА МАЛА АЗИЯ. ТАКИВА МИ ТИ КОМШИЙСКИ РАБОТИ
Това е мистериозният обект Гьобекли тепе. Световната сензация, която привлича като магнит стотици хиляди туристи от целия свят. Представлява най-вероятно изключително древен култов комплекс, датиран на възраст от около 12 000 години. Една от най-големите археологически загадки, разкриваща, че историята на човешките цивилизации е далеч по-стара от това, което науката дълго време смяташе. Но моят разказ не е за артефактите в Гьобекли тепе, а за нещо друго. Вижте какво е сътворено там и после нека да си помислим какво правим ние тук.
„Гьобекли тепе” е в региона Шанлъурфа, почти на турско-сирийската граница. Не е най-достъпното място на света, а турците са го направили супер достъпно. И също много важно – супер известно. Световните сензации не се раждат, те се правят. Гьобекли тепе е действително изумителен, но то е било просто едно малко възвишение с височина 15 м. Дълго време са го смятали за поредната византийска останка, но когато са разбрали, че е нещо друго (това става през 1994 г.), турците правят всичко възможно светът да разбере за него. И след като разбере, че го има, да може да го види и да го „пипне”.
Всъщност, в района има още едно чудо. Само че то е от по-нови времена. Това е Археологическият музей в град Шанлъурфа, където има точно копие на артефактите от Гьобекли тепе. Какво да кажем за този музей? Модерна архитектура, 30 000 кв.м, 5000 експоната, реални и дигитални възстановки, огромен паркинг. Между другото, в него е изложена и може би най-известната мозайка на Орфей. Беше изнесена чак в Далас, но турците си я върнаха „като стой та гледай”, но това е друга история.
Хайде сега да сравним Гьобекли тепе с нашите си неща. На кой археологически обект у нас е изградено нещо, което дори на 0.001 процента да прилича поне малко на гьобеклийското чудо. Вярно е, че ние нямаме чак такъв обект разкрит у нас, но имаме други стойностни неща, които заслужават по-добра участ.
Нима Провадия-Солницата не е въздействаща (на фона на нашата действителност тя е уреден обект)? Та това е най-старият праисторически градски център в Европа. А Дуранкулак? А огромната могила в Караново? Лесни ли са за достъп? Рекламират ли се по света? Че музеи като турските у нас няма е ясно, а поне паркинги има ли до обектите ни? Хайде да искаме паркинги е прекалено, а поне нормален път има ли? А някой да те разведе и да ти разкаже? А да са отворени за посетители целогодишно?
Само на километри от Гьобекли тепе дълги години бушуваше жестока война, но там дори при над 40 градуса жега през лятото има стълпотворение от туристи. Ние уж в „спокойния и уреден ЕС” не можем по една тоалетна да направим за посетителите. Уверявам ви (ако изключим цената на пътуването), че всъщност е сто пъти по-лесно да посетите Гьобекли тепе, отколкото да идете до някой наш обект.
През 2021 г. се опитах да стигна до „Източната могила” в Караново и ситуацията беше покъртителна (сега не знам как е). Всъщност, ако Гьобекли тепе беше открито у нас сигурно щеше да има спор кой да го стопанисва. После щяхме 30 години да чакаме някой да направи нещо. И трето – вероятно откритията щяха да бъдат обявени за ненаучни и израз на „патриотарщина”.
В момента тече уникална изложба на Гьобекли тепе в Колизеума в центъра на Рим. Та, ако случайно си отишъл да видиш Рим, да поискаш да видиш и Турция. Такива ми ти комшийски работи. Да се чуди човек къде е Европа – при нас или там, на края на Мала Азия.
Росен Петров