Гответе се за двубой между МВР и ДАНС
Освен протести, национални и международни бойкоти и стачки, през есента ни очаква още една атракция – двубой между МВР и ДАНС. Има достатъчно предпоставки за това – като се започне от влезлия тази седмица в сила нов закон за МВР и се стигне до очакванията на Брюксел за реални удари срещу мафията. Затова и премиерът Сергей Станишев събра МВР, ДАНС, главния прокурор и правосъдния министър и поиска пълна мобилизация и ясни и конкретни резултати. Ясно е, че с периодични операцийки в покрайнините на София и със съобщения за заловени дребни наркопласьори и контрабандисти на цигари няма да мине. Такива неща могат да привлекат вниманието за кратко, но няма да вдигнат авторитета нито на МВР, нито на ДАНС. Затова двете ведомства ще се опитат да се докажат с по-солидни резултати в бъдеще. Въпросът е дали тази конкуренцията няма да премине в мерене на мускули, скандали и гафове, както става обикновено.
За съжаление основание за оптимизъм няма, особено заради евентуалното дублиране на функции. В момента ДАНС е натоварена с очаквания да реши всеки проблем – да се справи със слуховете, че ще фалира банка, че от АЕЦ тече радиация, да неутрализира проблемите със събирането на боклука в София и какво ли не още. Все посоки, които не са незначителни, но човек да се чуди с какво тогава се занимават полицията и МВР. А всъщност ДАНС трябваше да се занимава с далеч по-крупни неща – да се ударят белите якички, родните и международни тежки престъпни групи, корупцията по високите етажи, прането на пари, измамите с еврофондовете …
Още по-голям проблем ще се получи, когато започнат да се делят ресори – примерно как ще се различи корупцията по високите етажи от тази на по-ниските нива. И кога ще се намесва МВР и кога ДАНС при действия например на трансгранична групировка, занимаваща с пране на пари, с наркотици, контрабанда или пък с нелегална търговия с оръжие? Освен това и двете институции ще разполагат с целия набор от специални разузнавателни средства – подслушване, следене, филмиране, внедряване на агенти и т.н. И като се има предвид колко е трудно да се раздели работата и колко ревниви са ведомства, изобщо няма да е изненада, ако се случи така, че един срещу друг да работят не агенти и полицаи от една страна и бандити от друга, а само агенти от двете страни. Докато накрая се окаже, че едните са от ДАНС, а пък другите – от МВР.
Или пък да вземем една от вменените дейности на ДАНС – да работи срещу "участие на лица, заемащи висши държавни длъжности, в корупция и връзки с организираната престъпност". В общи линии и МВР трябва да върши това. И ако, примерно, някой във вътрешното ведомство се добере до такава информация, какво трябва да направи – да образува досъдебно производство или пък да докладва на ДАНС? Подобни въпроси ще възникват всекидневно. А ако двете ведомства не намерят начин да работят в синхрон, ще оправдаят черния хумор, че от реформата реална полза ще имат само престъпниците.
Но има и нещо, което може да се окаже полезно – че двете ведомства взаимно ще се дебнат за грешки и за вътрешна корупция. Така нито агентите на ДАНС, нито служителите на МВР ще са спокойни, когато прибират рушветите. Освен ако от вътрешна омерта в МВР не се роди "братска оперативна" омерта. Тогава всичко ще се окаже поредната голяма измама.
Петър Александров
В. “Сега”