« Върни се назад Публикувано на 03.03.2009 / 19:46

Да лежиш в затвора заради честта си

 

 

С какво ли настроение се е събудил на 29 септември 2008 г. гражданинът Петър Желязков, дали с радост е очаквал среща с приятели, или пък нещо му е подсказвало, че денят му ще завърши с инцидент, който ще окаже трайна следа напред във времето? След злополучния есенен ден животът на Желязков протича в арестантската килия. Той вече знае Наказателния кодекс наизуст и е в състояние да каже кой текст от него за какво се отнася, както може да определи вината на този, който според него и свидетелка го е бил и ограбил.

На 25 февруари съдебен състав, председателстван от Кристина Пинтева от Пазарджишкия окръжен съд, присъди една година и осем месеца затвор на първа инстанция за Желязков заради това, че се е опитал да подкупи униформени.Какво всъщност се е случило на сакралния за подсъдимия 29 септември?

На Желязков му предстояла среща с близки хора, с които трябвало да се види в заведението „Визу” в град Ракитово. Към 16 часа мъжът напуснал дома си в Белово, качил се на черното си "Мицубиши" и потеглил за мястото на срещата. В заведението го чакали няколко приятели, между които била и Марина Гелина, женена за ирландец, чийто бизнес бил продажба на сглобяеми къщи. Според показанията на Желязков по някое време в заведението влезли двама полицаи.
Униформените огледали заведението и излезли. Според обвинителния акт обаче те не са влизали там, а само минали покрай него. Към 22 часа Желязков тръгнал да се прибира. На няколко километра от „Визу” той бил засечен от старши полицаите Петър Ангелов и Тодор Гаджанов от РПУ-Велинград. Според показанията на двамата униформени Желязков управлявал автомобила си пиян, тъй като те забелязали, че возилото криволичи. Длъжността, която заемат двамата, обаче не им позволява да направят нищо друго, освен да извикат пътна полиция, както е по закон. И го правят.

Пътните полицаи се явяват на местопроизшествието след известно време, през което само Ангелов и Гаджанов, както и Желязков знаят какво се е случило. Точно в този отрязък от време са се случили няколко странни неща. Полицаите твърдят, че Желязков е хвърлил в автомобила им през отворения прозорец на предната седалка топка с банкноти по 20 лева, като сумата се оказала според прокурора по делото Нели Попова 800 лева. Според дознателите, които по-късно пристигнали и участвали в преброяването, сумата е била 1000 лв. Къде са се изпарили 200 лева не е известно. Униформените казват, че мъжът е дал подкупа, за да не му бъде съставен акт и да не бъде съден за това, че шофира в пияно състояние.
Ако Желязков е бил пиян, защо не са му забранили да се качва в автомобила си
след като са били в заведението и са го видели, пита защитата на подсъдимия. Желязков е категоричен, че не е бил пиян, и твърди, че не може да подхвърли пари на общински полицаи, които нямат правомощия да го санкционират и тъкмо по тази причина не би могъл да даде пари на вятъра. Желязков и свидетелката Марина Гелина твърдят многократно, че при побоя от него са иззети 10 000 лева, които се изпаряват някъде във времето, в което мъжът е свален от колата си и бит. Точно заради тези изчезнали пари Желязков не желае да се споразумее със съда и да понесе само административно наказание.

Според адвоката му Хари Хараламбиев Желязков бил категоричен, че ще изобличи в съда полицаите и ще има възмездие за тях. Той многократно повтарял, че ще докаже невинността си и ще си върне задигнатите пари. Свидетелят, който също твърди, че у подсъдимия е имало 10 000 лева, е Марина Гелина. Тези пари мъжът й е дал на Желязков назаем. Малко след като Желязков е спрян от униформените, Гелина пристига на мястото на инцидента.

Картината, която тя описва пред съда, е повече от ужасяваща. Желязков бил проснат на земята в почти безпомощно състояние, той се нуждаел от лекар. Гелина е тази, която води в болницата мъжа. Тя констатира също, че парите, дадени на Желязков от мъжа й, липсват. Нейната дума е срещу тази на пътните полицаи, колегите на двамата общински униформени, които твърдят, че не е имало 10 000 лева.

Прокуратурата в лицето на обвинител Нели Попова пък се позовава на персонала на заведението в Ракитово, който не бил виждал сумата! Според адвокат Хараламбиев обвинението срещу подзащитния му се крепи единствено на показанията на общинските полицаи и катаджиите, които говорят едно и също. От устите им звучи като добре научен урок, категоричен бе Хараламбиев по време на съдебното заседание.Той твърди още, че протоколите за разпитите са еднотипно преписани. Различни са само трите имена, ЕГН и адресите, категоричен бе адвокатът.
Бит ли е подсъдимият
Според държавното обвинение мъжът не е бил бит. Той обаче е приет в хирургичното отделение на болницата в Белово на 30 септември. Според медицинската експертиза, която Желязков настоява да му бъде издадена, той е имал голям хематом в областта на стомаха, близо до пъпа. Той е получен, след като ме ритаха, твърди мъжът. Ако той не е бил бит, защо тогава се е налагало да го карат в болницата, недоумява защитата. Според прокуратурата по Желязков нямало следи от побой. Относно експертизата, която потвърждава обратното, държавното обвинение твърди, че шест дни след издаването й нямало следа от хематом, а той минавал за 14 дни. Желязков е назовал побойника си, твърди адвокат Хараламбиев. Това е полицаят Петър Ангелов.

Прокуратурата не можа да обясни вследствие на какво Желязков е бил приет в болницата. Очевидно не е било заради това, че се е уплашил от срещата си с полицаите. Доводът е, че колегата на Ангелов отрича да е видял той да бие Желязков. Няма обяснение и защо мъжът се е намирал на земята, а не е седнал в полицейската кола например. Едно е ясно засега. Налице е присъда от година и осем месеца затвор за Желязков. Със сигурност тя ще бъде обжалвана пред Апелативния съд в Пловдив. С темповете, с които сe движи нашето правосъдие обаче, може да се случи така, че когато последната инстанция се произнесе, Желязков вече да е изтърпял наказание за това, което под въпрос е извършил.
Из показанията на подсъдимия:
На 29 септември 2008 г. около 22 часа Петър Ангелов ми нанесе побой. От него ми е хематомът. Поиска ми документите. Докато ги изваждах, започна да ме бие. Каза ми: „Ще дадеш 1000 лева, за да те пуснем”. Това стана в присъствието на колегата му Тодор Гаджанов. Изпаднах в безсъзнание. Не помня Гаджанов да ме е бил. Видях, че Ангелов беше униформен. Знам, че работи в Общинска полиция. Нищо не съм давал на Ангелов и Гаджанов. Ангелов ме ограби със сумата от 11 000 лева. Той ми грабна портфейла от ръката. В него имах 500 евро. 10 000 лева взех от Пол, взе и тях. В 22,30 ч. са се обадили на пътната полиция, за да ми съставят акт. Изпил съм една бира и няколко кафета. Стоях в заведението 3-4 часа. Не знам, че ми е бил изготвен талон за кръвна проба. Предявиха акт и талон. Подписите не са мои, въпреки че приличат на моя.

 

Фани Чоджумова

В. „Новинар”

«